Cloud | Amazon | Čipy

Amazon se pochlubil druhou generací vlastního 64jádrového čipu Graviton2. Je prý výkonnější a úspornější než Intel

Stále více firem si vyvíjí vlastní procesory na bázi architektury ARM a další se chystají pustit do vývoje vlastních čipů i pomocí open source architektury RISC-V. Amazon se tentokrát pochlubil významnou novinkou podobě čipu Graviton 2 který je postaven na ARM.

Amazon Graviton 2 už je druhou generací procesoru pro serverové nasazení, který je postavený na architektuře ARM Neoverse N1 (platforma Ares). Oproti předchozí generaci je již vyráběn 7nm+ technologií, je 7× výkonnější a má celkem 30 miliard tranzistorů.

Celkem je k dispozici 64 jader s frekvencí 2,3 GHz, přičemž jsou rozdělené na čtyřjádrové bloky s vnitřní propustností 2 TB/s. Čip podporuje osmikanálové zapojení operačních pamětí DDR4-3200 s kapacitou až 512 GB na jeden čip. Nechybí ani podpora moderní PCI Express 4.0 s 64 linkami na čip.

Amazon se ale nejvíce chlubí tím, jak je čip výkonný a efektivní. Alespoň v rámci virtuálních instancí M6g, C6g, a R6g. Amazon tvrdí, že jsou jeho čipy o 20 % levnější a v průměru o 40 % výkonnější než Intel Xeon Platinum 8175 na jedno virtuální jádro.

Rozdíly ve výkonu Graviton2 vs. Intel Xeon Platinum 8175 na virtuální jádro

  • SPECjvm 2008: +43%
  • SPEC CPU 2017 integer: +44%
  • SPEC CPU 2017 floating point: +24%
  • HTTPS load balancing with Nginx: +24%
  • Memcached: +43% (vyšší výkon při nižší latenci)
  • X.264 video encoding: +26%
  • EDA simulation with Cadence Xcellium: +54%


 

Pochopitelně se jedná o trochu marketingově zkreslená čísla, protože Gravito2n na rozdíl od Xeonu nepodporuje HyperThreading, takže pomocí Xeonu lze na jednom reálném jádru vytvořit dvě virtuální.

I tak se jedná o velký problém pro Intel, ale pochopitelně také pro AMD a obecně instrukční sadu x86: Amazon patří mezi největší poskytovatele cloudových služeb a pokud se mu bude dařit takto rychle zlepšovat po stránce vlastních výkonných serverových čipů, bude je více preferovat pro virtuální stroje, které v rámci platformy používá a nabízí. Může totiž díky tomu rychle snižovat cenu a být mnohem výhodnější než konkurence, která bude používat drahé procesory od Intelu nebo AMD.

V současné době jsou virtuální stroje na bázi Graviton2 určené pouze pro testovací účely, plnohodnotné nasazení se očekává v příštím roce.

Diskuze (29) Další článek: Občanku a řidičák nahrajeme do mobilu podobně jako platební kartu. Na technologii už se pracuje

Témata článku: Cloud, Amazon, AMD, Intel, Čipy, Procesory, ARM, Architektura, Servery, Intel nebo AMD, Generace, Procesor, Jádro, Ares, PCI Express, Xeon, Čip


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu