Kryptoměny | AMD | Grafické karty

AMD BC160 je grafická karta určená speciálně pro těžbu kryptoměn

Těžaři po celém světě vykupují herní grafické karty, čemuž se brání například Nvidie, která zavedla hardwarové omezovače u herních modelů (LHR). AMD tato omezení neudělalo a žádné nemá v plánu ani Intel u chystaných výkonných grafických karet Arc. Těžaři ale nyní od AMD dokonce dostali speciální verze karet určených přímo pro těžbu kryptoměn.

S prvním modelem v Číně přichází společnost XFX, která začala prodávat model AMD BC160 (Blockchain Compute). Jedná se o grafickou kartu s čipem Navi 12.

I když se jedná o dva roky starý model, je už vyroben 7nm technologií a hlavní čip má 2 304 stream procesorů (36 CU). To důležité je ale jinde – k dispozici má 8 GB rychlé paměti HBM2 s propustností 512 GB/s. Díky tomu slibuje vysoký výkon při těžbě Etherea, které je citlivé na rychlost paměti.

Dle informací je hashrate okolo 70 MH/s, což je podobné jako třeba Radeon RX 6800. Chlazení je typu blower s jedním ventilátorem a vyžadována je dvojice osmipinových napájecích konektorů PCI Express. TDP je ale při těžbě jen 150 W.

Cena je ale bohužel nastavena velmi vysoko, takže je otázkou, jestli bude o takový model zájem. V přepočtu se totiž karta prodává za 56 tisíc korun, tedy za ještě více než třeba Radeon RX 6900 XT.

Diskuze (2) Další článek: Zkouší staré triky, jak lidem vnutit Edge. Šéf Vivaldi se opět zlobí na Microsoft

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,