Alphabet | Chytré město

Alphabet chce v Torontu postavit čtvrť snů. Zelené městečko pro 22. století prošpikované technologiemi

Pod křídla Alphabetu nepatří jen Google, ale třeba i urbanistický technologický startup Sidewalks Labs, který má za cíl vybudovat základní městskou chytrou infrastrukturu. Infrastrukturu, která dá prostor autonomním vozům Waymo, všudypřítomnému bezdrátovému internetu a dalším inovacím.

Klíčovým projektem Sidewalks Labs posledních několik let je snaha o spolupráci na restrukturalizaci starých přístavních brownfieldů hned vedle centra kanadského Toronta. Alphabet by zde rád s městem spolupracoval na výstavbě zcela nových čtvrtí, které by byly na všechny inovace připravené už od začátku.

Čtvrť pro chodce a autonomní sdílené vozy

Nebylo by to bydlení pro každého, ale spíše pro early-adoptery, kteří se obejdou bez vlastního automobilu. Nová čtvrť má být totiž maximálně šetrná k životnímu prostředí, a tak je navržená způsobem, aby obyvatelé neměli potřebu startovat vlastní vůz.

Všude se dá dojít pěšky, na silnicích je vyhrazený speciální pruh pro autonomní sdílené vozy a z centra sem vede i městská železnice. Co je však nejdůležitější, každý metr čtvereční je prošpikovaný chytrou elektronikou, která vše analyzuje za účelem co nejefektivnějšího chodu celého komplexu včetně chytrých semaforů a systémů V2V/V2X (vehicle-to-vehicle/vehicle-to-everything).

Pro začátek 5 hektarů, později možná i 141

První verze projektu by měla být vcelku malá – jen nějakých 5 hektarů, Sidewalks Labs už ale v případě úspěchu pomýšlí na mnohem rozsáhlejší verzi o rozloze až 141 hektarů. K tomu ale potřebuje souhlas města i jeho investice.

Samotný Google by mohl do projektu nalít po přepočtu téměř 30 miliard korun s tím, že ostatní investoři by při výstavbě dodali až třicetinásobek. Hotový komplex by pak na daních do pokladny dodával městu přes čtyři miliardy dolarů ročně.

Toronto samotné si však projektem už tak jisté není. Sidewalks Labs má hromadu kritiků, kteří se obávají, že vše bude podřízené Alphabetu, respektive Googlu, a že budou fakticky žít jako laboratorní myši v umělém světě.

Alphabet naopak všechny uklidňuje, že chce být pouze technologickým projektantem a dodavatelem, nikoliv však majitelem unikátní čtvrti, která by měla být vzorem pro další internetové urbanistické experimenty po celém světě.

Diskuze (14) Další článek: Umělou rybu pohání elektrochemická krev jako z Vetřelce (doplněno)

Témata článku: Technologie, Google, Internet, Alphabet, Autonomní vůz, Waymo, Chytré město, Smart City, Městečko, Čtvrť, Nová čtvrť, Toronto


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 22

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch