Alternativní Play Store plný warezu vyhlásil válku Googlu

Alternativní katalog s aplikacemi pro Android Aptoide podal stížnost na Google a doufá, že obří firmu začne vyšetřovat antimonopolní úřad Evropské komise.

„Obdivovali jsme Google… Bili jsme se za něj… Ale teď s ním jsme ve válce.“ Takové sdělení se v týdnu objevilo na blogu alternativního obchodu s aplikacemi pro Android jménem Aptoide. Pokud o něm slyšíte poprvé, vězte, že portugalský obchod dnes používá na šest milionů majitelů chytrých zařízení se zeleným robůtkem v logu a služba se může pyšnit bezmála miliardou nainstalovaných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Webové a mobilní rozhraní Aptoide

Aptoide v nitru funguje úplně jinak než oficiální Google Play, který najdete na většině zařízení s Androidem na našem trhu. Namísto jednoho centrálního katalogu se jedná o aplikaci, do které si můžete napojit libovolné množství neoficiálních katalogů s programy pro tento mobilní systém. Takový malý store si tedy může spustit prakticky každý a pouze jej pak zaregistruje v centrálním registru, který jich dnes čítá neskutečných 113 tisíc.

Aptoide ve výchozím stavu nabízí základní katalog přímo od tvůrců celého systému, kde najdete běžný freeware, nicméně na webu pak můžete hledat aplikace napříč všemi repozitáři. Celé se to tedy podobá klasickým linuxovým instalačním systémům, které fungují na stejném principu. Ostatně odtud pochází i název služby, Aptoide totiž neznamená nic jiného než Apt, což je název instalačního správce z Debianu, Ubuntu a dalších odvozených linuxových distribucí.

Google nemá Aptoide rád hned z několika důvodů, a proto jej už dříve odstranil ze svého katalogu Play Store. Aptoide tedy můžete nainstalovat pouze jako externí APK balíček. Hlavním důvodem je porušení distribučních pravidel Play Storu, konkrétně pak bodu 4.5, který zakazuje publikaci aplikací, které se snaží nahradit Play Store (dříve Android Market). Bod 4.5 je poměrně stručný a vypovídající, jeho celé znění tedy najdete níže:

 

4.5 Konkurence. Službu Market není dovoleno používat k distribuci nebo zpřístupnění produktů, jejichž primárním účelem je usnadnění distribuce softwarových aplikací a her pro použití v zařízeních Android mimo službu Market.

 

Tento postoj se samozřejmě alternativním katalogům nelíbí, ale je třeba pochopit, proč se tak Google chová. V případě povolení takto jednoduché instalace alternativních katalogů přestane mít Google naprostou kontrolu nad bezpečností. Jakýkoliv méně zkušený uživatel by si pak mohl z Aptoide velmi snadno nainstalovat nějaký malware, poněvadž by jej zlákala nabídka jednoho z mnoha podvodných repozitářů.

Ještě podstatnějším důvodem je ale snadné šíření warezu. Jelikož si může vlastní repozitář pro Aptoide spustit opravdu každý, stal se populárním zdrojem kradených aplikací. Kýženou hru jednoduše vyhledáte a nainstalujete skrze některý z repozitářů, který ji nabízí. Zodpovědnost se tím pádem přenáší na tvůrce repozitáře a provozovatel samotného Aptoide může být v relativním klidu. Celé to tedy připomíná třeba některé katalogy odkazů na filmy z úložišť, které se také dušují, že nabízejí pouze jakýsi nevinný odkaz a warez samotný přeci není na jejich serveru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Warez z Aptoide v praxi: Nova Launcher Prime stojí oficiálně 80 korun. Jenže tentýž program obsahuje i hromada pirátských repozitářů v Aptoide, čili jej lze tímto způsobem snadno nainstalovat. Ještě se někdo diví tomu, proč Google podobné alternativní katalogy nemá v lásce? 

Z tohoto úhlu pohledu je tedy boj Googlu proti podobným programům vcelku pochopitelný. Zároveň je třeba připomenout, že Google uživatelům nebrání v jejich instalaci – APK z externího zdroje si může na vlastní zodpovědnost stáhnout každý majitel androidího zařízení, jen tuto možnost musí povolit v konfiguraci.

Portugalští tvůrci alternativního Play Storu se však přesto cítí být poškození a na svém blogu vyhlásili Googlu válku.  Nezůstalo přitom pouze u slov a jejich startup se formálně obrátil na sekretariát evropského komisaře pro hospodářskou soutěž, kde jako mnozí před ním podal formální stížnost na Google.

Klepněte pro větší obrázek
Aptoide jde do boje proti Googlu. Věří, že je v právu.

Evropská komise nyní bude muset celou při prozkoumat, a buď stížnost smete ze stolu jako neopodstatněnou, nebo začne Google skutečně vyšetřovat, jak se tak před lety stalo v případě jeho vyhledávače. Ostatně tento první velký boj na evropské půdě ještě není u konce a předpokládá se, že k definitivní dohodě mezi Googlem a EK dojde v nejbližších týdnech. Celý byrokratický proces ale ještě může odsunout jmenování nové komise.

Témata článku: Software, Google, Právo, Mobility, Play Store, Warez, Google Play, Play, Google Play Store, Google Store, Android Market, Market, Launcher

109 komentářů

Nejnovější komentáře

  • s3icc0 25. 6. 2014 10:40:57
    Já myslím, že v tomhle by měli dát za pravdu Googlu - Google přece nikomu...
  • Poltergeist 23. 6. 2014 16:59:24
    pan Hejl to konecne HEKNUL...
  • Pindulin 23. 6. 2014 14:11:17
    Chudák Google. Tak dlouho štípal všechny open-source nadšence (většinou...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky