Alternativní operátoři: Chceme nezávislý test ADSL!

Minulý týden se rozvířila hladina okolo ADSL. Tele2 nařklo Český Telecom z toho, že neměří všem ISP stejným metrem, co se kvality a dostupnosti ADSL týče. Tiscali pak navrhlo nezávislý test kvality ADSL a Český Telecom souhlasil.

Alternativní operátoři chtějí otestovat ADSL

Ještě ve čtvrtek večer, tedy v den, kdy generální ředitel Tele2, pan Fredrik Ahlberg, oznámil, že Tele2 přestalo ADSL poskytovat proto, že služba je nefér a různí ISP mají různé odlišné podmínky, nám generální ředitel Tiscali Česká republika, pan Naveed Gill, poskytl toto vyjádření:

„Současná služba ADSL poskytovaná ČTc je dle názoru TISCALI vysoce nestabilní a potřebuje výrazné zlepšení kvality. Přestože věříme, že ČTc by neměl nás nebo žádné jiné OLO diskriminovat kvalitou služby obecně, doporučujeme, aby ČTÚ jako nezávislý orgán zasáhl a vyžádal si analýzu QoS (kvality služby) poskytované od ČTc směrem k OLO. Tím ubezpečí OLO, že IOL má stejnou QoS jako OLO. Ve skutečnosti bych ČTc doporučil, aby byl v tomto směru proaktivní a ukázal, spíše než jen deklaroval, jaký je skutečný stav věci.“

K tomuto stanovisku se během pátku připojili i někteří další alternativní operátoři a poskytovatelé připojení přes ADSL. „Společnost Czech On Line takovou myšlenku vítá,“ řekl nám Tomáš Pavlů, tiskový mluvčí výše jmenované společnosti. Také Aliatel se připojil: „Naše společnost tuto aktivitu vítá. Vše je teprve v zárodku, nicméně jsme připraveni o podmínkách testování jednat a nevylučujeme, že se k testování připojíme,“ uvedl Pavel Kaidl, tiskový mluvčí společnosti.

Zeptali jsme se také na názor Fredrika Ahlberga z Tele2. Ten tuto myšlenku uvítal s tím, že měření by mohlo být provedeno také v síti Tele2, která je stále připojena k ADSL Českého Telecomu, i když tuto službu přestala nabízet. Na otázku, zda v případě, že by se prokázalo, že Tele2 není vůči IOL a ostatním ISP diskriminováno, by Tele2 opět ADSL začalo nabízet, však pan Ahlberg odpověděl, že odlišná kvalita služby byla jedním nikoliv jediným důvodem, které vedly Tele2 ke stažení této služby ze svojí nabídky.

Ne všichni alternativní operátoři jsou pro testování. Výjimku tvoří například Contactel.

„Je absurdní, že by Český Telecom mohl technicky odlišit kvalitu provozu u jednoho operátora. Jsme přesvědčeni, že to není technicky možné, a z tohoto důvodu se k nezávislé studii nepřipojíme. Contactel nemá, žádné indikace, že by někteří operátoři byli znevýhodňováni. Je však zjevné, že špatnou kvalitu ADSL služeb pociťují všichni zákazníci.

Nezávislé měření by podle našeho názoru mělo smysl pouze při měření lhůty zřízení ADSL. Lze si představit, že technik Českého Telecomu nejprve vyřídí požadavky na zřízení, které obdržel Český Telecom, a teprve poté požadavky alternativních operátorů, jejichž zákazníci pak čekají na zřízení déle.

Veškeré problémy by bylo možné vyřešit, kdyby regulátor svým rozhodnutím umožnil propojení na služby ADSL. Propojovací smlouva by definovala jasné kvalitativní a technické parametry a garance a nedocházelo by k podobným diskusím,“ míní generální ředitel Contactelu.

Český Telecom nezávislý test vítá

„Nemáme co skrývat, jsme určitě pro to, aby se nezávislý test kvality ADSL uskutečnil,“ uvedl tiskový mluvčí Českého Telecomu, Vladan Crha. Ten již ve čtvrtek označil obvinění Tele2 z diskriminace některých ISP jako nesmysl.

Nezávislý test by podle Českého Telecomu i podle alternativních operátorů mohlo provést ČVUT, konkrétně pak Fakulta elektrotechnická. Její Katedra telekomunikační techniky má totiž k dispozici, jak potřebné měřící přístroje tak i odborníky na ADSL. Katedra mimo jiné disponuje také ADSL laboratoří s vlastní ADSL ústřednou stejného typu, který používá Český Telecom.

Diskuze (36) Další článek: Říjnová kumulativní záplata pro Internet Explorer

Témata článku: TES, Špatná podmínka, Opera, Česká služba, Tisková mluvčí, Různé požadavky, Pavel Kaidl, Test, Opera ?, Nezávislé měření, Myšlenka, Stejná kvalita, Diskriminace, Různé důvody, COMT, ADSL, Nezávislý test, Měřicí přístroj, ADSSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Poslední díl s Duke Nukemem v hlavní roli vznikal více než dekádu. Díky čerstvému úniku si jeho rozpracovanou verzi z roku 2001 může vyzkoušet každý.

Martin Nahodil
ÚnikDuke Nukem Forever
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Uživatelé domácího NASu se obvykle spokojí s vytvořením jednoho uživatele, který má práva a přístupy ke všemu. Tím však značně snižují bezpečnost zařízení.

Jiří Kuruc
NávodyNAS
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace