Švýcarsko udělalo velký krok směrem k softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Z evropské praxe známe většinou případy, kdy se v některých kancelářích vymění na počítačích Windows za Linux (a někdy se pak směr zase obrátil). Švýcarsko teď nicméně vyžaduje, aby veřejné instituce vyvíjely software s otevřeným zdrojovým kódem.
Praxi zavádí zákon o používání elektronických prostředků pro plnění úkolů orgánů veřejné moci (Einsatz elektronischer Mittel zur Erfüllung von Behördenaufgaben, zkráceně EMBAG). Vytváří podmínky pro spolupráci úřadů s veřejností, ale také pro rozvoj softwaru ve státní správě.
Devátý článek definuje přístup k otevřeného softwaru. Podle něj spolkové orgány musí zveřejnit zdrojový kód programů, které buď samy vyvinuly, nebo je nechaly vyvinout někým dalším. Učinit tak nemusí jen ve výjimečných případech z bezpečnostních důvodů, případně kdyby tím ohrozily práva třetích stran. Praxe ukáže, nakolik se budou tyto výjimky používat.
Otevřený software pak může používat kdokoli, a to bezplatně. Úřady nesmí bránit ani snahám o vývoj a distribuci tohoto softwaru a opatří jej odpovídající licencí. Ideálně nemají tvořit vlastní licence, ale radši používat ty, které se ve světě běžně používají.
V dalším článku zákon úřadům ukládá politiku otevřených dat. Datové celky, které tedy neobsahují osobní nebo bezpečnostní a jiné citlivé informace, musí být zveřejňovány. Ani v tomto případě si za to instituce nesmí nic účtovat.
Švýcarsko si od zákona slibuje, že podpoří digitalizaci. Po úřadech ostatně nová legislativa chce, aby používaly digitální prostředky, kdykoli je to možné. Politická diskuze o zveřejňování zdrojových kódů se vedla přes 13 let. Zákon spolková rada schválila loni v březnu, resp. jeho působnost rozšířila v listopadu. Vztahuje se na spolkovou vládu a decentralizované jednotky spolkové správy. V účinnost vstupuje postupně od 1. ledna.
Zdroje: The Federal Council via Zdnet | ti&m