Amazon | Amazon Echo | Alexa

Amazon má průšvih: uživatel požádal o svá data z Alexy, dostal nahrávky úplně cizích lidí

Amazon má průšvih: uživatel požádal o svá data z Alexy, dostal nahrávky úplně cizích lidí

Německý uživatel chytrého reproduktoru Echo dostal svým způsobem děsivý vánoční dárek. Amazon, který vyrábí hardware a poskytuje služby virtuální asistentky Alexa, mu poslal bezmála dva tisíce zvukových nahrávek, které patřily úplně jiným lidem.

Kauza se rozhořela ve čtvrtek 20. prosince, kdy Magazin für Computertechnik přinesl článek o muži, který požádal Amazon o zaslání osobních dat, jež k němu společnost shromáždila. Obdržel 1700 zvukových souborů s nahrávkami úplně cizích lidí – muže a ženy, žijícími ve společné domácnosti.

Amazon nereagoval, muž předal soubory magazínu

Uživatel údajně nejprve informoval Amazon o tom, že tímto způsobem získal přístup k soukromým nahrávkám dalších osob. Společnost prý nijak nereagovala. Soubory byly poté z odkazu poskytnutého Amazonem smazány, ale dotyčný je již měl stažené ve svém počítači.

Předal tedy nahrávky redaktorům, kteří vypátrali a následně se spojili s lidmi, jejichž data tímto nepříjemným způsobem unikla. Nahrávky v německém jazyce odhalily soukromé údaje, včetně jména a příjmení, místa pobytu a hudebního vkusu. Nádech pikantnosti přidává fakt, že dokonce obsahovaly záznam, jak uživatel Alexy mluví ve sprše.

Magazín kontaktoval osoby zachycené na nahrávkách prostřednictvím sociální sítě Twitter. Pochopitelně je informací, že se jejich zvukové záznamy dostaly do rukou jim neznámého člověka, naprosto šokoval.

Šlo o selhání lidského faktoru

Následně se redaktoři rozhodli vyzkoušet samotný Amazon. Kontaktovali ho tedy s informací o případu, ale neuvedli, že se jim povedlo odhalit, o čí nahrávky se jedná. Podle zákona je Amazon povinen kontaktovat orgány pro ochranu osobních údajů do 72 hodin od objevu úniku informací. Časopis chtěl zjistit, zda Amazon toto pravidlo dodrží.

Tři dny poté se Amazon omluvil oběma stranám, kterých se únik dat týkal. „Jednalo se o nešťastný případ lidské chyby a ojedinělý incident. Vyřešili jsme problém s oběma stranami a podnikli kroky k dalšímu zlepšení našich procesů,“ uvedl tiskový mluvčí Amazonu s tím, že firma kontaktovala příslušné regulačními orgány.

Není to poprvé, kdy se soukromé rozhovory, zachycené mikrofonem chytrého reproduktoru Amazonu, ocitly v nesprávných rukách. Počátkem letošního roku zařízení Echo zaznamenalo rozhovor rodiny z oregonského města Portland a poslalo nahrávky jednomu z kontaktů. Amazon se sice následně omluvil, ale nijak nevysvětlil, jak se to mohlo stát.

Diskuze (23) Další článek: Roboty BB-8 a R2-D2 od Sphero už si nekoupíte. Firma je přestává vyrábět

Témata článku: Amazon, Twitter, Chytrá domácnost, Amazon Echo, Alexa, Aféry, Lidská chyba, Osobní data, Reproduktor, Data, Cizí člověk, Lidský faktor, Nesprávná ruka, Nahrávka, Tiskový mluvčí, Společná domácnost, Zvukový záznam, Letošní rok, Uživatelé, Soukromý údaj, Nádech, Sociální síť, Virtuální asistentka, Osobní údaj, Neznámý člověk


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

** Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům cestování ** Čerstvá aféra s Boeingy Max důvěru v bezpečnost létání narušila ** Připomeňme si největší nedávné letecké nehody. Každá ale přispěje k bezpečnosti dalších letů

Karel Kilián | 32

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

** Před deseti lety měly Windows 7 tzv. XP Mode ** Microsoft se k nápadu opět vrací ** V Desítkách budou schované další Desítky

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru