Amazon | Klimatická změna

Amazon nám vyhrožuje vyhazovem, stěžují si zaměstnanci, kteří bojovali za klima

Foto: Pixabay
Amazon nám vyhrožuje vyhazovem, stěžují si zaměstnanci, kteří bojovali za klima | Foto: Pixabay

Nejméně dva zaměstnanci Amazonu, kteří se společnost snaží donutit k zodpovědnější environmentální politice, obdrželi od svého zaměstnavatele výhružku, že pokud budou ve svých aktivitách pokračovat, budou propuštěni. V uplynulém týdnu to uvedli ve společném prohlášení

Výhrůžka se měla týkat Maren Costové a Jamieho Kowalskiho, dvou členů iniciativy Zaměstnanci Amazonu za klimatickou spravedlnost. Ta na sebe upozornila v dubnu minulého roku, kdy zveřejnila otevřený dopis určený vedení společnosti, ve kterém se dožadovala větší zodpovědnosti směrem k životnímu prostředí. Dopis tehdy podepsalo více než 8700 zaměstnanců Amazonu.

Firma zřejmě z této iniciativy nebyla nadšena - alespoň to nyní Costová s Kowalskim tvrdí. Oba dva zaměstnanci uvedli, že v minulých týdnech obdrželi od personálního oddělení výzvu, že pokud budou pokračovat v diskuzi s médii o tématu klimatických změn, bude jim hrozit propuštění. 

Výzvě dokonce mělo předcházet osobní předvolání, během kterého jim byla řečena stejná věc. Costová, designerka, a Kowalski, softwarový inženýr, to nazvali „doslovnými zastrašovacími taktikami v Amazonu“. 

„Teď opravu není doba, kdy by se měli zbavovat zaměstnanců. Není doba na umlčování těch, kteří se rozhodli mluvit,“ stěžuje si dvojice v prohlášení. Podle nich bylo jejich morální povinností věnovat se tématu životního prostředí a jediné, čeho chtěli docílit, bylo, aby podnikatelský model Amazonu neničil současný svět. 

Firma na obvinění z vyhrožování vyhazovem pro BBC uvedla, že pravidla, jak mohou zaměstnanci hovořit s médii, nejsou nová a tudíž Costová s Kowalskim museli vědět, že je porušují. A že po takových aktivitách následuje upozornění od personálního oddělení, je podle Amazonu normální. 

Diskuze (18) Další článek: Samsung zakřivil monitory do extrému. Přidává k tomu úhlopříčku až 49" a vysoké frekvence

Témata článku: Amazon, Zaměstnanci, Klimatická změna, BBC, Klima, Personální oddělení, Vyhazov


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu