Amazon.com i eBay nakupují, první jmenovaný hned trojnásobně

Internetové obchody jen předstupněm k dalším postupům?
V překvapivém prohlášení oznámil Amazon.com, že pohlcuje hned tři internetové firmy současně: jedná se o společnosti Exchange.com, Accept.com a Alexa Internet. Charakter pohlcených firem svědčí o tom, že Amazon, stojící na vysokém piedestalu, se snaží vidět za obzor a pohlcovat firmy ne zcela související s internetovou komercí.

První z akvizicí ještě má s Amazonem hodně společného: Exchange.com je firma, která se specializuje na sběratelské kousky v oblasti knih a hudby (provozuje weby Bibliofind a MusicFile) a která obsahuje údajně databázi neuvěřitelných dvanácti miliónů sběratelských položek – devíti v knihách, třech v hudbě. Díky akvizici Exchange.com získává Amazon další triumf nad svými konkurenty: umí nyní nabízet nejen běžně dostupné zboží, ale i raritky, a z pohledu zákazníka se stává logickou volbou – jestli to někde budou mít, tak na Amazonu.

Zajímavější je firma Accept.com. Je to neznámá firmička, vytvořená ovšem velmi známými „uprchlíky“ z firem jako je Netscape či PointCast, a která o sobě tvrdí, že má produkt pro „příští vlnu internetové komerce“. Firma zatím nevytvořila vůbec žádný produkt a svou strategii před veřejností úzkostlivě tají – je ale jasné, že Amazon dobře ví, co firma dělá a proč ji pohltil. Uvidíme, jaký produkt měnící svět internetového obchodování to bude: šéf Amazonu Bezos se vyjádřil docela kuriózně: „Nalezli jsme tam úžasný manažerský tým a zamilovali jsme se do něj“. Je tedy možné, že Accept byl pohlcen jen kvůli vizionářskému a manažersky skvělému týmu, nikoli kvůli produktu?

Konečně je zde firma Alexa Internet, ta je na rozdíl od Acceptu známá a „průhledná“. Alexa je velice zajímavý produkt, byť určený spíše pro pokročilejší interneťáky: při brouzdání internetovými stránkami ukazuje zajímavé informace o webech, které navštěvujete, ukazuje spřízněné weby a poskytuje další služby, které jsou spíše pozoruhodné než nějak „zpeněžitelné“. Firma vytváří a nyní vlastní gigantickou „databázi Internetu“ obsahující 13 terabajtů (!) dat. Je velice nejasné, jak chce přímo produkty Alexy využít (a tím méně zpeněžit) Amazon.com – samozřejmě, obrovská databáze Internetu, spřízněné vztahy a vazby webů, slušná návštěvnická obec je asi využitelná vždy. Alexa pracuje s internetovými komunitami, a možná to je význam pro Amazon: je totiž nepochybné, že lidé z Amazonu také znají či do budoucna tuší obrovský význam internetových komunit. Celková výše nákupů Amazonu byla 600 mil. dolarů, i když samozřejmě vše v akciích: sumu skoro nelze komentovat, protože se skutečně jedná o „internetové peníze“, platící pouze v tomto zvláštním časoprostoru.

Nakupoval i druhý internetový gigant, firma eBay. Ta to měla jednodušší: pohltila přední světovou aukční síň, společnost Butterfield & Butterfield. Také zde je důvod jasný: dostat se k prestižnímu a drahému zboží, které tato aukční síň draží, rozšířit internetové veleaukce. Ty jsou dnes na eBay gigantické rozměrem a počtem účastníků, nicméně nepříliš obsazené skutečně unikátním zbožím, jako jsou umělecká díla atd. I zde byla cena docela vysoká – eBay zaplatil za B+B 250 mil. dolarů, a zde se už setkal svět reálný se světem Internetu, vlastníci aukční síně nyní drží akcie eBay, což podle jejich růstu z poslední doby vypadá jako skvělá věc, ale současně se ví, že jsou zřejmě nesmírně nadhodnocené.

eBay neprovádí okamžitou likvidaci fyzické dražební síně, ba naopak: „Butterfieldové“ pokračují dál, ale obě firmy spolu hodlají vyvinout nový koncept internetové dražby, která bude dobře nachystaná pro dražby drahých a unikátních předmětů, tj. která bude schopna provést ověření jejich pravosti, kvality, řídit aukci atd. V dnešním eBay funguje internetová aukční síň jen jako „engine“, tj. naprosto neručí za to, co na ní lidé prodávají, obchody se uzavírají mezi nimi a stěžovat si mohou maximálně na sebe navzájem.

Váš názor Další článek: Řešení proti CIHu a jim podobným

Témata článku: Internet, eBay, Obrovský význam, Známá akvizice, Zvláštní význam, Alexa, Obrovská databáze, Alex, Bezos, Jasná volba, AMA, Drahé zboží


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně