Alpha za babku

Jaký je nejnovější Compaq AlphaServer DS20.
Společnost Compaq se pravděpodobně zhlédla v názvu DS, snad podle legendárního citroenu DS, který byl i prezidentským vozem. Její nejnovější Compaq AlphaServer DS20 může být osazen až dvěma riscovými 500MHz procesory Alpha 21264. Tvrdí o nich, že jsou momentálně nejrychlejší.

Compaq s tímto serverem míří do oblasti aplikací typu Business Intelligence (patří do kategorie podpory rozhodování), Internetu, hostitelství webového místa v intranetu, a technických aplikací, jež potřebují vysoký výkon.

Uvedení dalšího serveru znamená, že Compaq to myslí s projektem Alpha opravdu vážně.

Compaq AlphaServer DS20 je možno provozovat pod operačními systémy Unix, OpenVMS, Windows NT a Linux.

Výkon i obdiv
Compaq AlphaServer DS20 je podle firmy Compaq v testech nejvýkonnějším v kategorii dvouprocesorových serverů. Dosahuje rychlosti přístupu do paměti až 5,2 GB/s a celkového výkonu 11 616 tpmC při ceně za 58,58 dolaru za tpmC (transakce za minutu).

Tohoto výkonu dosahuje Compaq AlphaServer DS20 mj. i díky spínanému řešení sběrnic. Jeho výkon tím vzrostl oproti předchozí generaci třikrát.

Server DS20 ocenila např. firma SAS Institute, která se zabývá firemními aplikacemi pro podporu rozhodování (business intelligence). Rovněž si ho všimli na University of Tokyo, kde hodlají z tohoto systému vytvořit 64uzlový masivně paralelní systém, který má mít podle předběžných odhadů vyšší výkon, než podobný systém s tisíci jinými procesory.

Pro Internet
Server DS20 přichází jako „Internet-Energised“ (nabit energií pro Internet), optimalizovaný pro aplikace webového serveru, s výbavou softwaru pro Internet, a to včetně softwaru Netscape Enterprise Server, s webovým softwarovým serverem Apache, s aplikacemi pro server elektronické pošty a s aplikacemi pro news-server.

Linux na přání
Společnost Compaq rovněž připravila zvláštní konfigurace systémů Compaq AlphaServer DS20 a AlphaServer 800 pro použití s operačním systémem Linux. To proto, aby bylo možno vyhovět specifickým přáním zákazníků, kteří požadují systémy AlphaServer, aby běžely pod touto mutací Unixu. Zákazník na ně obdrží tříletou záruku od společnosti Compaq a servis na hardware.

Dostupnější ceny
Firma Compaq rovněž ohlásila značné snížení cen, a to až o 43 % v celé produktové řadě počítačů AlphaServer, takže ji učinila opět dostupnější.

Vstupní cena za AlphaServer DS20 se 128MB operační pamětí a 4GB diskem (společně se systémem Tru64 UNIX nebo OpenVMS) činí 19 900 dolarů(1). Systémy jsou rozšiřitelné až na 4GB paměti VLM (Very Large Memory). Konfigurace, připravené pro práci s operačním systémem Linux (Linux-ready), jejichž cena začíná na 15 tisících dolarů.

Vysoké cíle
Firma Compaq rovněž přejmenovala Digital UNIX na Tru64 UNIX a vyjádřila tím, jak velkou touhu měla vstoupit mezi elitářskou společnost těch, kteří dodávají své systémy nejnáročnějším zákazníkům — společně s počítači Tandem dnes má Compaq hned tři operační systémy pro tuto kategorii (Tru64 UNIX, OpenVMS, Tandem) a s Windows NT na 64bitových procesorech Alpha jako jednou ze strategických vývojových platforem pro Microsoft se firma Compaq stává s vlastními procesory vedle IBM téměř nezranitelnou.
Váš názor Další článek: Windows 98: důchod odložen?

Témata článku: Internet, Linux, Předběžný název, Nejnáročnější zákazník, Legendární počítač, Business cena, Vera, Tokyo, Alpha, University of Tokyo, Značné snížení, Citroen, Tandem, Compaq, Nejnáročnější použití


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku