AMD Carrizo: nové mobilní čipy pro notebooky

AMD představilo novou generaci mobilních čipů s architekturou Carrizo, která zlepšuje nejen výkon, ale i výdrž na baterii. Co vše se podařilo vylepšit?

Už začátkem roku AMD zveřejnilo první detaily o nových mobilních čipech APU Carrizo, které přináší vylepšení v oblasti výkonu, spotřeby a přehrávání videa. AMD má těžkou pozici, protože muselo i v tomto případě používat starý 28nm proces výroby. Všechny změny se tak mohou projevit jen díky chytřejšímu návrhu inženýrů, kteří mají k dispozici stále stejně velké tranzistory.

AMD Carrizo: čtyřjádrový nástupce Kaveri

Čipy Carrizo jsou vyráběné 28nm technologií a obsahují čtyři procesorová jádra (dva moduly) Excavator (nástupce Steamroller), integrovaný grafický čip s třetí generací GCN (8 výpočetních jednotek, až 512 stream procesorů) a šestou generaci UVD pro efektivní zpracování videa.

Klepněte pro větší obrázek
Základní parametry nových čipů

Podporována je operační paměť DDR3 s frekvencí až 2 133 MHz v dvoukanálovém provedení a hybridní architektura splňuje specifikace HSA 1.0. AMD tak opět o trochu posouvá laťku efektivity spolupráce mezi procesorem a grafikou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uvnitř čipu je integrovaný jižní můstek, nechybí podpora technologií jako TrueAudio, DirectX 12 (Windows 10) a dalších s možností připojení až tří monitorů zároveň. Nejdříve se ale podíváme podrobně na samotnou procesorovou část.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled uvedených modelů

Menší plocha s nižší spotřebou a vyšším výkonem

Inženýři AMD použili při novém návrhu procesorové logiky některé prvky pro návrh grafického čipu, díky čemuž se jim podařilo maximálně využít plochu. Výsledkem je zmenšení potřebné plochy na čipu pro různé části (FMAC, i-Cache, Floating Point Scheduler).

Klepněte pro větší obrázek
Zmenšení plochy pro procesorovou část

Celkově jde o zmenšení plochy o 23 %, což je téměř čtvrtina. Stále se přitom bavíme o 28nm technologii výroby, která byla použitá i u starších čipů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Se zaměřením na TDP 15 W bylo dosaženo snížení spotřeby a tím i teploty. Zároveň ale došlo i ke zvýšení výkonu, za které může hlavně dvakrát větší L1 cache, podpora nových instrukcí (AVX2, MOVBE, BMI1/2, SMEP) a také pokročilejší předvídání větvení. Celkově tak procesorová část zvládne o 4 až 15 % více instrukcí na takt.

Až o 65 % rychlejší grafika

Použitá integrovaná grafika GCN 1.2 podporuje DirectX 12 (Level 12) a je vybavená osmi výpočetními jednotkami (Compute Unit) s maximálně 512 stream jádry s celkovým výpočetním výkonem až 819 GFLOPS. AMD mělo limit nastavený na 15 W, i přes to se jim podařilo zvýšit výkon mnohem více, než mezi předchozími generacemi. Pokud jde o měření pomocí syntetického programu 3DMark 11, je výkon oproti předchozí generaci vyšší o 65 %, což je skoro dvakrát více, než je mezigeneračně obvyklé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samozřejmě nelze čekat, že bude výkon srovnatelnými s hie-ndovými grafickými kartami, jde především o poměr výkonu, spotřeby a velikosti čipu. Pro stabilnější obraz bez trhání i při nižším počtu snímků za sekundu je podporována i nová technologie FreeSync, která se tak objeví ve vybraných noteboocích s čipy AMD.

Klepněte pro větší obrázek
AMD FreeSync pro plynulý obraz při hraní

Dle tvrzení je tak možné s čipem FX-8800p dosáhnout ve hře DOTA 2 nad hranicí 30 fps při rozlišení Full HD a maximálním nastavení kvality. Ve stejném nastavení lze u hry League of Legends dosáhnout nad 40 fps (A10-8700p). V další populární hře CS:GO pak v rozlišení Full HD a vysokém nastavení taktéž přes 30 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek
Výkon v DOTA 2

Vzhledem k tomu, že se jedná o grafy od AMD, budeme si muset počkat na potvrzení v rámci nezávislých testů, ale výkon vypadá více než dobře.

Přehrávání 4K videa s nižší spotřebou

AMD už čipy připravilo i na budoucnost, takže kromě hardwarové akcelerace dekódování videa v rozlišení Full HD se zaměřili i na čtyřikrát vyšší rozlišení 4K Ultra HD. O akceleraci se stará UVD 6 (Unified Video Decoder), který podporuje i nejnovější HEVC/H.265 i ve 4K s 60 snímky za sekundu a samozřejmě i další kodeky (VC-1/WMV, MPEG-2, MVC, MPEG-4/DivX).

Klepněte pro větší obrázek
Přehled podporovaných formátů pro UVD 6

Mezi skokové zlepšení lze jistě označit až dvakrát delší výdrž při přehrávání HD videa, což znamená ze současných průměrných čtyř hodin až na 9,5 hodin. K prodloužení výdrže AMD použilo několik vylepšení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optimalizována byla cesta zpracování videosnímků (UVD – paměť – GPU – paměť – DSP) a pro škálování už jsou připravené speciální obvody v DSP, takže není tolik nutné využívat grafiku a dekodér. Zapracovány byly také pokročilejší úsporné funkce do UVD, kdy výpočetní části po zpracování snímku přejdou do úsporného režimu a čekají na další snímek. Díky tomu lze přejít do úsporného režimu 75 % času jednoho snímku.

Testy ukážou realitu

Čipy mají integrovanou i bezpečnostní část postavenou na procesoru Cortex-A5, který zajišťuje i šifrování a další funkce. I když prezentace všech novinek a zlepšení vypadá skvěle, u AMD jsme už poměrně zvyklí, že reálné výsledky bohužel tak skvěle nejsou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily o integrovaném bezpečnostním čipu ARM

Nezbývá než čekat na první testy notebooků s novými čipy a srovnání s řešením od Intelu ve stejné kategorii a cenové třídě. Obzvláště zajímavě vypadá výkon grafického čipu, který by mohl výsledky hodně zamíchat. Intel ale v poslední době do integrované grafiky také hodně tlačí a snaží se rychle posouvat jak výkon, tak i podporu technologií.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled hlavních novinek APU čipů Carrizo od AMD

Jak už jsme psali mnohokrát, AMD má hlavní omezení ve starém výrobním procesoru. Ale s přechodem na 14nm čipy (Samsung, Globalfoundries) by se ale konečně mohlo kázat, jak AMD dokáže soupeřit s Intelem po stránce samotné architektury procesoru a grafiky.

Klepněte pro větší obrázek
Notebooky s novými čipy se objeví "už brzy"

Témata článku: Technologie, Notebooky, Hardware, Čipy, AMD, Dota 2, Computex 2015, A10, Available, Battery, CS Go, Dota, Floating, Hevc, League, League of Legends, Legends, Playback, Slide, Čip, Staré video, Efektivní takt, AMD FreeSync, FreeSync, Nový inženýr

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Axel_foley4 7. 6. 2015 11:11:31
    Fandím AMD a tohle vypadá na skutečnou inovaci na starém výrobním...
  • charliex3 5. 6. 2015 12:31:16
    30FPS ??? Hry ako CS:GO a celkovo FPSky potrebujú mať minimálne 60FPS na...
  • panrt 4. 6. 2015 20:38:19
    Tož jestli to bude jak A10-5750m který brzdil herní grafiku R9 M290X tak...
Určitě si přečtěte

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 18

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 85

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

Obrněná raketová vozidla Stryker budou bojovat proti dronům a letadlům

** Původně kanadská obrněná bojová vozidla Stryker od společnosti General Dynamics existují v celé řadě verzí ** Některá slouží k průzkumu, jiná jsou vybavena těžkými zbraněmi ** Nyní bylo představeno nové raketové vozidlo Stryker, které je vyzbrojeno raketami Sidewinder a Hellfire

11.  8.  2017 | Stanislav Mihulka | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí