Amazon | Chytrá domácnost | Alexa | Hlasový asistent

Amazon doplní Alexu o konverzační AI. Bude ovládat chytrou domácnost a mít vlastní „osobnost“

Šušká se, že Google doplní neschopného Asistenta o věci, které umí jeho Bard. První krok v propojení hlasové asistence a AI postavené na velkých jazykových modelech ale učinil Amazon. Včera oznámil nový model Alexa LLM, který z chytrých mobilů a reproduktorů udělá téměř skutečné členy rodiny.

Alexa LLM nebude mít stejné schopnosti jako Bard, Bing Chat nebo ChatGPT, Amazon tuto AI optimalizoval pro používání v domácnosti. Stojí na několika pilířích.

Tím prvním jsou přirozené konverzace. Alexa už nebude lpět na konkrétních frázích, ale pochopí komplikovanější dotazy a příkazy. Například jí řeknete, ať obýváku nastaví světla podle vašeho oblíbeného klubu. Alexa ví, že fandíte Spartě, a najde si, že její barvy jsou modrá, žlutá a červená. Podle nich pak nastaví barvy diod ve svítidlech.

Alexa si také bude pamatovat členy domácnosti a kontext předchozích konverzací. Když se s ní bude bavit více lidí, jeden člověk nevymaže to, co s Alexou řešil někdo jiný.

Hlasová asistentka také dostane vlastní osobnost. Amazon nechce tvořit nudného robota, ale AI, která bude předstírat emoce a zájmy. Ukazuje to na příkladu, že se jí můžete zeptat, kdo podle ní měl vyhrát Oscara. Alexa má uživatele i chválit a těšit se z jejich úspěchů.

AI pak také výrazně zjednoduší ovládání chytré domácnosti. Oproti jiným jazykovým modelům totiž Alexa LLM bude skrz API moci přijímat různé vstupy (hlasové, obrazové, textové), ale i provádět výstupy. Uživatelé budou moci hlasem programovat různé automatizace a rutiny. „Alexo, vzbuď mě každé ráno v šest hodin, pomalu roztáhni žaluzie, pusť můj oblíbený playlist a až přijdu do kuchyně, udělej mi kávu.“ Nebo rovnou dáte neurčitý příkazy typu „Alexo, tady na zemi je nějaké smetí“. AI pochopí, kde jste, a pošle tam robotický vysavač.

Amazon otevřel API pro Alexa LLM, aby umělá inteligence dokázala komunikovat s aplikacemi, službami a zařízeními třetích stran. Firma již spolupracuje s Philipsem, Xiaomi, iRobotem nebo Roborockem. Ale i samotný Amazon má hromadu zařízení pro chytrou domácnost. Navíc mu patří IMDB, Goodreads, Twitch, má vlastní streamovací služby pro filmy, hudbu i hry. AI má rozhodně odkud brát.

Alexa LLM bude fungovat do konce roku, ale zatím jen v USA a zřejmě jen v angličtině. Firma pravděpodobně ani nebude spěchat s mezinárodní expanzí, protože provoz velkých jazykových modelů je velmi nákladný.

Diskuze (1) Další článek: Z kolika buněk se skládá lidské tělo? Nejnovější odhady vycházejí z více než 1500 vědeckých prací

Témata článku: , , , , ,