Byť je zdaleka nejznámější dceřinkou Alphabetu společnost Google, pod holding spadá i hromada poměrně neznámých startupů. Nejvíce je těch z oblasti medicíny a biologického výzkumu. Třeba Calico Labs zkoumající lidské stárnutí, anebo Verily, které má širší medicínský záběr.
Nyní na seznam přibyl další pokus. Jmenuje se Isomorphic Labs a mé neméně smělý cíl: Navrhnout nové léky pomocí prvků umělé inteligence: strojového učení a neuronových sítí.
Podobných startupů je dnes celá řada a mají krajně nejistou budoucnost, Isomorphic Labs se ale liší v tom, že za ním stojí Demis Hassabis. Pokud vám to jméno nic neříká, vězte, že se jedná o zakladatele dnes už slavné britské laboratoře DeepMind – jednu z ikon současného výzkumu v oblasti AI.
AI bude mít za úkol vývoj nových molekul
Záběr DeepMindu byl v posledních letech poměrně široký počínaje tvorbou simulátorů, které porážely špičkové hráče ve hře go (AlphaGo), a komentování s chytrými rozvodnými sítěmi elektřiny a biotechnologickým výzkumem třeba při modelování proteinů (AlphaFold).
Isomorphic Labs proto má pro další výzkum pevné základy, ovšem nečekejte, že nám umělá inteligence do roka a do dne vytvaruje nějakou zázračnou molekulu, která v růžové pilulce zažene všechny nemoci.
Tak jednoduché to asi nebude, jak už tomu totiž ve farmaceutickém průmyslu bývá, celý a pekelně nákladný proces výroby nového léku musí nejprve někdo zaplatit.