Alza.cz jde na poli IT svou cestou

(Inzerce) Jakou? To se dozvíte v následujícím rozhovoru s vedoucím vývoje všeobjímajícího firemního informačního systému Alza.cz, Jirkou Schejbalem.
foto_5_alza.jpg 
Vedoucí vývoje IT Alza.cz, Jirka Schejbal

Jak ses dostal k práci v oddělení IT v Alza.cz?

Do Alza.cz jsem přišel hned po ukončení Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v roce 2010 a postupně jsem prošel pozicemi programátora, analytika, projektového manažera a vedoucího týmu. Aktuálně řídím oddělení vývoje firemního informačního systému (IS) a oddělení IT administrátorů. V mém týmu je více jak 25 špičkových IT specialistů.  

Jak je IT oddělení rozdělené?

IT oddělení zastřešuje týmy pro oddělení vývoje IS, oddělení vývoje mobilních a webových aplikací a oddělení internetového marketingu. Pracujeme na technologicky vyspělých a rozsáhlých projektech a mohu konstatovat, že jsme klíčovou součástí celé společnosti. Jenom informační systém Alzy má 130 modulů a je to pilíř celé společnosti, Alza prakticky nepoužívá žádná externí řešení, 95 % systémů je vyvinutých a spravovaných in-house.

Kolik zaměstnáváte IT specialistů a čím vším se zabývají?

Ze všech zaměstnanců v Alza.cz, je vlastně každý desátý IT specialista a celkem nás je v IT více než 70. Část IT týmu se zabývá vývojem a správou robustního informačního systému, na kterém je závislá drtivá většina firemních procesů. Kolegové z oddělení vývoje mobilních a webových aplikací se starají o propojení s informačním systémem a vývojem všeho, s čím zákazníci přijdou do styku, čili web a mobilní aplikace. Poslední část se zabývá rozvojem a správnou IT infrastruktury potřebné k plynulému chodu celé společnosti. 

Naše vzájemná kooperace je důležitá, protože vše musí být propojeno s naším IS, který je jakousi páteří firmy. Člověk, který k nám přijde, si může vyzkoušet práci prakticky v jakékoli oblasti. Není to tedy tak, že bychom najímali lidi na konkrétní projekty, ale specialisti průběžně rostou a můžou přecházet mezi jednotlivými týmy.

foto_1_alza.jpg 
Nové pracovní prostory Alzy

Na základě jakých znalostí si do týmu vybíráte nové posily a co od nich očekáváte?

Za poslední rok se naše IT oddělení rozrostlo o 30 nových kolegů, ať už se jedná o programátory, testery, IT administrátory, databázové specialisty, analytiky či projektové manažery. U nás, v oddělení IS, nezáleží, na jaké platformě nový uchazeč doposud pracoval. Vše co potřebuje, je dobrá algoritmizace, znalost objektově orientovaného programování a jazyka SQL. Díky našemu systému adaptace a vzdělávání ho zbytek naučíme.

V rámci výběrového řízení se noví uchazeči podrobně seznamují s filosofií Alzy. Součástí tohoto procesu je i pohovor s náborovým specialistou a budoucím nadřízeným. V některých případech je dalším krokem absolvování interaktivního workshopu, který jej blíže seznámí s pracovním prostředím a dalšími aspekty fungování firmy.

Při zmínce o pracovním prostředí není od věci dodat, že prostory, kde se IT projekty realizují, nabízí řadu technických vymožeností jako je například plně inteligentní klimatizace, osvětlení nebo vstupní identifikace pomocí otisků prstů. Naši zaměstnanci si během pauzy mohou zahrát fotbálek, kulečník, ping-pong či vylézt na lezeckou stěnu, dát si kávu nebo domácí sendvič v naší Alza kavárně, nabudit se v posilovně nebo zarelaxovat v sauně či solné jeskyni.

foto_2_alza.jpgfoto_3_alza.jpg 
Naše Alza kavárna s tou nejlepší kávou a domácími sendviči, protáhnout se můžete na lezecké stěně

A jaké technologie by měl nový uchazeč ovládat?

Kromě už výše zmíněné schopnosti algoritmizace a znalosti souvisejících technologií se u kandidáta očekává i určitá míra nekonvenčního myšlení. Vše ostatní mu dodá náš vlastní a na míru ušitý systém rozvoje a firemního vzdělávání. Základ prostředků, s nimiž oddělení pracuje, tvoří technologie společnosti Microsoft. Samotný informační systém stojí na databázovém systému MS SQL Server 2014 a vývojovém prostředí Delphi.

V případě oddělení vývoje mobilních a webových aplikací přichází ke slovu programovací jazyk C#, jazyk SQL či webové technologie HTML, CSS/LESS, .NET, ASP.NET, Javascript, jQuery nebo AJAX. Nedílnou součástí vývoje je však také velká pozornost věnovaná uživatelskému rozhraní s cílem zajistit maximální intuitivnost a logiku ovládacích prvků z pohledu zákazníka.

Díky své struktuře a rozvinuté kultuře úzké kooperace specializovaných týmů je IT oddělení schopno ve velmi krátké době vyvíjet nové funkce či moduly a zároveň obsluhovat existující řešení. Právě vzájemná komunikace týmů je mimořádně důležitá, protože každá změna či rozšíření musí být reflektována napříč všemi firemními systémy. Koncentrovaný a efektivní vývoj usnadňuje i vlastní metodika vývoje, která je charakteristická agilním přístupem a je orientována na rychle se měnící prostředí.

Na jaký projektech IT specialisté pracují?

Vedle samotného vývoje a údržby internetového obchodu Alza.cz, Alza.sk a Alzashop.com, pracuje IT oddělení například také na systému vlastních, vzájemně provázaných služeb AlzaBox a AlzaExpres. V případě AlzaExpresu jsou řidiči této naší přepravní služby vybaveni speciální mobilní aplikací, která jim nejen poskytuje veškeré potřebné údaje k doručení zásilky, ale také třeba instrukce pro komunikaci se zákazníkem v případě zdržení a podobně. Mezi další významné projekty oddělení patří i kompletní naprogramování našeho automatizovaného logistického centra a vývoj logiky jeho provozu.

foto_6_alza.jpg 
A to je náš IT tým, kam můžeš patřit i ty

Co bys doporučil každému, kdo by chtěl v Alza.cz pracovat?

Alza.cz, coby největší tuzemský hráč na internetovém trhu, dbá obzvlášť na potřeby efektivně fungujícího týmu odborníků, kteří jsou pro nás základním stavebním kamenem. Ten zvládá tvořit jak na míru šitá řešení, tak udržovat v bezvadném chodu stávající infrastrukturu nezbytnou pro chod firmy.

Alza.cz neustále rozšiřuje jak tým vývoje IS, tak mobilních a webových aplikací a aktuálně hledá například front-end vývojáře, mobilní vývojáře či programátory informačního systému. K uplatnění nabízí i plno dalších pozic, na které se může potenciální kolega hlásit. Takže každý, kdo má zájem stát se dalším mezičlánkem úspěšné firmy, ať nám pošle CV na kariera@alza.cz.

Další článek: Po náhlé smrti The Pirate Bay se na webu vyrojila hromada jeho klonů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,