Ambice Amazonu směřují k získání patentů v Evropě

Zdá se, že konkurenční boj mezi internetovými americkými giganty se přesouvá i na evropskou půdu, která je z komerčního hlediska neméně atraktivní.
Zdá se, že konkurenční boj mezi internetovými americkými giganty se přesouvá i na evropskou půdu, která je z komerčního hlediska neméně atraktivní.

Amazon má totiž v úmyslu nechat si v Evropě patentovat svoji známou nákupní technologii „One Click“. Svědčí o tom skutečnost, že tento velký on-line prodejce již učinil kroky směřující k získání autorských práv u Evropského úřadu pro udělování patentů.

Podívejme se nejprve trochu do historie a zhodnoťme již všechny související akce Amazonu. Žádost o patentování své technologie „One Click“ již Amazon podal v červnu 1997 v USA. Žádost zde byla vyřízena kladně a od září 1999 vstoupila autorská práva v platnost. Samotný název „One Click“ skutečně vyjadřuje podstatu věci – při procesu objednávání zboží stačí internetovému uživateli jedno kliknutí myší. Něco podobného ale používal také konkurent Amazonu – Barnesandnoble.com a po vynesení rozhodnutí ve prospěch Amazonu podal žalobu kvůli poškozování patentových práv.

Mezi další významné kroky Amazonu v oblasti autorských práv patřilo získání patentu na „afiliantní programy“. Princip je všeobecně známý – osoba zapojená do afiliantního programu získává internetové zákazníky za provize. Za každého, který nakoupí zboží, pak dostane vyplacenou provizi. Kde je problém? Něco podobného již totiž praktikovali také konkurenti Amazonu několik měsíců, či dokonce let. Celá akce znemožňuje konkurentům využívat dobře známou a zavedenou techniku – autorská práva vlastní nyní Amazon. Rozhodnutí padlo v USA v polovině února letošního roku. Krok vyvolal záporné reakce a Amazon se tak dostal do centra kritiky jak ze strany svých konkurentů, tak i partnerů. Argumenty právníků hovoří ve smyslu, že přece není možné nechat si patentovat všeobecně známé obchodní techniky.

Jaké má Amazon šance prosadit něco podobného v Evropě? Otázka se nyní týká technologie „One Click“. Amazon musí nejdříve zaplatit sumu ve výši 1 431 euro, aby jeho žádost začala být vůbec posuzována. Odborníci z různých počítačových magazínů se domnívají, že nejde o klasický patent, protože zde jde o registraci myšlenky neboli nápadu, a nikoliv konkrétní technologie. Není žádným tajemstvím, že získat evropský patent je poměrně obtížné a žadatel musí vykonat strastiplnou cestu, než dosáhne kýženého výsledku. Specializovaní právníci tvrdí, že různé firmy mohou mít ambice získat patent, ale zda se jim to skutečně podaří, je jinou otázkou.

Závěrem by bylo dobré zmínit několik faktů. Obchodní politika Amazonu dosahuje v poslední době velkých úspěchů. V posledním čtvrtletí roku 1999 doslova zaznamenali explozi prodeje, objem prodaného zboží se zvětšil téměř dvaapůlkrát oproti posledním měsícům roku předešlého. Americký magazín TIME každý rok uděluje čestný titul „muž roku“. Loňským vítězem se právě stal šéf Amazonu Jeff Bezos. V historii je to druhý případ, kdy tohle vyznamenání získal člověk počítačové branže. Poprvé tomu tak bylo v roce 1997, kdy byl zvolen šéf Intelu Andy Grove. A pro úplnost nemůžeme vynechat ani rok 1998, kdy „čestné vyznamenání“ získali Bill Clinton a Kenneth Star.

Diskuze (2) Další článek: Společnost EDS rozšiřuje alianci se Sun Microsystems

Témata článku: Patenty, Americký magazín, Click, Známý princip, Podobná technologie, Ambice, Velká ambice, Evropské právo, Počítačová historie, Poslední šance, Poslední krok, Clinton, Poslední měsíc, Získání, Kenneth, Bill Clinton, Amazon, Objednávání, Poslední rok, Bezos, Podobný krok, AMA


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5