Alternativní Play Store plný warezu vyhlásil válku Googlu

Alternativní katalog s aplikacemi pro Android Aptoide podal stížnost na Google a doufá, že obří firmu začne vyšetřovat antimonopolní úřad Evropské komise.

„Obdivovali jsme Google… Bili jsme se za něj… Ale teď s ním jsme ve válce.“ Takové sdělení se v týdnu objevilo na blogu alternativního obchodu s aplikacemi pro Android jménem Aptoide. Pokud o něm slyšíte poprvé, vězte, že portugalský obchod dnes používá na šest milionů majitelů chytrých zařízení se zeleným robůtkem v logu a služba se může pyšnit bezmála miliardou nainstalovaných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Webové a mobilní rozhraní Aptoide

Aptoide v nitru funguje úplně jinak než oficiální Google Play, který najdete na většině zařízení s Androidem na našem trhu. Namísto jednoho centrálního katalogu se jedná o aplikaci, do které si můžete napojit libovolné množství neoficiálních katalogů s programy pro tento mobilní systém. Takový malý store si tedy může spustit prakticky každý a pouze jej pak zaregistruje v centrálním registru, který jich dnes čítá neskutečných 113 tisíc.

Aptoide ve výchozím stavu nabízí základní katalog přímo od tvůrců celého systému, kde najdete běžný freeware, nicméně na webu pak můžete hledat aplikace napříč všemi repozitáři. Celé se to tedy podobá klasickým linuxovým instalačním systémům, které fungují na stejném principu. Ostatně odtud pochází i název služby, Aptoide totiž neznamená nic jiného než Apt, což je název instalačního správce z Debianu, Ubuntu a dalších odvozených linuxových distribucí.

Google nemá Aptoide rád hned z několika důvodů, a proto jej už dříve odstranil ze svého katalogu Play Store. Aptoide tedy můžete nainstalovat pouze jako externí APK balíček. Hlavním důvodem je porušení distribučních pravidel Play Storu, konkrétně pak bodu 4.5, který zakazuje publikaci aplikací, které se snaží nahradit Play Store (dříve Android Market). Bod 4.5 je poměrně stručný a vypovídající, jeho celé znění tedy najdete níže:

 

4.5 Konkurence. Službu Market není dovoleno používat k distribuci nebo zpřístupnění produktů, jejichž primárním účelem je usnadnění distribuce softwarových aplikací a her pro použití v zařízeních Android mimo službu Market.

 

Tento postoj se samozřejmě alternativním katalogům nelíbí, ale je třeba pochopit, proč se tak Google chová. V případě povolení takto jednoduché instalace alternativních katalogů přestane mít Google naprostou kontrolu nad bezpečností. Jakýkoliv méně zkušený uživatel by si pak mohl z Aptoide velmi snadno nainstalovat nějaký malware, poněvadž by jej zlákala nabídka jednoho z mnoha podvodných repozitářů.

Ještě podstatnějším důvodem je ale snadné šíření warezu. Jelikož si může vlastní repozitář pro Aptoide spustit opravdu každý, stal se populárním zdrojem kradených aplikací. Kýženou hru jednoduše vyhledáte a nainstalujete skrze některý z repozitářů, který ji nabízí. Zodpovědnost se tím pádem přenáší na tvůrce repozitáře a provozovatel samotného Aptoide může být v relativním klidu. Celé to tedy připomíná třeba některé katalogy odkazů na filmy z úložišť, které se také dušují, že nabízejí pouze jakýsi nevinný odkaz a warez samotný přeci není na jejich serveru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Warez z Aptoide v praxi: Nova Launcher Prime stojí oficiálně 80 korun. Jenže tentýž program obsahuje i hromada pirátských repozitářů v Aptoide, čili jej lze tímto způsobem snadno nainstalovat. Ještě se někdo diví tomu, proč Google podobné alternativní katalogy nemá v lásce? 

Z tohoto úhlu pohledu je tedy boj Googlu proti podobným programům vcelku pochopitelný. Zároveň je třeba připomenout, že Google uživatelům nebrání v jejich instalaci – APK z externího zdroje si může na vlastní zodpovědnost stáhnout každý majitel androidího zařízení, jen tuto možnost musí povolit v konfiguraci.

Portugalští tvůrci alternativního Play Storu se však přesto cítí být poškození a na svém blogu vyhlásili Googlu válku.  Nezůstalo přitom pouze u slov a jejich startup se formálně obrátil na sekretariát evropského komisaře pro hospodářskou soutěž, kde jako mnozí před ním podal formální stížnost na Google.

Klepněte pro větší obrázek
Aptoide jde do boje proti Googlu. Věří, že je v právu.

Evropská komise nyní bude muset celou při prozkoumat, a buď stížnost smete ze stolu jako neopodstatněnou, nebo začne Google skutečně vyšetřovat, jak se tak před lety stalo v případě jeho vyhledávače. Ostatně tento první velký boj na evropské půdě ještě není u konce a předpokládá se, že k definitivní dohodě mezi Googlem a EK dojde v nejbližších týdnech. Celý byrokratický proces ale ještě může odsunout jmenování nové komise.

Diskuze (108) Další článek: Blíží se Google I/O. Sledujte jej v českých městech na I/O Extended

Témata článku: Software, Google, Právo, Mobility, Play Store, Warez, Launcher, Název služby, Google Play Store, Alternativní obchod, Google Store, Celé znění, Play, Podobný program, Program, Android Market, Velký boj, Market, Snadné šíření, Neoficiální katalog, Google Play, Formální stížnost, Sto, Plný, Relativní klid


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky