AMD chce být „hrozným konkurentem“ Intelu

Už je to realita: vedle mocného Intelu je další silný výrobce čipů jménem AMD, a jeho konkurenční tlaky sílí. Zákazníci se radují, ceny půjdou stále rychle dolů.
V roce 1998 získala do té doby dominantní firma Intel na trhu opět silného konkurenta v čipech – společnosti AMD se podle svých vlastních slov ve čtvrtém kvartále podaří prodat 4.7 miliónu čipů K6, což je podstatně více, než se očekávalo. To odpovídá téměř dvaceti miliónům čipů za rok – při odhadovaném počtu necelé stovky miliónů prodaných PC to odpovídá tržnímu podílu okolo 20%.

To zde dlouho nebylo – Intel byl léta zvyklý, aby se jeho čipy nalézaly „v devíti z deseti“ počítačů, nyní jeho podíl výrazně klesá. Firma AMD přitom očekává, že počty prodaných počítačů ještě výrazně vzrostou – očekává se více než pět miliónů čipů v dalších čtvrtletích. AMD předpovídá, že v roce 1999 utrží 3.7 miliardy, v roce dalším 4.4 a v následujícím 5.8 miliardy – to už je podstatný díl intelovského koláče.

Živě komentuje: firma AMD je dlouhodobě známá svými sebevědomými prohlášeními týkajícími se budoucnosti. Nyní se ale může po dlouhých letech (v podstatě od doby čipu AMD 386) pochlubit tak velkým tržním podílem, který se navíc jeví, že by nemusel vyschnout. AMD ukazuje, že i ve středně výkonných čipech plně drží krok s Intelem (K6-2 se už vyšplhal na 400 Mhz!), a možná ukáže své „ostré zuby“ – čip s kódovým názvem Sharptooth nebo též K6-3 bude na trhu někdy v prvním čtvrtletí příštího roku. Protože Intel nepřivede dramaticky novou generaci svých čipů (Merced/McKinley) na trh zřejmě do dvou let, bude muset asi čelit snižováním cen náporu firmy AMD ještě dost dlouho, určitě k potěšení zákazníků.

Váš názor Další článek: Oprava pro Windows 95 běžící na AMD K6-2 nyní dostupná zdarma

Témata článku: Podstatný díl, Čtvrtá generace, Konkurent, Dlouhá léta


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 18

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku