Amazon.com: tržby rychle rostou, pomohl prý Harry Potter

Výsledky jsou považovány za velmi dobré, o úspěšnosti firmy v déledobějším horizontu se už téměř nepochybuje.
Největší internetový obchod Amazon.com, vzor stovek celosvětových a také řady domácích obchodů ohlásil výsledky ukončeného čtvrtletí. I když firma ohlásila ztrátu, jsou výsledky považovány za velmi dobré: toto je sezónně slabý kvartál a firma ukazuje, že dovede své finanční výsledky prostřednictvím manipulace s marží velmi dobře řídit. Docílená ztráta se tak dá s klidem označit za „řízenou ztrátu“ – firma totiž rychle roste a to vlastníci i management firmy preferují před okamžitou ziskovostí.

Amazon.com utržil v uplynulém čtvrtletí 1.1 miliardy dolarů, o nečekaných 36 % více než loni (806 mil. dolarů), a ztráta činila 43 mil. (loni 94 mil.). Navíc uvedená ztráta je v podstatě zapříčiněna především účetními operacemi, nikoli podnikáním – amortizace, akciové kompenzace a podobně. Bez nich firma podniká s provozním ziskem v hodnotě okolo 40 mil.; to samozřejmě také není nijak vysoká hodnota, ale slibuje to podstatně vyšší zisk v nejbohatším období roce (vánoční sezónně) a tudíž i dobrá čísla pro celý rok.

Firma na základě těchto dobrých čísel upravila své odhady pro celý finanční rok: z předchozích 4,7 miliardy na cca 5,0 miliardy, a zřejmě dosáhne i lepší profitability než předtím očekávané. Burza, která je v posledních dnech nervózní, rychle Amazon.com odměnila skokem o 5 %, kapitalizace firmy je úctyhodných 13,7 miliardy dolarů, dvou a půlnásobek ročních tržeb.

Zlé jazyky dodávají, že Amazonu nejvíce pomohl Harry Potter: nového dílu prodal Amazon 1,4 miliónu kusů, a v první den, kdy byla kniha dostupná, vyexpedoval na předobjednávky zákazníků milión výtisků této knihy (!). Firma omezila výdaje na reklamu, protože ji podle tvrzení svého šéfa už tolik nepotřebuje; místo toho prý byly investice „přesunuty“ směrem k zákazníkům, například snížením hranice pro poštovné zdarma na všechny zásilky s cenou pod 25 dolarů (750 Kč). Poštovné zdarma, i když na něm obchod prodělává (tj. dotuje jej nemalou částkou) je, jak je vidět, stejně silným argumentem venku jako u nás. I české internetové obchody, které se odváží – a kterým to marže dovolí – takovým to způsobem dotovat poštovné a balné, mají u zákazníků okamžitý úspěch.

Diskuze (9) Další článek: Nero 6 dnes konečně ke stažení

Témata článku: Nemalá částka, Růst, Harry, Uplynulý rok, Pot, Vysoká částka, Tržby, Silný argument, Dobrý výsledek, Předchozí den, Harry Potter, AMA, Dobrý den, Vysoká marže

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů