Alphabet | Chytré město

Alphabet chce v Torontu postavit čtvrť snů. Zelené městečko pro 22. století prošpikované technologiemi

Pod křídla Alphabetu nepatří jen Google, ale třeba i urbanistický technologický startup Sidewalks Labs, který má za cíl vybudovat základní městskou chytrou infrastrukturu. Infrastrukturu, která dá prostor autonomním vozům Waymo, všudypřítomnému bezdrátovému internetu a dalším inovacím.

Klíčovým projektem Sidewalks Labs posledních několik let je snaha o spolupráci na restrukturalizaci starých přístavních brownfieldů hned vedle centra kanadského Toronta. Alphabet by zde rád s městem spolupracoval na výstavbě zcela nových čtvrtí, které by byly na všechny inovace připravené už od začátku.

Čtvrť pro chodce a autonomní sdílené vozy

Nebylo by to bydlení pro každého, ale spíše pro early-adoptery, kteří se obejdou bez vlastního automobilu. Nová čtvrť má být totiž maximálně šetrná k životnímu prostředí, a tak je navržená způsobem, aby obyvatelé neměli potřebu startovat vlastní vůz.

Všude se dá dojít pěšky, na silnicích je vyhrazený speciální pruh pro autonomní sdílené vozy a z centra sem vede i městská železnice. Co je však nejdůležitější, každý metr čtvereční je prošpikovaný chytrou elektronikou, která vše analyzuje za účelem co nejefektivnějšího chodu celého komplexu včetně chytrých semaforů a systémů V2V/V2X (vehicle-to-vehicle/vehicle-to-everything).

Pro začátek 5 hektarů, později možná i 141

První verze projektu by měla být vcelku malá – jen nějakých 5 hektarů, Sidewalks Labs už ale v případě úspěchu pomýšlí na mnohem rozsáhlejší verzi o rozloze až 141 hektarů. K tomu ale potřebuje souhlas města i jeho investice.

Samotný Google by mohl do projektu nalít po přepočtu téměř 30 miliard korun s tím, že ostatní investoři by při výstavbě dodali až třicetinásobek. Hotový komplex by pak na daních do pokladny dodával městu přes čtyři miliardy dolarů ročně.

Toronto samotné si však projektem už tak jisté není. Sidewalks Labs má hromadu kritiků, kteří se obávají, že vše bude podřízené Alphabetu, respektive Googlu, a že budou fakticky žít jako laboratorní myši v umělém světě.

Alphabet naopak všechny uklidňuje, že chce být pouze technologickým projektantem a dodavatelem, nikoliv však majitelem unikátní čtvrti, která by měla být vzorem pro další internetové urbanistické experimenty po celém světě.

Diskuze (14) Další článek: Umělou rybu pohání elektrochemická krev jako z Vetřelce (doplněno)

Témata článku: Technologie, Google, Internet, Alphabet, Waymo, Autonomní vůz, Chytré město, Smart City, Everything, Toronto, Městečko, Čtvrť, Technolog, Nová čtvrť


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky