Amazon představil „něco úžasného“: telefon s 3D

Amazon na dnešní den svolal tiskovku, na které slíbil představit revoluční novinku. Napověděl jen videem, které předznamenalo, že to bude doposud nevídané zařízení.

Na dnešní den svolal Amazon tiskovou konferenci, na které vystoupí šéf firmy Jeff Bezos a představí něco… Amazon napověděl pouze videem s reakcemi lidí, které to „něco“ mají v rukách. Říkají, že je to něco úžasného, neuvěřitelného, co ještě do té doby nikdy neviděli. To jen doplnilo stupňující se úniky informací, že Amazon chystá vlastní chytrý telefon s unikátní 3D zorazovací technologií. 

Nakonec to telefon skutečně byl. Jmenuje se Fire Phone a je to slušně vybavený chytrý telefon postavený na upraveném Androidu, podobně jako tablet Kindle Fire. Z hlediska hardwarové výbavy zaujme čtyřmi kamerami kolem displeje, které zjišťují polohu očí v prostoru před displejem a zjišťují 3D efekt zobrazení. Poslouží také k ovládání, jako je posouvání obsahu po displeji atp.

Z funkční nabídky nejvíce zaujal nástroj pro rozpoznávání všeho možného v okolí - stačí vyfotit knihu, obraz, obal DVD, logo, nebo třeba přímo nějaký produkt a systém ho rozezná. Umí rozeznávat i hudbu či video. 

Telefon je zajímavý, ale nezapůsobil slibovaným dojmem něčeho mimořádného. A pro nás v ČR zajímavý není prakticky vůbec, naplno jeho možností (především dostupnost obsahu) ocení jen uživatelé v USA. Nic jiného Amazon dnes nepředstavil.

Dnes od 19:30 jste mohli sledovat český textový online přenos z tiskové konference Amazonu, která proběhla v USA - viz níže. Pro kontinuální posloupnost informací čtěte záznam odspodu.

21:00 Konec. Na konci prezentace dostal slovo zástupce operátora, který už nic zajímavého neřekl. Jeff Bezos následně prezentaci uzavřel a prozradil, že první předobjednané kusy se budou rozesílat 25. července. A příjemná tečka pro budoucí majitele: kdo si koupí Fire Phone, dostane rok předplatného Amazon Prime (běžně stojí 99 dolarů).

20:53 Cena: 199,99 dolarů při úvazku u operátora AT&T, který má exkluzivitu. Předobjednávky začínají dnes. 

20:50 Následovala ukázka několika běžných aplikací, jako je kalendář či zprávy. Tady žádné překvapení, prostě chytrý telefon. 

Klepněte pro větší obrázek 
Fire Phone

20:45 Samozřejmě je k 3D efektu dostupné API, aby mohly vznikat nové aplikace. 

20:40 Jak funguje 3D efekt? V rozích kolem displeje jsou čtyři kamery, které snímají obličej uživatele a podle jeho polohy se pak upravuje zobrazení na displeji. Musí vyhodnotit poloha očí v prostoru vzhledem k displeji. K tomu by stačily kamery dvě, ale při úchopu telefonu se snadno překryjí prsty, proto jsou čtyři a použijí se vždy jen dva nejlepší obrazy. Okolního světla prý stačí úplně minimálně. 

Klepněte pro větší obrázek 
Při práci s telefonem vás budou sledovat kamery... takhle to nezní moc dobře. Ale jsou tam prý jen kvůli 3D efektu (zdroj: The Verge) 

20:32 Ukázka uživatelského prostředí, respektive seznamu aplikací. Všimněte si nahoře dvou záložek - rozdělují aplikace v cloudu a přímo v telefonu. Systém jinak pochopitelně vychází z tabletu Kindle Fire - prostě výrazně přepracovaný Android. Na úvodní obrazovce může být pár aplikací a widgety.

Klepněte pro větší obrázek 
Výběr aplikací (zdroj: The Verge)

20:30 Automatické procházení náklonem, posouvání textu... to už tady bylo a nebyl to nikdy žádný zázrak. Uvidíme v praxi, jak si s tím poradil Amazon. Ale v demu to prý působí použitelně.

20:25 Končně se dostáváme k tomu, na co jsme byli zvědaví asi nejvíce: uživatelské prostředí a využití 3D. Opravdu je tam. A není to jen takové pozlátko jako u prvních korejských telefonů s 3D displejem. Amazon 3D využívá jinak - displej není 3D, ale zobrazení na něm tak díky senzorům vypadá. Zkrátka paralax efekt. Využívá se toho v uživatelském prostředí i v aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek 
Zamykací obrazovka. Balony působí, jakoby byly za sebou a při natáčení pohledu vzniká dojem 3D (zdroj: The Verge)

20:20 Firefly dostal vlastní tlačítko na straně telefonu. Má to být univerzální pomocník a rádce. Cokoli chcete z okolí zjistit, co je to zač, případně si to poznamenat, stačí na to namířit kamerou a stisknout Firefly. Je jasné, kam Amazon míří - něco se vám zalíbí, zjistíte, co to je, a hned si to na Amazonu můžete koupit/poslechnout. Funkce bude mít API pro možnost funkčního rozšíření aplikacemi třetích stran.

20:15 A tohle už je hodně zajímavé: Firefly. Funkce kamery, která dokáže rozpoznat nejen čárové kódy, QR kódy, loga, texty atp., ale také knihy, DVD nebo celé produkty. Umí také rozpoznat hrající hudbu (podobně jako Shazam apod.), rozezná také filmy a pořady v televizi. Samozřejmě rozpoznává loga a dokáže text z obrázku převést na strojově čitelnou formu. 

Klepněte pro větší obrázek 
Firefly rozezná věci, které se dají koupit... (zdroj: The Verge)

20:10 A po přehlídce hardwaroých parametrů následují nejlákavější funkce, respektive služby:

 • videoslužby: Netflix, HBO Go, Hulu Plus, ESPN... můžete koukat od rána do večera
 • hudba: Aamazon Prime Music. Streamovaná hudba za předplatné podobně jako Spotify aspol.
 • knihy: samozřejmě nechybí komfortní čtečka knih. Na čtení se myslelo i při vývoji displeje
 • X-Ray: sdílení obrazu na Amazon TV
 • MayDay: non-stop "servisní linka", dostupná zdarma, volat se dá dokonce i jen přes Wi-Fi

20:00 Jmenuje se Fire Phone. V prezentaci následovala smršť s představením parametrů, kterou shrneme v bodech:

 • displej: 4,7 palcový, IPS, chráněný Gorilla Glass 3, rozlišení HD (1280×720 bodů)
 • procesor: čtyřjádrový s taktem 2,2 GHz
 • grafický čip: Adreno 330 
 • paměť: 2 GB RAM
 • úložiště: 32 GB
 • fotoaparát: 13 MPx, F 2.0, optická stabilizace
 • materiály: hliníková tlačítka, odolné sklo i na zádech
 • příslušenství: kvalitní sluchátka s plochým kabelem

19:53 A odpověď je: "ANO". Amazon vyrobil telefon a Jeff Bezos pro něj hned sáhl do kapsy. 

Klepněte pro větší obrázek 
Tak to je on - údajně úžasný telefon od Amazonu (zdroj: The Verge)

19:52 Přechází se zpět k tématu hardwaru a na plátně svítí otázka: "Vyrobí Amazon telefon?" Vtipný moment pro napnuté novináře, kteří už nečekají na nic jiného. Že by z toho nakonec nic nebylo?

Klepněte pro větší obrázek
Vyrobí Amazon telefon? (zdroj: The Verge)

19:50 Největší úspěch Amazonu podle Bezose ale nejsou konkrétní služby, nebo produkty. Je to získaná důvěra zákazníků. Chlubí se statistikou spokojenosti spotřebitelů s různými brandy v USA, kde Amazon figuruje na první příčce a desítku uzavírá separátně uvedená značka Kindle.

19:48 Za úspěchem Amazon Prime prý velkou měrou stojí tablet Kindle Fire. Levný, kvalitní a nabízející právě takové lákavé služby. Na hardwaru v Amazonu pracují deset let a prvním produktem byla po třech letech vývoje čtečka knih Kindle, která je stále vyvíjena a aktuálně dostupná v několika verzích.

19:45 Amazonu od roku 2011 výrazně začal růst počet předplatitelů služby Amazon Prime, což je něco jako prémiové členství zajišťující různé výhody. Mimo jiné možnost půjčovat si knihy z obsáhlé knihovny Amazonu a třeba také zdarma dostupný videoobsah, kterého postupně přibylo na 40 tisíc titulů. 

Klepněte pro větší obrázek 
Amazonu razantně přibývají uživatelé platící paušál za služby  (zdroj: The Verge)

19:40 Začínáme, přichází šéf Amazonu Jeff Bezos. A jak už bývá zvykem, začíná chlubivými čísly. To první nepřekvapí - na veřejně ohlášenou tiskovou konferenci se registrovalo přes 60 tisíc lidí. Vybráno bylo 300, kteří jsou teď v sále.

Klepněte pro větší obrázek 
Šéf Amazonu Jeff Bezos (zdroj: The Verge)

19:35 Stále čekáme. Hodí se upřesnit, že Amazon u nás svůj obchod neprovozuje a ani v dohledné době nebude, jen je tu kolem něj poslední dobou rušno v souvislosti s výstavbou překladišť v Dobrovízi a Brně. Ty však se vstupem a český trh nesouvisí. Uvedení dnešní novinky však stojí za to sledovat. Ostatně, může se k nám nakonec dostat stejně, jako čtečky knih Amazon Kindle. 

19:30 Čekáme na zahájení, začátek tiskovky se o pár minut zpozdil. Bohužel Amazon neposkytuje videostream, abychom se na tiskovku mohli podívat přímo, proto se musíme spoléhat na americké novináře, kteří jsou přímo na místě a informace přepisují online. Čerpáme z magazínů The Verge a The Engadget.

Diskuze (28) Další článek: YouTube připravuje hudební službu, panika kvůli mazání není na místě

Témata článku: 3D, Byznys, Web, Amazon, Mobilní telefon, Mobility, Jeff Bezos, Odolné sklo, AMA, Phone, Dnešní únik, ESPN, Tel, Plochý kabel, Fire, Bezos, HBO, Český text, Televize on line zdarma, Shazam, Zamykací obrazovka, Televize online, Prima, Budoucí majitel, Univerzální pomocník, Nejlepší tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment