AMD a specifikace pro DTX: Těšte se na malá a úsporná PC

Vzrůstající poptávka po malých počítačích je zřejmě hlavním důvodem, proč AMD představilo světu nový formát základních desek a počítačových skříní, označený jako DTX. Dle všeho to vypadá, že se výrobce poučil z chyb konkurenčního Intelu a dává výrobcům základních desek větší prostor. Dalším pozitivem je částečná kompatibilita s ATX.

Pro kancelářské aplikace a kancelářské nasazení se ve firemním segmentu stále častěji používají Small Form Factor PC. Pro přehrávání multimedií zase málokdo touží mít v obýváku velkou a neforemnou ATX skříň ve formátu tower a hezká skříň ve formátu desktop pro HTPC je buď velká a drahá, nebo malá, ale s horší koncepcí chlazení a odhlučnění.

DTX je oproti tomu menší a jednodušší – se vším dobrým i zlým, co k tomu patří.

Klepněte pro větší obrázek

Svět se zbláznil do úsporných řešení a AMD zde zřejmě cítí příležitost – Intelu snahy o prosazení jinak oproti ATX mnohem lépe promyšleného BTX (včetně nových miniaturních základních desek) nevyšly. Důvodů bylo zřejmě několik – malý výběr skříní a základních desek, s tím související vyšší cena, vzájemná nekompatibilita ATX a BTX či třeba nemožnost pořídit BTX na jiné platformě než Intel. Vše pohromadě pak mělo za následek, že se pro formát BTX rozhodlo jen několik velkých výrobců hotových počítačů a sám Intel jej pozvolna opouští.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AMD se chce většině těchto problémů vyhnout – formát DTX má být otevřený, levný, základní desky půjdou osadit i do klasické ATX skříně. Do DTX skříní pak má jít osadit i stávající mini-ITX základní desky. Specifikace jsou oproti ATX či BTX mnohem volnější, čímž výrobci získají větší prostor pro vlastní iniciativu a nápady.

Následující obrázek pak ukazuje možné rozmístění jednotlivých komponent - díky jednoduchým specifikacím jde pochopitelně o jednu z mnoha koncepcí, které se u DTX objeví:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Desetistránkový dokument, který AMD vydalo, zatím mluví o dvou formátech základních desek - DTX a mini-DTX. Mini-DTX desky mají mít rozměry 6,7"×8" (170,18×203,2 mm) – microATX je větší a má rozměry 244×244 mm.

Plné DTX desky pak mají mít rozměry 9,6"×8" (243,84×203,20 mm) – klasické ATX mají rozměry max. 12"×9,6" (305×204 mm) - jsou tedy jen o něco širší. AMD na fotografiích srovnává klasickou ATX desku s novými formáty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jasnou nevýhodou je menší počet rozšiřujících slotů.

V dokumentu ještě AMD stanovilo umístění montážních otvorů, prostor pro vstupní a výstupní porty a umístění PCI a PCI-Express slotů – tedy jen to, co je nutné pro to, aby bylo možné základní desku osadit do skříně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní deska je rozdělena do několika zón, u kterých je stanovená maximální výška komponent, které se v dané ploše nachází:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Neděste se 2,49 mm a 0,254 mm pro zónu D a zónu E – jde o spodní stranu základní desky a prostor pro montážní otvory. Specifikace definuje prostor pro konektory jen jako obdélník, ve kterém se může výrobce vyřádit dle libosti.

Klepněte pro větší obrázek

Dále už jsou předepsané jen napájecí konektory desky – již zdomácnělý 24pinový Main Power konektor a přídavný čtyřpinový 12V konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Více informací, nejrůznějších koncepcí a vizí se určitě dočkáme s březnovým CeBITem. AMD má momentálně výhodu v širokém sortimentu levných a úsporných procesorů a snaží se z ní vytěžit co nejvíc - otázkou je, zda neměla s podobným řešením přijít přece jen o něco dřív - už v létě se dá čekat nástup úspornější architektury Intel Core i do nejlevnějšího segmentu a AMD bude mít v podobě Pentií a nástupců Celeronů s jádrem odvozeným od Core 2 Duo zdatného konkurenta. V budoucnosti se zřejmě přidá i grafická karta integrovaná do procesoru - další úspora místa i energie, a jak se zdá, AMD představí podobné řešení jako první.

Vyhazovat ATX skříně či desky je ale stále ještě předčasné – prosazení nového formátu není jednoduchá záležitost (ostatně, přesvědčil se o tom i takový gigant, jakým je Intel, který si může dovolit nasadit větší páky než AMD). AMD má obrovskou výhodu v tom, že si může dovolit pozvolný přechod a vzájemnou koexistenci obou formátů díky alespoň částečně vzájemné kompatibilitě. ATX tu s námi určitě ještě dost dlouho pobude - stačí se podívat nejnovější macky v podobě Radeonu X2900 XTX či GeForce 8800 a bude vám jasné, že vměstnat něco podobného do mnohem menšího prostoru a zároveň vše ještě zvládnout napájet a uchladit - to potrvá ještě hodně dlouho.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zdroj: www.dtxpc.org

Témata článku: HTPC, Kancelářské nasazení, Zóna, Kancelářská podoba, Skříň, Specifikace, Rozšiřující konektor

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 22

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 158

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji