Amazon Echo | Amazon | Alexa

Amazon má průšvih: uživatel požádal o svá data z Alexy, dostal nahrávky úplně cizích lidí

Amazon má průšvih: uživatel požádal o svá data z Alexy, dostal nahrávky úplně cizích lidí

Německý uživatel chytrého reproduktoru Echo dostal svým způsobem děsivý vánoční dárek. Amazon, který vyrábí hardware a poskytuje služby virtuální asistentky Alexa, mu poslal bezmála dva tisíce zvukových nahrávek, které patřily úplně jiným lidem.

Kauza se rozhořela ve čtvrtek 20. prosince, kdy Magazin für Computertechnik přinesl článek o muži, který požádal Amazon o zaslání osobních dat, jež k němu společnost shromáždila. Obdržel 1700 zvukových souborů s nahrávkami úplně cizích lidí – muže a ženy, žijícími ve společné domácnosti.

Amazon nereagoval, muž předal soubory magazínu

Uživatel údajně nejprve informoval Amazon o tom, že tímto způsobem získal přístup k soukromým nahrávkám dalších osob. Společnost prý nijak nereagovala. Soubory byly poté z odkazu poskytnutého Amazonem smazány, ale dotyčný je již měl stažené ve svém počítači.

Předal tedy nahrávky redaktorům, kteří vypátrali a následně se spojili s lidmi, jejichž data tímto nepříjemným způsobem unikla. Nahrávky v německém jazyce odhalily soukromé údaje, včetně jména a příjmení, místa pobytu a hudebního vkusu. Nádech pikantnosti přidává fakt, že dokonce obsahovaly záznam, jak uživatel Alexy mluví ve sprše.

Magazín kontaktoval osoby zachycené na nahrávkách prostřednictvím sociální sítě Twitter. Pochopitelně je informací, že se jejich zvukové záznamy dostaly do rukou jim neznámého člověka, naprosto šokoval.

Šlo o selhání lidského faktoru

Následně se redaktoři rozhodli vyzkoušet samotný Amazon. Kontaktovali ho tedy s informací o případu, ale neuvedli, že se jim povedlo odhalit, o čí nahrávky se jedná. Podle zákona je Amazon povinen kontaktovat orgány pro ochranu osobních údajů do 72 hodin od objevu úniku informací. Časopis chtěl zjistit, zda Amazon toto pravidlo dodrží.

Tři dny poté se Amazon omluvil oběma stranám, kterých se únik dat týkal. „Jednalo se o nešťastný případ lidské chyby a ojedinělý incident. Vyřešili jsme problém s oběma stranami a podnikli kroky k dalšímu zlepšení našich procesů,“ uvedl tiskový mluvčí Amazonu s tím, že firma kontaktovala příslušné regulačními orgány.

Není to poprvé, kdy se soukromé rozhovory, zachycené mikrofonem chytrého reproduktoru Amazonu, ocitly v nesprávných rukách. Počátkem letošního roku zařízení Echo zaznamenalo rozhovor rodiny z oregonského města Portland a poslalo nahrávky jednomu z kontaktů. Amazon se sice následně omluvil, ale nijak nevysvětlil, jak se to mohlo stát.

Diskuze (23) Další článek: Roboty BB-8 a R2-D2 od Sphero už si nekoupíte. Firma je přestává vyrábět

Témata článku: Amazon Echo, Amazon, Twitter, Alexa, Chytrá domácnost, Aféry, Německý uživatel, Sociální síť, Lidská chyba, Virtuální asistentka, Cizí člověk, Průšvih, Alexa, Nesprávná ruka, Osobní údaj, Neznámý člověk, Tiskový mluvčí, Hudební vkus, Reproduktor, Nahrávka, Soubor, Chytrý reproduktor, Lidský faktor, Uživatelé, Echo


Určitě si přečtěte

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 24

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí