Amazon.com zase hlásí profitabilitu a růst nákupů

Internetový obchodník překonal odhady a troufá si na víc. Proč jen u nás nemáme Americkou poštu!
Kdy má obchodník profitovat, když ne v předvánočním nákupním šílenství? I Amazon to dokazuje – ve své historii dokázal ohlásit zisk vždy jen v čtvrtém čtvrtletí, kdy lidé nakupují jako diví a příliš nehledí na ceny.

Firma ohlásila zisk ve výši tří miliónů dolarů (loni v posledním čtvrtletí 5 mil. dolarů) při obratu 1,43 miliardy (loni 1,12 miliardy). To je samozřejmě úplně nepatrný, skoro zanedbatelný zisk; při vykázání „pro forma“ zisku ale je výsledek lepší – 75 mil. oproti 35 mil. loni. Amazon rovněž hlásí zvýšení „přítoku peněz“; zatímco loni ještě finance z firemní pokladny odtekly (170 mil.), letos byl už jejich příliv kladný a to ve výši 135 mil. dolarů. To je zvlášť potěšitelná zpráva, protože Amazon byl loni v podezření, že mu hrozí bankrot – nedostatek peněz v kase. Pro forma profit, kterým se Amazon chlubí raději než čistým ziskem, není žádný produkt „kreativního účetnictví“, ale vyjádření schopnosti profitovat z operací: jsou odečteny některé výdaje, které s vlastním podnikáním „maloobchodu“ nemají mnoho společného, jako jsou různé akciové kompenzace atd.; našinec by řekl „má dáti-dal“ a není moc daleko od pravdy.

Důležitý je výhled Amazonu do budoucna, přinejmenším pro letošní rok. Firma si troufla zvýšit své předchozí odhady: letos neporoste o 10 %, jak očekávala, ale přinejmenším o 15 %, a hodlá příští rok dosáhnout úctyhodného obratu 4,2 miliardy dolarů. Důvodem zvýšeného optimismu jsou mimořádně podařené předvánoční nákupy – to je jev, kterého si s překvapením všimli i ostatní internetoví prodejci a nezávislí analytici. Předvánoční nákupy samozřejmě jsou výrazně vyšší než jindy, ale na Internetu to platí ještě ve větší míře – jakoby i lidé, kteří celý rok na Internetu nenakupují, si na konci roku řekli „a dost, do toho blázince a davů nevkročím, objednám v klidu na Internetu“. Bylo to ostatně poznat i na inzertních kampaních českých internetových obchodů – řada z těch, kteří po celý rok s inzercí šetřili, se rozhodli zabojovat o zákazníky právě před Vánocemi.

Zajímavé je rovněž se podívat na tržní podíl Amazonu v celém e-komerčním segmentu. Podle BizRate.com se předloni v posledním kvartále na Internetu utratilo 12,4 miliardy, Amazon z toho utržil 1,12 mld, což odpovídá tržnímu podílu 9 %. O posledních Vánocích to bylo celkem 17,4 mld, Amazon 1,43 – tržní podíl se tedy snížil na 8,2 %. Amazon, jakkoli to je gigant a světová jednička, tedy drží jen osmiprocentní podíl, který navíc průběžně klesá – prostor pro e-komerci i mimo Amazon je obrovský a stále se rychle zvětšuje. Amazon dále vyhlásil za trvalé poštovné zdarma u zásilek přesahujících 25 dolarů (720 Kč!) a jeho šéf Bezos říká, že toto opatření je klíčovým faktorem úspěchu a růstu obratu. To dobře vědí i vedoucí českých internetových obchodů, ale Amazon si tímto způsobem následovat nedovolí, a většinou ani dovolit nemohou: výška poštovného, kterou mu účtuje místní faktický monopolista, tomu brání. V Americe ani nevědí, jak můžou být rádi, že tam nekraluje Česká pošta – když je schopna chtít při české úrovni platů chtít své nehorázné sumy při přepravě napříč naší třistakilometrovou zemičkou, kolik by chtěla při platech amerických a při přepravě dlouhé pět tisíc mil, napříč americkým kontinentem?

Diskuze (26) Další článek: NVidia se zase kamarádí s Microsoftem ohledně XBoxu

Témata článku: Bezos, Poslední odhad, Dave, Plat, Poslední rok, Předchozí odhad, AMA, Americký kontinent, Obrovské překvapení, Obrovské peníze, Nákup, Růst, Dlouhá historie, Bankrot, Kladný ohlas, Celý rok


Určitě si přečtěte

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku