Alzátka jsou sluchátka značky Alza. S čím přijde rozjetý e-shop příště?

 • Alzátka jsou bluetooth sluchátka značky Alza
 • Je pravděpodobné, že se nabídka produktů se značkou největšího českého e-shopu rozšíří
 • Alze se daří, za rok 2014 měla téměř půl miliardy korun zisku

Největší český e-shop Alza.cz hledá cesty, jak se stát ještě větším. Rozšiřuje nabídku zboží, expanduje do zahraničí a pouští se i do nových služeb. V některých krocích můžeme spatřit inspiraci u globální jedničky, tedy Amazonu. A když Amazon nabízí zařízení vlastní značky, bylo vlastně jen otázkou času, kdy se o něco podobného pokusí také Alza. A je to tu, byť zatím jen ve velmi drobné formě. Vzorem nebyl ani Kindle ani Fire, jsou to svébytná Alzátka.

Bezdrátová sluchátka s logem Alzy

Alzátka jsou minimalistická bezdrátová sluchátka vhodná k telefonům či tabletům. Připojují se prostřednictvím bluetooth a jedná se jen o dva špunty spojené krátkým plochým kabelem. Na poměry bezdrátových sluchátek jsou levná a nehrají nijak ostudně. Proč ale zrovna tento produkt obdařila Alza svým logem?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Bluetoothová sluchátka v barvě zeleného mimozemšťana, to jsou Alzátka. Alza je nabízí už od září loňského roku.

Vlastně proč ne. Je to poměrně levné elektronické zařízení, pro které mohou najít využití masy. Na otestování obchodního modelu celkem ideální. V oblasti levných špuntových sluchátek s bluetooth je přitom docela díra na trhu, tedy alespoň co se týče nabídky zažitých českých e-shopů.

Alza svá Alzátka nabízí za 999 Kč a nyní v rámci akce ještě o stovku levněji. Sluchátka jsem vyzkoušel a vzhledem k této ceně nejsou špatná. Zvukový projev není žádný zázrak, především v oblasti středů a výšek jsou znát rezervy a na poklidný poslech náročnější hudby to opravdu není. Jsou to ideální sluchátka pro poslech „za pochodu“, kdy se na hudbu stejně ani plně nesoustředíte a nějaké ty taneční a popové záležitosti přednesou obstojně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Podporují Bluetooth 4.0 a nehrají úplně špatně (na poměry bluetoothových sluchátek). Kvůli malým rozměrům mají slabší výdrž, ale za to jsou velmi lehká.

Vzhledem k rozměrům nejsou nějakým přeborníkem ve výdrži, ale něco přes čtyři hodiny poslechu na jedno nabití poskytnou. Dobíjí se pak docela rychle, a to micro-USB kabelem.

Malé rozměry dále trochu znesnadňují ovládání, ale když si zvyknete, můžete malinkými tlačítky ovládat hlasitost, přeskakování skladeb, pauzu či příjem hovorů. Sluchátka mají i vestavený mikrofon a teoreticky tak poslouží i jako handsfree, ale vzhledem k umístění mikrofonu si druhá strana stěžovala, že velmi špatně slyší. Primárně jsou to zkrátka sluchátka.

Čína s českým obalem a zárukou

Pod svou značkou Alza doposud nabízela jen skládané stolní počítače. Nepočítáme-li víceméně reklamní „flešku“ v podobě maskota obchodu, jsou sluchátka prvním hotovým zařízením nesoucím logo Alzy. Kdo je pro Alzu vyrábí? Zeptal jsem se, ale dočkal jsem se jen nekonkrétní odpovědi: „Jsou vyrobená na zakázku ve spolupráci s jedním z našich dodavatelů - přesně podle našich požadavků.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Za necelou tisícovku máte v ceně i praktickou krabičku na přenášení a náhradní nástavce do uší. Součástí balení je i micro-USB kabel pro nabíjení, samotná nabíječka už ne. Použijte USB port počítače nebo tu od telefonu.

Stačilo se rozhlédnout a totožná sluchátka jsem nalezl v nabídce čínského velkoobchodu Alibaba. Nabízí je tu hned několik výrobců či překupníků a při odběrech v řádech tisíců se cena dostává až na jednotky dolarů za kus. Maloobchodní AliExpress je pak nabízí za 20 dolarů (tj. cca 500 Kč) při odběru jednoho kusu včetně poštovného.

Proč je to u Alzy dvakrát tolik? Samozřejmě něco stojí přizpůsobení, příslušenství či obrandovaná krabička, český návod a dvouletá záruka. Oproti nákupu přímo z Číny je také výhodou okamžité dodání. 

Klepněte pro větší obrázek 
A hele, Alzátka. Tady se ale jmenují QCY QY7

Alza takto nabídne zajímavý produkt, za který se zaručí svým jménem. Díky tomu se může v nabídce obchodu postavit vedle zvučnějších značek a lákat přitom svou cenou. Ta je nižší, ale přesto dá Alze vydělat bezesporu více, než co vydělá na dražších značkových sluchátkách. Mohlo by to fungovat ku spokojenosti obchodníka i zákazníka. Ale je jisté, že uživatele znalé nákupů přímo v čínských e-shopech to může provokovat, cenový rozdíl je nemalý. 

Co přijde po sluchátkách?

Budou následovat další produkty značky Alza? I na to jsem se zeptal a dočkal se jen úsměvné odpovědi, že teď nám zástupci Alzy nic neprozradí. Zjevně se ale něco chystá. Osobně nečekám, že by to byl tablet nebo čtečka knih po vzoru Amazonu, ale doba přímo nahrává „televizní tyčince“. Zkrátka malé konzoli pro připojení k televizi, která by nabízela online multimediální obsah. Ostatně, to má Amazon v nabídce také - jmenuje se to FireTVstick a stojí 40 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek 
Alza nyní poskytuje návod, jak nabízená online média dostat do televize. Poskytne i vlastní zařízení?

Alza rozjela nabídku mediálního obsahu, v rámci které lze sledovat filmy či poslouchat hudbu. Od loňska i formou předplatného v rámci služby Alza Premium (jen tak mimochodem je to obdoba služby Amazon Prime).  Aktuálně na svém webu vybízí, že lze tento obsah dostat do televize buď přes mobil s aplikací a dokoupený Chromecast od Googlu anebo z počítače, který připojíte k televizi. Tyčinka „Alza TV“ do HDMI konektoru by byla daleko elegantnější řešení.

Půl miliardy zisku a roste dál

Několikrát byla v článku zmíněna inspirace Amazonem. Od celosvětového lídra v e-shoppingu se ten český zcela logicky učí. Jenomže neskrývá ambice pustit se s Amazonem do přímého konkurenčního boje, a to na evropském trhu. Tam se Alza postupně rozšiřuje a obchod najdete jak v britské, tak německé či obecné evropské verzi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Mimozemšťan se naučil Německy a Anglicky

Jak se Alze v Evropě daří, to zatím přesně nevíme, firma je na zveřejňování čísel poměrně skoupá. Aktuálně se pochlubila ziskem, který dosáhla za rok 2014. Bylo to 470 milionů korun při obratu 11,5 miliardy korun. Jak dále uvádí E15.cz, během roku 2014 Alza vyřídila 4,8 milionu objednávek, což je o 1,8 milionu více než předchozí rok. Čerstvější čísla, tedy za loňský rok 2015, zatím neznáme. Ale zahraniční aktivity prý rostou o desítky procent…

Témata článku: Byznys, Mobility, Alza.cz, Bezdrátové nabíjení, AliExpress, E-shopy, Sluchátka, Alibaba, Sluchátka k televizi, Televize alza, Sluchátka bluetooth, Sluchátka bezdrátová, Amazon.com, Špuntová sluchátka, Bluetooth Handsfree

55 komentářů

Nejnovější komentáře

 • BossBossov 27. 1. 2016 22:48:49
  za 100kc z GEEK mam je tak 3mesice hrajou za tu cenu celkem dobre...mneli...
 • TrueStory 27. 1. 2016 7:36:07
  Mně se nejvíc na Alze líbí STUDENT SADA:...
 • dev_null 26. 1. 2016 22:19:14
  ... jsou sluchátka prvním hotovým zařízením nesoucím logo Alzy...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky