Alternativní operátoři: Chceme nezávislý test ADSL!

Minulý týden se rozvířila hladina okolo ADSL. Tele2 nařklo Český Telecom z toho, že neměří všem ISP stejným metrem, co se kvality a dostupnosti ADSL týče. Tiscali pak navrhlo nezávislý test kvality ADSL a Český Telecom souhlasil.

Alternativní operátoři chtějí otestovat ADSL

Ještě ve čtvrtek večer, tedy v den, kdy generální ředitel Tele2, pan Fredrik Ahlberg, oznámil, že Tele2 přestalo ADSL poskytovat proto, že služba je nefér a různí ISP mají různé odlišné podmínky, nám generální ředitel Tiscali Česká republika, pan Naveed Gill, poskytl toto vyjádření:

„Současná služba ADSL poskytovaná ČTc je dle názoru TISCALI vysoce nestabilní a potřebuje výrazné zlepšení kvality. Přestože věříme, že ČTc by neměl nás nebo žádné jiné OLO diskriminovat kvalitou služby obecně, doporučujeme, aby ČTÚ jako nezávislý orgán zasáhl a vyžádal si analýzu QoS (kvality služby) poskytované od ČTc směrem k OLO. Tím ubezpečí OLO, že IOL má stejnou QoS jako OLO. Ve skutečnosti bych ČTc doporučil, aby byl v tomto směru proaktivní a ukázal, spíše než jen deklaroval, jaký je skutečný stav věci.“

K tomuto stanovisku se během pátku připojili i někteří další alternativní operátoři a poskytovatelé připojení přes ADSL. „Společnost Czech On Line takovou myšlenku vítá,“ řekl nám Tomáš Pavlů, tiskový mluvčí výše jmenované společnosti. Také Aliatel se připojil: „Naše společnost tuto aktivitu vítá. Vše je teprve v zárodku, nicméně jsme připraveni o podmínkách testování jednat a nevylučujeme, že se k testování připojíme,“ uvedl Pavel Kaidl, tiskový mluvčí společnosti.

Zeptali jsme se také na názor Fredrika Ahlberga z Tele2. Ten tuto myšlenku uvítal s tím, že měření by mohlo být provedeno také v síti Tele2, která je stále připojena k ADSL Českého Telecomu, i když tuto službu přestala nabízet. Na otázku, zda v případě, že by se prokázalo, že Tele2 není vůči IOL a ostatním ISP diskriminováno, by Tele2 opět ADSL začalo nabízet, však pan Ahlberg odpověděl, že odlišná kvalita služby byla jedním nikoliv jediným důvodem, které vedly Tele2 ke stažení této služby ze svojí nabídky.

Ne všichni alternativní operátoři jsou pro testování. Výjimku tvoří například Contactel.

„Je absurdní, že by Český Telecom mohl technicky odlišit kvalitu provozu u jednoho operátora. Jsme přesvědčeni, že to není technicky možné, a z tohoto důvodu se k nezávislé studii nepřipojíme. Contactel nemá, žádné indikace, že by někteří operátoři byli znevýhodňováni. Je však zjevné, že špatnou kvalitu ADSL služeb pociťují všichni zákazníci.

Nezávislé měření by podle našeho názoru mělo smysl pouze při měření lhůty zřízení ADSL. Lze si představit, že technik Českého Telecomu nejprve vyřídí požadavky na zřízení, které obdržel Český Telecom, a teprve poté požadavky alternativních operátorů, jejichž zákazníci pak čekají na zřízení déle.

Veškeré problémy by bylo možné vyřešit, kdyby regulátor svým rozhodnutím umožnil propojení na služby ADSL. Propojovací smlouva by definovala jasné kvalitativní a technické parametry a garance a nedocházelo by k podobným diskusím,“ míní generální ředitel Contactelu.

Český Telecom nezávislý test vítá

„Nemáme co skrývat, jsme určitě pro to, aby se nezávislý test kvality ADSL uskutečnil,“ uvedl tiskový mluvčí Českého Telecomu, Vladan Crha. Ten již ve čtvrtek označil obvinění Tele2 z diskriminace některých ISP jako nesmysl.

Nezávislý test by podle Českého Telecomu i podle alternativních operátorů mohlo provést ČVUT, konkrétně pak Fakulta elektrotechnická. Její Katedra telekomunikační techniky má totiž k dispozici, jak potřebné měřící přístroje tak i odborníky na ADSL. Katedra mimo jiné disponuje také ADSL laboratoří s vlastní ADSL ústřednou stejného typu, který používá Český Telecom.

Diskuze (36) Další článek: Říjnová kumulativní záplata pro Internet Explorer

Témata článku: Nezávislý test, Myšlenka, Tisková mluvčí, Měřicí přístroj, ADS, ADSL, Diskriminace, Různé důvody, Špatná podmínka, Stejná kvalita, Česká služba, Různé požadavky, Test, Nezávislé měření, COMT, Opera, Pavel Kaidl


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači