Altavista, Inktomi, Alltheweb – a nyní Google

Můžeme se dočkat ještě několika „nejlepších“ webových indexérů.

Je zajímavé, že během velice krátké, zhruba pětileté moderní historie webu se na samém vrcholu vystřídalo několik technologiích typu „search engine“, což se obvykle překládá jako „vyhledávač“, přesněji však jde o indexér. Zatímco jinde je obvyklé, že vznikne jeden či dva vůdčí produkty a ty se postupně vylepšují a soutěží spolu, v indexaci se každou chvíli objeví nový favorit, který dokáže vytlačit své konkurenty do pozadí.

U indexérů nejdříve služby používaly vlastní, „napsané“ programy – tak začínalo Yahoo, Lycos, Excite a tak dodnes fungují i české indexovací služby. Už proto, že licence světové služby je pro ně zřejmě finančně nedostupná.

Pak se objevila služba nezávislé firmy Inktomi, která přišla s jakousi „OEM“ službou – tedy sama ji neprovozovala, ale prodávala či licencovala jiným. Po Inktomi se podařilo licencovat svůj indexér několika partnerům i známé AltaVistě (využívalo ji např. právě Yahoo) a před zhruba dvěma lety se objevila další služba – Alltheweb (www.alltheweb.com) s bezkonkurenční rychlostí.

Alltheweb však, pokud se nemýlím, nikde licencován nebyl a funguje i nadále jako nezávislý, nekomerční (je bez reklam) indexér; jeho rychlost se ale (snad vzrůstající zátěží?) trošku zpomalila a dokonce má občas i výpadky.

Google vrací dobře seřazené výsledky

Nyní se na scéně objevila nová hvězda – indexér Google (www.google.com). Google funguje také na uvedené adrese jako „případová studie“ a nutno říci, že v mých oblíbených položkách došlo po jeho pár použití opět ke změně – vytlačil Alltheweb.

Google nedávno zaznamenal významný úspěch, když si jej pro své služby zvolila právě nejvytíženější a nejnavštěvovanější webová služba na světě – Yahoo. Google ale není nováček: tato technologie je totiž už licencována do 76 různých indexérů různě po světě; je vlastně všude kolem nás (Polsko, Maďarsko, Rakousko, Německo), jen u nás zatím spoléháme na domácí díla. Možná na škodu – žádný český indexér není špičkový, všechny tři portály mají obvykle slušně sestavené katalogy, ale pomalé, neúplné a hlavně silně zastaralé indexéry.

Google tvrdí, že indexuje miliardu URL; předchozí rekordman Alltheweb se pyšnil 300 milióny stránek. Google má ale onu miliardu kompromisní – plně indexuje 560 mil. stránek, dalších 500 mil. pak „částečně“ (nenašel jsem vysvětlení, co to přesně znamená).

Je ale dobře známo, že hrubá síla nerozhoduje – hlavní je „inteligence“, tj. seřadit výsledky hledání tak, aby ty, které skutečně hledáte, byly na začátku. Google má v tomto směru několik patentů, ale to ještě nic neznamená – konkurenti zrovna tak; při praktickém zkoušení ale Google skutečně vrací mimořádně dobře seřazené výsledky. Ostatně, vyzkoušejte sami.

Diskuze (20) Další článek: Czech On Line prodán za rekordní sumu

Témata článku: Google, Významný úspěch, ALL, INK, Google+, Altavista, Bezkonkurenční rychlost, Nová hvězda


Určitě si přečtěte

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

** Tesla začne prodávat solární střešní tašky, které představila před dvěma lety ** Výroba začne v první polovině příštího roku ** Tašky budou odolné, dostanou doživotní záruku a na přání i vyhřívání

Petr Melechin, Karel Dlabač | 24

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 89

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 80

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů