AMD a Opteron: rádi jej ukážeme, na výkon se ale neptejte

AMD veřejně představí čtyřprocesorový server postavený na procesorech Opteron, výkon ale rozhodně není položkou, kterou by se chtělo chlubit.
AMD a Opteron: rádi jej ukážeme, na výkon se ale neptejte
Procesor AMD Opteron bude v řadě bodů pro AMD přelomovým. 64bitový procesor vyráběný zatím nenasazenou kombinací technologií 0,13mikronu a silicon on insulator bude znamenat novou krev do žil AMD. Na trh vstoupí sice až počátkem příštího roku, to ale nebrání AMD již nyní v jeho předvádění. Na CeBITu to bylo jen v zákulisí mimo dostupnost běžných účastníků, popravdě ale také nebylo moc na co dívat – dva rotující balónky na obrazovce by utáhla i 486ka a napsat na to nezávislý 64bitový proces není nic těžkého. Nepodezírám AMD z podvodu, jen prostě prezentace Opteronu (tehdy ještě neměl toto oficiální jméno) nebyla z mého pohledu výrazně okouzlující.

Na tchaj-wanském Computexu ale AMD představí opět něco nového a tentokráte i pro veřejnost. K vidění bude čtyřprocesorový server, očekává se také představení základní desky pro Opteron. Bližší specifikace konfigurace jako například frekvence procesorů bude oznámena při představení, tedy 3. června, AMD se ale tak trochu prásklo samo.

Jak už se to stává, občas novinářům dojde poštou i to, co dostat vůbec neměli. IDG News Service, jak píše PCWorld, dostal v rámci pozvánky na představení zmiňovaného serveru i omylem zapomenutý text určený pouze dovnitř AMD: „Ukázky, které zrovna předvádíme, jsou všechno jen ne vysokovýkonné. Jsou zrovna nízkovýkonné a nechceme dostávat otázky ohledně rychlosti.“

Pochopitelně je do samotného produkčního nasazení Opteronu ještě dobře tři čtvrtě roku a za tu dobu se dá ještě spoustu doladit na výkonnostních parametrech. Na AMD leží ale hrozba, že se mu povede něco podobného, jako Intelu s Itaniem – procesor při svém uvedení rozhodně výkonem neplýtval a spíše slouží pro testování a ladění aplikací pro jeho následníka. Opteron sice slibuje silný výkon i v 32bitových aplikacích, každopádně se jedná ale o komplexní procesor a tak hrozí, že se nepodaří vše úplně dotáhnout. AMD v reakci na tento únik informací uvedlo, že se přece nemůže jednat o systém s nízkým výkonem, když v něm jsou čtyři procesory osmé generace. To ale samo o sobě ještě mnoho neznamená. Výsledky výkonnostních testů budou jistě rozhodovat o osudu Opteronu a AMD by mělo ze sebe smýt obavy z níkého výkonu co nejdříve.

Diskuze (44) Další článek: Projekt Centrum Internetu zahajuje provoz v Brně

Témata článku: Komplexní procesor, Komplexní proces, Podobné parametry, Sami


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Windows 10 čekají velké věci. Spekuluje se také o podpoře aplikací pro Android
Lukáš Václavík
Windows 10AndroidSoftwareMicrosoft
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Windows 10 vylepšují správu aktualizací ovladačů hardwarových komponent počítače
Karel Kilián
OvladačeWindows UpdateWindows 10