Alternativy pro přístup do sítě Kazaa

Používáte populární klient pro výměnné sítě Fasttrack KaZaA Media Desktop? Nebo jeho pololegální alternativu K-Lite? Existuje i řešení s otevřeným zdrojovým kódem a umí toho mnohem více.

S otevřeným kódem

Související odkazy

Slovník
hack
online
opensource
server
upload

Databáze znalostí
Jak se bránit spyware?
Kde stahovat MP3?

Aplikace KCeasy je opensource klientem výměnných sítí. Podobně jako některé další aplikace, třeba Shareaza (psali jsme zde) se jedná o klienta, který je schopen se současně připojovat k více různým sítím různého typu současně a požadované soubory stahovat ze všech těchto sítí současně. To znamená, že když se některý z námi požadovaných souborů třeba s filmem nachází na více různých, jinak vzájemně nekompatibilních sítích, jeden program je schopen stahovat onen soubor ze všech dostupných umístění. Stejně je to i se samotným sdílením tedy; všechny soubory, které nabízíme zbytku světa jsou dostupné ve všech sítích, ke kterým jsme připojeni.

Zatímco tak zvané volné výměnné sítě mezi něž patří Gnutella, G2, nebo benevolentní typu eDonkey tyto přístupy a vytváření podobných klientů schvalují a dokonce podporují, největší výměnný systém Fasttrack známý svým klientem KaZaA (www.kazaa.com) podobným snahám odolával. Jediný jeho „oficiální“ produkt KMD (Kazaa Media Desktop) využívá proprietální protokol a obsahuje spyware. Proto se objevilo mnoho alternativ, respektive hacků, které byly a jsou sice bez spywaru, ale v některých případech obsahují chyby, jinde za ně jejich distributoři chtějí peníze (www.kazaa.cz) či mají potíže s konfigurací.

KCeasy je stejný program jako již zmíněná Shareaza. Obsahuje podporu sítě Gnutella, vlastního a zatím málo rozšířeného protokolu OpenFT a co je nejdůležitější, lze do něj doplnit podporu i protokolu Fasttrack. To znamená, že uživatel má k dispozici poměrně dobrý potenciál Gnutelly, něco málo v OpenFT a především ohromné moře dat FastTracku/KaZaA. To všechno najednou, s otevřeným zdrojovým kódem, bez spywaru a bez problémů například s přetěžováním systému typického pro „dietní“ KaZaA Lite a jeho pozdější „znovuvzkříšení“.

Jak to uvést do chodu?

Na stránkách KCeasy je možné si stáhnout instalační balíček který obsahuje jádro výměnného systému založené na projektu The giFT (www.giftproject.org či z předchozího odkazu). Pokud chceme využívat služeb sítě FastTrack, pak musíme ještě před instalací samotného KCeasy nainstalovat právě balíček giFTu ze serveru projektu který obsahuje nativní podporu sítě FastTrack. Instalace je ukončena konfiguračním průvodcem, ve kterém vybereme svou přezdívku a zvolíme typ svého připojení. Poté spustíme instalaci KCeasy a ve výběru komponent deaktivujeme integrovaný giFT. Ten, který již máme instalovaný v systému by měl být rozpoznán automaticky, pokud ne, učiníme tak později v nastaveních. Po dokončení instalace je možné spustit samotného klienta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak to funguje a vypadá?

Ten je ve srovnání s KaZaA velice rychlý a nenáročný, připojuje se totiž pouze k serveru, který zprostředkovává samotná připojení a funguje nezávisle. Základní funkce jako úvodní obrazovka, vyhledávání, zobrazení přenosů. Knihovna médií a přehrávač jsou stejné, jako v mnoha jiných podobných klientech. Je možné současně aktivovat více vyhledávání, avšak je nemožné vyhledávat podle podrobných parametrů souborů, což hlavně u hudebních nahrávek vadí. U nalezených souborů je zobrazován počet zdrojů a graficky také okamžitá dostupnost, poklepem na ně aktivujeme stahování.

Klepněte pro větší obrázek

Stahování i upload funguje stejně jako v originální KaZaA, volitelně je možné zobrazit okno s online výpisy stavu sítě. U souborů je zobrazováno v jaké síti byly nalezeny. Titulní stránka nabízí odkazy které vás dovedou k technické podpoře formou diskusních skupin a k stránkám s podrobnými informacemi. Přehrávač médií je velmi chudý, ale účelný, knihovna médií nabízí také jen základní funkce, nicméně je velmi rychlá.

Klepněte pro větší obrázek

Vyplatí se?

Pokud používáte KMD a nechcete spyware, pak je vhodné o kombinaci giFT/KCeasy uvažovat, nicméně je třeba mít na paměti, že se nejedná o oficiálního klienta. Pokud máte některou z odlehčených verzí, pak je tato netradiční aplikace sice funkčně chudší, ale zato rychlejší, menší a přitom dostatečně stabilní alternativou. Přesto, že jsme při testování narazili na problémy, mezi něž patřil zejména neaktuální soubor hostitelů (nový lze stáhnout odtud) a ne právě amatérskou dvoufázovou instalaci vyžadující dva různé produkty se jedná o velmi zajímavý program a pokud využíváte FastTrack/KaZaA pravidelně, rozhodně stojí za povšimnutí.

Diskuze (16) Další článek: Hackeři útočí na rozhodčího z Eura 2004

Témata článku: Různé typy, Kazaa, Podobný typ, Kaz, Přístup, Podrobné parametry, Výměnná síť, Okamžitá dostupnost, Klient Kazaa, Oficiální klient, Ohromná obrazovka, Kazaa Media Desktop, Dobrý potenciál, Upload, Výměnný systém, Nativní stav, Gift, Oficiální médium, Nativní přenos, Hack, Různá alternativa, Spyware


Určitě si přečtěte

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 122

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch