AMD chce být „hrozným konkurentem“ Intelu

Už je to realita: vedle mocného Intelu je další silný výrobce čipů jménem AMD, a jeho konkurenční tlaky sílí. Zákazníci se radují, ceny půjdou stále rychle dolů.
V roce 1998 získala do té doby dominantní firma Intel na trhu opět silného konkurenta v čipech – společnosti AMD se podle svých vlastních slov ve čtvrtém kvartále podaří prodat 4.7 miliónu čipů K6, což je podstatně více, než se očekávalo. To odpovídá téměř dvaceti miliónům čipů za rok – při odhadovaném počtu necelé stovky miliónů prodaných PC to odpovídá tržnímu podílu okolo 20%.

To zde dlouho nebylo – Intel byl léta zvyklý, aby se jeho čipy nalézaly „v devíti z deseti“ počítačů, nyní jeho podíl výrazně klesá. Firma AMD přitom očekává, že počty prodaných počítačů ještě výrazně vzrostou – očekává se více než pět miliónů čipů v dalších čtvrtletích. AMD předpovídá, že v roce 1999 utrží 3.7 miliardy, v roce dalším 4.4 a v následujícím 5.8 miliardy – to už je podstatný díl intelovského koláče.

Živě komentuje: firma AMD je dlouhodobě známá svými sebevědomými prohlášeními týkajícími se budoucnosti. Nyní se ale může po dlouhých letech (v podstatě od doby čipu AMD 386) pochlubit tak velkým tržním podílem, který se navíc jeví, že by nemusel vyschnout. AMD ukazuje, že i ve středně výkonných čipech plně drží krok s Intelem (K6-2 se už vyšplhal na 400 Mhz!), a možná ukáže své „ostré zuby“ – čip s kódovým názvem Sharptooth nebo též K6-3 bude na trhu někdy v prvním čtvrtletí příštího roku. Protože Intel nepřivede dramaticky novou generaci svých čipů (Merced/McKinley) na trh zřejmě do dvou let, bude muset asi čelit snižováním cen náporu firmy AMD ještě dost dlouho, určitě k potěšení zákazníků.

Váš názor Další článek: Oprava pro Windows 95 běžící na AMD K6-2 nyní dostupná zdarma

Témata článku: Čtvrtá generace, Podstatný díl, Dlouhá léta, Konkurent

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů