Evropská komise minulý týden udělila Googlu rekordní pokutu ve výši pěti miliard dolarů a jeho mateřský Alphabet nyní zveřejnil výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí fiskálního roku. Stojí tedy za to obě cifry porovnat.
Firma totiž už s pokutou ve svých výsledcích kalkuluje a připravila dvě základní tabulky. Zatímco jedna s pokutou nepočítá, druhá už ano a drasticky snížila čistý zisk holdingu z 8,2 miliard dolarů na 3,2 miliard.

Tržby a zisk s pokutami a bez (Google dostal pokutu loni i letos)
Na pokutu si vydělá za 14 dnů
Tržby společnosti dosáhly ve druhém čtvrtletí výše 32,657 miliard dolarů (v roce 2017 to bylo ve stejném období 26,010 miliard dolarů). Oněch rekordních 5 miliard dolarů na pokutu tedy internetový kolos z Kalifornie vygeneruje zhruba za 14 dnů.

Tržby holdingu v posledním čtvrtletí dosáhly 32,7 miliard dolarů. To je 26% meziroční růst.
Alphabet by ani příliš nezabolelo, kdyby kvůli pokutě musel sáhnout do pokladničky, v hotovosti a dalších rychle uvolnitelných zdrojích totiž drží přes 100 miliard dolarů a celkový majetek holdingu pak ve druhém čtvrtletí překonal 211 miliard dolarů.
Alphabet vs. Microsoft
Jelikož před pár desítkami hodin zveřejnil výsledky svého hospodaření zveřejnil také Microsoft, zaslouží si to srovnání. Redmondská korporace v posledním čtvrtletí vydělala 30,1 miliard dolarů, což je sice o něco méně, avšak byla krapet ziskovější – čistý zisk dosáhl na 8,8 miliard amerických dolarů.

Jádrem byznysu Alphabetu je Google. Ostatní projekty jsou spíše z ranku R&D, a proto zatím v hluboké ztrátě. Do výzkumu se zatím investují miliardy dolarů s tím, že začne vydělávat až za dlouhé roky – třeba Waymo.
Nicméně zpět do Mountain View. Asi nebude žádným překvapením, že jádrem byznysu Alphabetu je Google a jeho reklamní systém. Reklama se na tržbách podílela 28 miliardami dolarů a zbytek je další byznys Googlu (licence, služby Play, telefony, další hardware atp.).
Miliardy dolarů do vývoje
Pokud odečteme od Alphabetu celý Google, ostatní členové holdingu přispěly pouhými 145 miliony dolarů. Není to ale žádné překvapení, jedná se totiž povětšinu o experimentální byznysy typu R&D. Patří sem autonomní automobilová technologie Waymo, laboratoř experimentálních projektů Google X a tak dále a tak podobně.
Tato část Alphabetu je proto i v dlouhodobé ztrátě, která v posledním čtvrtletí dosáhla 732 milionů dolarů. Jinými slovy, tento výzkum a vývoj next-gen technologií bez nejistého výsledku stál Alphabet jen za tři měsíce více než 16 miliard korun – to je více než 60 miliard ročně!
Alphabet si to může dovolit, je ziskový a investice do R&D byly Googlu vlastní ještě před tím, než jej zastřešil nový holding. A především, nejedná se přeci jen o charitu, ale o hledání nového miliardového byznysu, který snad jednou udělá díru do světa.
Lze předpokládat, že nejvíce k tomu má nakročeno právě Waymo, které však spolyká ještě miliardy dolarů, než začne vydělávat, nebo se dokonce dostane ze ztráty. Platforma autonomního vozu od Wayma by se však mohla jednou stát něčím podobným jako je dnes na poli chytrých mobilů Android, a v takovém případě by Alphabet těžil z licencí pro výrobce koncových vozů.