Altavista, Inktomi, Alltheweb – a nyní Google

Můžeme se dočkat ještě několika „nejlepších“ webových indexérů.

Je zajímavé, že během velice krátké, zhruba pětileté moderní historie webu se na samém vrcholu vystřídalo několik technologiích typu „search engine“, což se obvykle překládá jako „vyhledávač“, přesněji však jde o indexér. Zatímco jinde je obvyklé, že vznikne jeden či dva vůdčí produkty a ty se postupně vylepšují a soutěží spolu, v indexaci se každou chvíli objeví nový favorit, který dokáže vytlačit své konkurenty do pozadí.

U indexérů nejdříve služby používaly vlastní, „napsané“ programy – tak začínalo Yahoo, Lycos, Excite a tak dodnes fungují i české indexovací služby. Už proto, že licence světové služby je pro ně zřejmě finančně nedostupná.

Pak se objevila služba nezávislé firmy Inktomi, která přišla s jakousi „OEM“ službou – tedy sama ji neprovozovala, ale prodávala či licencovala jiným. Po Inktomi se podařilo licencovat svůj indexér několika partnerům i známé AltaVistě (využívalo ji např. právě Yahoo) a před zhruba dvěma lety se objevila další služba – Alltheweb (www.alltheweb.com) s bezkonkurenční rychlostí.

Alltheweb však, pokud se nemýlím, nikde licencován nebyl a funguje i nadále jako nezávislý, nekomerční (je bez reklam) indexér; jeho rychlost se ale (snad vzrůstající zátěží?) trošku zpomalila a dokonce má občas i výpadky.

Google vrací dobře seřazené výsledky

Nyní se na scéně objevila nová hvězda – indexér Google (www.google.com). Google funguje také na uvedené adrese jako „případová studie“ a nutno říci, že v mých oblíbených položkách došlo po jeho pár použití opět ke změně – vytlačil Alltheweb.

Google nedávno zaznamenal významný úspěch, když si jej pro své služby zvolila právě nejvytíženější a nejnavštěvovanější webová služba na světě – Yahoo. Google ale není nováček: tato technologie je totiž už licencována do 76 různých indexérů různě po světě; je vlastně všude kolem nás (Polsko, Maďarsko, Rakousko, Německo), jen u nás zatím spoléháme na domácí díla. Možná na škodu – žádný český indexér není špičkový, všechny tři portály mají obvykle slušně sestavené katalogy, ale pomalé, neúplné a hlavně silně zastaralé indexéry.

Google tvrdí, že indexuje miliardu URL; předchozí rekordman Alltheweb se pyšnil 300 milióny stránek. Google má ale onu miliardu kompromisní – plně indexuje 560 mil. stránek, dalších 500 mil. pak „částečně“ (nenašel jsem vysvětlení, co to přesně znamená).

Je ale dobře známo, že hrubá síla nerozhoduje – hlavní je „inteligence“, tj. seřadit výsledky hledání tak, aby ty, které skutečně hledáte, byly na začátku. Google má v tomto směru několik patentů, ale to ještě nic neznamená – konkurenti zrovna tak; při praktickém zkoušení ale Google skutečně vrací mimořádně dobře seřazené výsledky. Ostatně, vyzkoušejte sami.

Diskuze (20) Další článek: Czech On Line prodán za rekordní sumu

Témata článku: Google, Bezkonkurenční rychlost, Významný úspěch, ALL, Nová hvězda, INK, Google+, Altavista


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku