AMD a specifikace pro DTX: Těšte se na malá a úsporná PC

Vzrůstající poptávka po malých počítačích je zřejmě hlavním důvodem, proč AMD představilo světu nový formát základních desek a počítačových skříní, označený jako DTX. Dle všeho to vypadá, že se výrobce poučil z chyb konkurenčního Intelu a dává výrobcům základních desek větší prostor. Dalším pozitivem je částečná kompatibilita s ATX.
AMD a specifikace pro DTX: Těšte se na malá a úsporná PC

Pro kancelářské aplikace a kancelářské nasazení se ve firemním segmentu stále častěji používají Small Form Factor PC. Pro přehrávání multimedií zase málokdo touží mít v obýváku velkou a neforemnou ATX skříň ve formátu tower a hezká skříň ve formátu desktop pro HTPC je buď velká a drahá, nebo malá, ale s horší koncepcí chlazení a odhlučnění.

DTX je oproti tomu menší a jednodušší – se vším dobrým i zlým, co k tomu patří.

Klepněte pro větší obrázek

Svět se zbláznil do úsporných řešení a AMD zde zřejmě cítí příležitost – Intelu snahy o prosazení jinak oproti ATX mnohem lépe promyšleného BTX (včetně nových miniaturních základních desek) nevyšly. Důvodů bylo zřejmě několik – malý výběr skříní a základních desek, s tím související vyšší cena, vzájemná nekompatibilita ATX a BTX či třeba nemožnost pořídit BTX na jiné platformě než Intel. Vše pohromadě pak mělo za následek, že se pro formát BTX rozhodlo jen několik velkých výrobců hotových počítačů a sám Intel jej pozvolna opouští.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

AMD se chce většině těchto problémů vyhnout – formát DTX má být otevřený, levný, základní desky půjdou osadit i do klasické ATX skříně. Do DTX skříní pak má jít osadit i stávající mini-ITX základní desky. Specifikace jsou oproti ATX či BTX mnohem volnější, čímž výrobci získají větší prostor pro vlastní iniciativu a nápady.

Následující obrázek pak ukazuje možné rozmístění jednotlivých komponent - díky jednoduchým specifikacím jde pochopitelně o jednu z mnoha koncepcí, které se u DTX objeví:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Desetistránkový dokument, který AMD vydalo, zatím mluví o dvou formátech základních desek - DTX a mini-DTX. Mini-DTX desky mají mít rozměry 6,7"×8" (170,18×203,2 mm) – microATX je větší a má rozměry 244×244 mm.

Plné DTX desky pak mají mít rozměry 9,6"×8" (243,84×203,20 mm) – klasické ATX mají rozměry max. 12"×9,6" (305×204 mm) - jsou tedy jen o něco širší. AMD na fotografiích srovnává klasickou ATX desku s novými formáty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jasnou nevýhodou je menší počet rozšiřujících slotů.

V dokumentu ještě AMD stanovilo umístění montážních otvorů, prostor pro vstupní a výstupní porty a umístění PCI a PCI-Express slotů – tedy jen to, co je nutné pro to, aby bylo možné základní desku osadit do skříně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní deska je rozdělena do několika zón, u kterých je stanovená maximální výška komponent, které se v dané ploše nachází:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Neděste se 2,49 mm a 0,254 mm pro zónu D a zónu E – jde o spodní stranu základní desky a prostor pro montážní otvory. Specifikace definuje prostor pro konektory jen jako obdélník, ve kterém se může výrobce vyřádit dle libosti.

Klepněte pro větší obrázek

Dále už jsou předepsané jen napájecí konektory desky – již zdomácnělý 24pinový Main Power konektor a přídavný čtyřpinový 12V konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Více informací, nejrůznějších koncepcí a vizí se určitě dočkáme s březnovým CeBITem. AMD má momentálně výhodu v širokém sortimentu levných a úsporných procesorů a snaží se z ní vytěžit co nejvíc - otázkou je, zda neměla s podobným řešením přijít přece jen o něco dřív - už v létě se dá čekat nástup úspornější architektury Intel Core i do nejlevnějšího segmentu a AMD bude mít v podobě Pentií a nástupců Celeronů s jádrem odvozeným od Core 2 Duo zdatného konkurenta. V budoucnosti se zřejmě přidá i grafická karta integrovaná do procesoru - další úspora místa i energie, a jak se zdá, AMD představí podobné řešení jako první.

Vyhazovat ATX skříně či desky je ale stále ještě předčasné – prosazení nového formátu není jednoduchá záležitost (ostatně, přesvědčil se o tom i takový gigant, jakým je Intel, který si může dovolit nasadit větší páky než AMD). AMD má obrovskou výhodu v tom, že si může dovolit pozvolný přechod a vzájemnou koexistenci obou formátů díky alespoň částečně vzájemné kompatibilitě. ATX tu s námi určitě ještě dost dlouho pobude - stačí se podívat nejnovější macky v podobě Radeonu X2900 XTX či GeForce 8800 a bude vám jasné, že vměstnat něco podobného do mnohem menšího prostoru a zároveň vše ještě zvládnout napájet a uchladit - to potrvá ještě hodně dlouho.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zdroj: www.dtxpc.org

Témata článku: HTPC, Rozšiřující konektor, Skříň, Zóna, Kancelářská podoba, Specifikace

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kook 27. 2. 2007 12:25:29
    Když taktujete a máte to v mražáku tak je taky klid - moderní kompresory...
  • Marv 22. 2. 2007 13:41:25
    Ono by aji docela stačilo, kdyby byl slušný výběr mikroATX skříní. Do...
  • Andy 22. 2. 2007 12:57:15
    Kup si dosku VIA epia s C3 procakom, pasivne chladene a na pracu vo worde...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 42

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí