AMD a boj v budoucnosti: skutečně hybridní čipy

AMD zveřejnilo podrobný náhled strategie pro příští roky ve všech segmentech. Co nás od AMD čeká a má ještě šanci uspět proti Intelu?

Společnost AMD to nemá v poslední době příliš snadné. Finanční problémy s nedostatečně konkurenceschopnými produkty v oblasti procesorových čipů se stále podepisují na nepříliš příznivé situaci, které znamenají i odchod dlouholetých manažerských špiček. Nutno podotknout, že se AMD vede velmi dobře v oblasti grafických čipů, což se na první pohled může zdát trochu zbytečné. Ale budoucnost zdá se, má zvláštní smysl integrovat věci do stále složitějších celků.

Zatímco dříve byl počítač tvořen mnoha oddělenými čipy, postupným vývojem se začaly tyto čipy spojovat a integrovat do několika hlavních čipů. A posléze se i tyto hlavní čipy nadále spojovaly. Vše samozřejmě také souvisí s postupnou miniaturizací, která umožnila dostat stále více tranzistorů na jeden kus křemíku.

Základní strategie je jasná: rychle a hybridně

Nový CEO společnosti AMD – Rory Read má v případě budoucích plánů jasno ve všech oblastech. V oblasti grafiky je kromě rychlého vývoje a nových technologií kladen velký důraz na nové architektury, které budou určené pro obecné výpočty, což by dle všeho mělo AMD pomoci dostat se na nové trhy a segmenty použití.

Klepněte pro větší obrázek 

V oblasti běžných čipů vidí AMD už jedinou světlou naději na konci křemíkového tunelu – hybridní APU. AMD se chce v tomto směru velmi rychle dostat na nové milníky ve vývoji hybridních čipů, které už nebudou tvořit pouze oddělené části, ale budou stále více fungovat společně a využívat společné zdroje pro maximální využití výkonu. APU čipy jsou přitom určené nejen pro klasické použití, ale také pro mobilní zařízení, a to i v případě těch, kde je nutná co nejmenší spotřeba.

Klepněte pro větší obrázek 

V serverovém segmentu je kladen důraz na různorodost řešení, které lze použít pro různé architektury, samozřejmě se zaměřením na datová cetra a spojené trendy v cloud computingu. Efektivní poměr výkon/watt by měl být také zajištěn spoluprací s grafickými kartami, které jsou pro určité úlohy mnohem lepší, než klasické procesory.

Desktopy, notebooky a tablety

AMD zatím prozradilo výhled na nejbližší roky, pro tento rok již má k dispozici novou generaci grafických karet Southern Islands, tedy řadu Radeonů HD 7000, která je založena na 28nm čipech s novou architekturou GCN s až 4,3 miliardami tranzistorů.

Klepněte pro větší obrázek 

V roce 2013 se ale pochopitelně objeví opět nová generace – Sea Islands, která bude mít novou architekturu s prvními vlastnostmi HSA (Heterogeneous Systems Architecture / Fusion System Architecture), která se objeví i v rámci APU a bude začátkem nového směru, který posune integraci o velký kus dále.

Klepněte pro větší obrázek 

V současnosti mají procesorová jádra i grafická jádra oddělenou paměť a spousta dat je tak zbytečně zkopírována několikrát. I přes různorodost ale dojde k mnohem bližšímu spojení, které můžeme vidět například u našeho mozku. Evolučně vyzkoušená technologie je tak jasným směrem, v tomto případě se ale jedná o křemík a logické celky tranzistorů.

HSA architektura by se měla poprvé naplno objevit v roce 2014 a to nejen u APU, ale také u samostatných grafických čipů ve „velkých“ grafických kartách.

 Klepněte pro větší obrázek

Výkonné APU čipy druhé generace pro tento rok – Trinity, budou mít v roce 2013 nástupce v podobě třetí generace Kaveri s jádry Steamroller (vychází z Bulldozeru a Piledriver) a taktéž první implementací HSA. Kaveri by mělo být prvním APU, které se bude pyšnit výpočetním výkonem 1 TFLOPS.

Pro notebooky a podobná zařízení budou určené úspornější APU čipy, Brazos 2.0 pro rok 2012 (Turbo Core, USB 3.0) a Kabini pro rok 2013 (druhá generace úsporných APU od AMD), který bude tvořen jádry Jaguar s podporou HSA.

Pro tablety a menší mobilní zařízení (žádné ventilátory) je určena platforma Hondo, která se tento rok objeví coby první zastánce velmi úsporných APU čipů. Příští rok by měl být připraven nástupce Temash s jádry Jaguar (vychází z Bobcat jader).

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní segment je tedy rozdělen celkem do tří kategorií (A, C, Z série), ve všech případech se ale jedná o APU, které budou v tomto roce všechny vybaveny grafickými čipy s podporou DirectX 11, u nejvýkonnějších modelů (série A) se bude jednat o novější druhou generaci. Standardní TDP bude 35 W (dvoujádra a čtyřjádra), low voltage verze budou mít TDP 17 až 25 W.

Série C alias Brazos 2.0 je nastavena na TDP 9 až 18 W a obsahuje dvě Bobcat jádra (40 nm). Z série pak disponuje jedním či dvěma Bobcat jádry s TDP 4,5 W (40 nm).

V oficiálních materiálech lze také zahlédnout i klasické FX procesory s kódovým označením Vishera (jádra Piledriver), které budou mít čtyři až osm jader a objeví se nejen tento rok, ale i v rámci roku 2013.

AMD a servery: čekání na 14nm technologii výroby

AMD zrušila plány na 20jádrové a 10jádrové serverové čipy Sepang a Terramar a poprvé se tak pro tři generace bude používat stále stejný socket – G34, C32 a AM3+.

Klepněte pro větší obrázek 

Všechny plánované čipy pro rok 2012 a 2013 budou založeny na 32nm výrobním procesu, ať už se jedná o serverový hi-end v podobě Interlagos (až 16 Bulldozer jader), Abu Dhabi (až 16 Piledriver jader), střední segment Valencia (až 8 jader Bulldozer), Seoul (6 nebo 8 jader Piledriver) či nižší třídu v podobě čipu Zurich (4/8 jader Bulldozer) a Delhi (4/8 jader Piledriver).

Klepněte pro větší obrázek 

Zcela nová generace procesorů, které budou založeny na jádrech Excavator (nástupce Steamroller jader), nelze očekávat dříve než v roce 2014. S tím také souvisí přechod na novou výrobní technologii, v té době by již měla být k dispozici 14nm SOI generace.

Výrobní omezení

Jak je vidět, AMD má jasný cíl a lze jistě očekávat, že se tohoto směru bude držet. Na rozdíl od Intelu, který má své vlastní továrny a za pár měsíců už bude mít na trhu první čipy vyrobené 22nm technologií, je AMD v pozici, která neumožňuje si příliš vyskakovat.

Všechny budoucí plány spoléhají hlavně na výrobní společnost Global Foundries, která sice již dodává první 28nm čipy, ale jak bude rychlý a plynulý přechod na 14 nm, je pouze otázkou. Tento přechod by totiž měl být doprovázen i většími 450mm wafery, což s sebou nese další případné komplikace.

Klepněte pro větší obrázek 

AMD má v současnosti sílu v podobě grafického čipu, který bude hrát stále důležitější roli. Takže tam, kde Intel předběhl AMD (procesorová část), se možná AMD dostane výrazněji dopředu s grafickou částí čipu. Ve výsledku bychom se tak mohli opět dočkat velmi vyrovnaného souboje (bude záležet na celkovém výkonu hybridního čipu), což znamená výhody především pro koncové uživatele a rychlejší vývoj.

Diskuze (3) Další článek: Dell buduje novou softwarovou divizi

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Budoucnost, Čipy, Hybrid, Hybridní čip, Úsporný tranzistor, Výrobní technologie, Bulldozer, Běžný čip, Budoucí plán, Boj, Výrobní jádro, Nový objev, Zurich, Nástupce, Nová generace, Trinity, Základní strategie, SKU, Jaguar, Abu Dhabi, Procesorový čip, Jasný směrNad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

** Společnost Lockheed Martin nedávno otestovala vyvíjenou raketu krátkého doletu Precision Strike Missile ** Její dolet podle všeho dosáhl, ne-li překročil hranici 500 kilometrů ** Tato hranice byla vytyčena pro balistické rakety a střely s plochou dráhou letu v americko-ruské smlouvě INF

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíRaketa
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami