Ambiciózní Ubuntu: 200 miliónů uživatelů za čtyři roky

JE tu další souhrn novinek ze světa open source. Vrátíme se ke Google I/O a prodeji Skypu, hvězdou ale bude Ubuntu. Jeho zakladatel chce do čtyř let 200 mil. uživatelů.

Tento článek vychází ve spolupráci smagazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Google na konferenci Google I/O představil mnoho zajímavých novinek, my se podíváme hlavně na ty o Androidu. Vyšla nová verze Androidu 3.1, která nepřináší moc nového, spíše dolaďuje různé funkce a opravuje chyby. Proto se ani nezměnilo jméno a i Android 3.1 se jmenuje Honeycomb. Hlavní novinkou je potom podpora připojení USB host, takže Android bude spolupracovat s různými periferiemi připojenými přes USB. Android 3.1 by se měl dostat také na platformu Google TV.

Něco už jsme se dozvěděli i o připravované verzi nazvané Ice Cream Sandwich. Ta bude přelomová tím, že spojí „telefoní“ a „tabletovou“ verzi Androidu dohromady. Všechny prvky rozhraní budou navrženy tak, aby se přizpůsobily danému zařízení a rozlišení.

Další projekt Android@Home je běh na dlouhou trať. Jedná se o futuristickou vizi moderní domácnosti, kde je zařízení s Androidem jejím „centrálním mozkem“. Google chce, abyste z tabletu ovládali všechny elektrospotřebiče v domácnosti. Od prostého svícení, přes budík až například k pračce. Google může navrhnout technologii, ale dále už bude záležet na výrobcích elektrotechniky, jak se jim Android@Home bude zamlouvat a zda ho budou podporovat ve svých výrobcích.

Microsoft koupil Skype. Co bude s linuxovou verzí?

Zprávu o tom, že Microsoft za osm a půl miliardy dolarů koupil oblíbenou komunikační službu Skype, jste nemohli přeslechnout – věnovala se jí i mainstreamová média. My se ale nebudeme věnovat podrobnostem transakce jako spíš tomu, co bude s linuxovou verzí Skypu. V tiskovém prohlášení se píše, že „Microsoft bude i nadále podporovat klienty pro jiné platformy a investovat do nich.“ Sice to automaticky neznamená zelenou pro linuxovou verzi, ale lze očekávat, že zůstane, protože dostupnost na mnoha platformách je velkou výhodou Skypu. Jiná otázka je, v jakém stavu klient pro Linux bude. Už dnes má oproti verzi pro Microsoft Windows funkční deficit a ten se může ještě prohloubit. Tato transakce však může přinést jeden příznivý vedlejší účinek – může „nakopnout“ hlavního konkurenta Google, aby se v této oblasti ještě více snažil.

Ambiciózní Ubuntu: 200 miliónů uživatelů za čtyři roky

V Budapešti se 9. - 13. května konal Ubuntu Developer Sumit. Je to akce, na které se sejdou významní vývojáři Ubuntu a diskutují o budoucím směřování této distribuce. Nejvíce poprasku vzbudil zakladatel a „vůdce“ Ubuntu Mark Shuttleworth, když vytyčil ambiciózní cíl dosáhnout za čtyři roky dvou set miliónů uživatelů. Pro srovnání v současnosti se počet uživatelů Ubuntu odhaduje na patnáct miliónů. Mark také opět reagoval na kritiku z odborných kruhů a zdůraznil, že Ubuntu nechce dělat pro vývojáře, ale pro lidi.

Keynote Marka Shuttlewortha

Ubuntu Developer Sumit dále poodhalil mnoho novinek týkajících se následující verze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. Podle všeho výchozím prohlížečem zůstane Mozilla Firefox, ale změna nejspíš nastane na pozici e-mailového klienta, kde skončí Evolution a nahradí ho další projekt Mozilly – Thunderbird. Vyměněna bude také „přihlašovací obrazovka“ GDM (GNOME Display Manager) za odlehčený LightDM. Důvodem jsou především lepší možnosti úpravy vzhledu. Mezi výchozí aplikace přibude jednoduchý zálohovací nástroj Déjà Dup. Na druhou stranu vypadnou Computer Janitor (Údržba systému) a video editor PiTiVi, protože vývojáři stále chtějí Ubuntu vtlačit na jedno CD. A ještě jedna zajímavost nakonec – Lubuntu s prostředím LXDE dostalo od Canonicalu požehnání a stalo se oficiálním derivátem vedle Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu. Podrobné zpravodajství z akce najdete na OMG!Ubuntu!

Google představil notebooky s Chrome OS

Na konferenci Google I/O sice hrál prim Android, ale dostalo se i na poslední dobou trochu opomíjený Chrome OS. Už v červnu světlo světa spatří první dva notebooky s ním – jeden o Samsungu a jeden od Aceru. Oba jsou si celkem podobné: Pohání je procesor Intel Atom a úhlopříčka displeje je zhruba dvanáct palců. Samsung Series 5 Chromebook začíná na ceně 429 dolarů a Acer Chromebook na ceně 349 dolarů. U nás se „chromebooky“ zatím prodávat nebudou, v první vlně budou dostupné v západní Evropě a pochopitelně v zámoří. Více se dozvíte v článku na Živě.cz.

chromebooks.png
Samsung a Acer s Chrome OS

Kontroverze kolem Androidu

Google se sice blýsknul akcí I/O, ale také učinil dvě kontroverzní rozhodnutí týkající se Androidu. A ta se s nadšením moc nesetkala. Za prvé se Google rozhodl, že zatím nezveřejní zdrojové kódy Androidu 3.0 (repektive 3.1). Obává se, že by komunita hojně portovala Android 3.0 na telefony, kde by pravděpodobně moc dobře nefungoval a Androidu to dělalo špatnou reklamu. Tolik alespoň oficiální vysvětlení. Licencování velkých open-source projektů je komplikované, protože se v nich často setkává mnoho technologií s rozličnými licencemi. Ale dá se předpokládat, že Google má všechno pečlivě ošetřené a promyšlené, aby se nedopustil porušení některé licence. Vydání zdrojových kódů je plánováno po příchodu další verze Ice Cream Sandwich.

Druhé kontroverzní rozhodnutí se týká Android Marketu. Google se zřejmě dohodl s americkými operátory AT&T a Verizon na tom, že zamezí jejich zákazníkům instalaci aplikací třetích stran umožňujících tethering. Toto divné slovo znamená sdílení internetového připojení – v našem případě nejčastěji z chytrého telefonu s mobilním datovým připojením například do notebooku. A mobilní operátoři pochopitelně neoficiální tethering neradi, protože by si za jeho povolení rádi nechali připlatit. Naše končiny toto rozhodnutí sice přímo neovlivní, ale i tak je možná zlomové. Je to vůbec první známý případ, kdy Google zasáhl do nabídky Android Marketu. Samozřejmě pokud nepočítáme smazání jasně podvodných aplikací.

Novinky ze světa softwaru


Tor Browser: Firefox anonymně

Projekt Tor se snaží nabídnout co možná největší možnost anonymizovat pohyb uživatelů po Internetu. Funguje tak, že data neproudí přímo z vašeho počítače k požadovanému serveru, ale cestou projdou ještě mnoha dalšími prostředníky v síti Tor, přičemž komunikace mezi nimi je šifrována. Pro Firefox existovalo rozšíření Torbutton. V podstatě se jednalo o tlačítko, které umožňovalo snadno vypnout a zapnout anonymní komunikaci prostřednictvím sítě Tor. Torbutton už se ale přestane vyvíjet a nahradí ho Tor Browser – odnož prohlížeče Mozilla Firefox se speciálními funkcemi pro využívání Tor. Podle vývojářů bude udržování samostatného prohlížeče snazší než udržování rozšíření. Dalším důvodem je, že při použití rozšíření bylo těžké odlišit, který list prohlížeče pracuje v anonymním režimu Tor a který ve standardním. Tor Browser je pro Linux, Microsoft Windows i Mac OS X, stahujte na stránkách TorProject.org.

Diskuze (107) Další článek: Bezpečnostní chyba Androidu připomíná Dropbox

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,