AMD a THG: Kauza hořící Athlon

Vzpomínáte na video hořícího procesoru AMD Athlon s jádrem Palomino, které se objevilo na serveru Tom`s Hardware Guide? Tento celkem nevinný test způsobil obrovský rozruch. Určitě o mnoho větší než si autoři představovali. A jak to nakonec skončilo? Zažaluje firma AMD server Toma Pabsta za poškození jména? Jak to teda vlastně je s teplotním čidlem AMD Athlonů doopravdy? Vše a ještě více se dozvíte v tomto článku.
AMD a THG: Kauza hořící Athlon
Kapitoly článku

Server Tom`s Hardware Guide je asi nejznámější server na internetu zabývající se hardwarem. Před lety byl založen Thomasem Pabstem, který pravidelně provádí detailní testy všeho co se na trhu objeví. Jeho články patří mezi absolutní špičku, mnoho velkých firem dáva jeho verdiktům velký význam, ale také se jich velmi "bojí". Zajímavá kauza nastala v roce 1997, když Tom uvedl exkluzivní článek o Pentiu II, který pro Intel nevyzněl nejpříznivěji. Velký "strýček" Intel tím byl velmi pobouřen, a tak Tom musel svůj verdikt aspoň zmírnit.

Podobná kauza nastala zhruba před měsícem, nyní se však jednalo o zbrusu nový procesor AMD Athlon s jádrem Palomino. Tom vydal velmi atypický článek o tom jak se procesory chovají, když jim odstraníme chladič. V testu se objevily čtyři moderní procesory: Intel Pentium 4, Intel Pentium III, AMD Athlon (jádro Thunderbird) a AMD Athlon MP (jádro Palomino). Pro AMD to nebyl příliš příznivý test, protože jejich procesory mají velké problémy s nabytečným teplem, ale Palomino v tomto případě však mohlo dokázat, že ho již kosmetické neduhy Thunderbirdu "netrápí". Průběh testů byl dokonce zdokumentován na video.

Z testu vyšlo nejlépe Pentium 4, které má nejlépe řešenou tepelnou ochranu. Interní teplotní čidlo uvnitř Pentia 4 pracuje autonomně. Pokud indikuje vyšší teplotu, prostě do vykonaváného kódu vloží "prázdné" příkazy (tím program funkčně "naředí" - tím více, čím je požadovano větší snížení teploty - v extrémním případě je vykonávaný kód "sama pauza") - a tím procesor ochladne. Vše má sice za následek snížení efektivity, ale procesor při odstranění chladiče je schopen alespoň nouzové práce (tak na úrovní 286-ky). Můžete tedy uložit rozpracovanou práci a podle mizerného výkonu poznáte "že se něco děje" - i když případ žeby se uvolnil chladič Pentia 4 bude asi docela vzácný - využívá totiž nový způsob upínání (na rozdíl od AMD Athlonů, které sebou táhnou dědictví upínání "a lá Socket 370"). Závěr: P4 emitují poměrně dost tepla, ale ochrana je velmi dobře řešená, takže se spálení procesoru nemusíte bát. V tomto případě - bod pro Intel.

Na druhém místě skončilo Pentium III, které má také integrováno interní teplotní čidlo, avšak ochrana již není dělaná tak brliantně jako u Pentia 4. Také teplotní čidlo Pentia III je nezávislé na základní desce, avšak to, při zjištění kritické teploty procesor nezpomalí, ale nemilosrdně jej odstaví - tím počítač zatuhne a pochopitelně dojde ke ztrátě dat. Procesor však zůstane nepoškozen. Výsledek je slabší než u Pentia 4, hlavní však je, že procesor je zachráněn. Tato ochrana proti vyhoření je stará již 2 roky.

Pravý "armagedon" nastal u Athlonu s jádrem Thunderbird. Tento procesor neobsahuje žádné interní teplotní čidlo a už vůbec ne nějakou ochranu proti přehřátí. Při odstranění chladiče procesor skončí prakticky v "plamenech". Nejvýkonnější Athlon 1,4 GHz (ten byl testován) ma těsně po tomto "požáru" ve svém jádru teplotu přes 350 stupňů Celsia. Takový "hic" nevydrží žádný tranzistor. Neexistující ochrana proti extrémnímu přehřátí (byť případ "odpadlého chladiče" je docela málo pravděpodobný) je jednou z největších slabůstek Thunderbirdů. Zde konstruktéři AMD skončili opravdu "přistiženi s kalhotami dole".

Klepněte pro větší obrázek

Nejzajímavějším procesorem v testu bylo Palomino. Athlon (XP, MP, 4) s jádrem Palomino má již integrované teplotní čidlo v jádru a tudíž by "měl" mít i teplotní ochranu. Teoreticky se má chovat obdobně jako Pentium III - při indikaci vyšší teploty by procesor měl automaticky vypnout. V Tomově testu však Palomino dopadlo katastrofálně. Shořelo úplně stejně jako starší bratříček Thunderbird. Jak je to možné, když má avizovanou tepelnou ochranu? Podle Toma je to způsobeno pomalým interním čidlem, které reaguje 1 stupeň za sekundu. Podle jeho tvrzení by se procesor měl odstavil např. v případě porouchání aktivního chlazení, ale při špatné instalaci chladiče o procesor příjdete.

Pro AMD to byl nepříznivý výsledek a odpověd na sebe nenechala čekat. Podle oficiálních zdrojů byla hlavní příčinou selhání nekompatibilní deska z dílen Fujitsu - Siemens. Tom měl však jiný názor. Zhruba měsíc trvaly rozepře a nyní jsme se konečně dostali k rozřešení.

Témata článku: Video, Hardware, Absolutní špička, Guide, Renomovaný výrobce, Kauza, Destička, Palomino, Athlon, Extrémní rozdíl, Mp, Specializovaná laboratoř, Velký test, Nepříznivý výsledek


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5