Alza.cz | Boston Dynamics

Alza se pochlubila Dášenkou. E-shop si pořídil slavného robotického psa Spot od Boston Dynamics

Velké české e-shopy se letos pokoušely rozšířit svoje pracovní síly, vzhledem k situaci to ale nebylo vždy jednoduché. V Alze si proto řekli, že půjdou tak trochu ve šlépějích Amazonu a vsadí na robotizaci.

Tuzemská jednička v e-commerce na vývoji a implementaci spolupracuje s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT, a protože se z kdejaké robotické platformy na převoz palet už dneska nikdo na zadek neposadí, nechali si z USA dovézt mnohem atraktivnější Dášenku.

Klepněte pro větší obrázek
Boston Dynamics Spot jménem Dášenka

Právě tak totiž pokřtili první exemplář exotického robopsa Spot v Česku! Spot vyvíjí slavné americké inženýrské studio Boston Dynamics, které za poslední roky zaplnilo YouTube desítkami videí se svými slitinovými terminátory s humanoidní a právě zvířecí konstrukcí.

Spot je zároveň prvním komerčním robotem tohoto výrobce, který před týdnem oznámil změnu majitele. Pokud vše dopadne dobře, skončí v náručí jihokorejské skupiny Hyundai, která s ním má velké plány.

Dobrá reklama, ale také vážné hledání nových možností v logistice

Ale zpět do Alzy. Nákup Spota byl jistě dobrým marketingovým krokem, nejde ovšem pouze o reklamu. Firma bude testovat možnosti využití robotické platformy v různých situacích včetně těch z ranku sci-fi, tedy využití v koncovém doručování zboží.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spot je prvním komerčním robotem od firmy Boston Dynamics, která se proslavila svými prototypy humanoidních mašin Atlas

Zákazníci Alzy se nyní budou moci v soutěži sami zapojit a navrhovat, k čemu jsou vlastně takoví roboti dobří a jak by je mohly firmy v budoucnosti využívat. I Spot je totiž pouze základní platforma, které musí její smysl a funkci majitel teprve vdechnout a naprogramovat.

Alza zároveň Spota zalistovala ve své nabídce. To v praxi ještě nic neznamená, nicméně pokud místo nákupu nového špičkového vozu plánujete čtyřnohého robota, výhledově si jej budete moci nejspíše pořídit právě skrze český e-shop.

Cenu zatím Alza nestanovila, ale ta pořizovací u experimentálního kusu se pohybovala okolo 2 milionů korun.

Tohoto robota nechcete potkat večer v temném parku:

Diskuze (37) Další článek: Taktický ramjetový pohon by mohl zvýšit dostřel děl nad 100 kilometrů

Témata článku: YouTube, Amazon, USA, Roboti, Alza.cz, E-shopy, Česko, Reklama, Pes, Boston Dynamics, Hyundai, DAS, Platforma, Robot, Spota, Boston Dynamics Spot, Atlas, Česká republika, E-shopSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy