Alpha za babku

Jaký je nejnovější Compaq AlphaServer DS20.
Společnost Compaq se pravděpodobně zhlédla v názvu DS, snad podle legendárního citroenu DS, který byl i prezidentským vozem. Její nejnovější Compaq AlphaServer DS20 může být osazen až dvěma riscovými 500MHz procesory Alpha 21264. Tvrdí o nich, že jsou momentálně nejrychlejší.

Compaq s tímto serverem míří do oblasti aplikací typu Business Intelligence (patří do kategorie podpory rozhodování), Internetu, hostitelství webového místa v intranetu, a technických aplikací, jež potřebují vysoký výkon.

Uvedení dalšího serveru znamená, že Compaq to myslí s projektem Alpha opravdu vážně.

Compaq AlphaServer DS20 je možno provozovat pod operačními systémy Unix, OpenVMS, Windows NT a Linux.

Výkon i obdiv
Compaq AlphaServer DS20 je podle firmy Compaq v testech nejvýkonnějším v kategorii dvouprocesorových serverů. Dosahuje rychlosti přístupu do paměti až 5,2 GB/s a celkového výkonu 11 616 tpmC při ceně za 58,58 dolaru za tpmC (transakce za minutu).

Tohoto výkonu dosahuje Compaq AlphaServer DS20 mj. i díky spínanému řešení sběrnic. Jeho výkon tím vzrostl oproti předchozí generaci třikrát.

Server DS20 ocenila např. firma SAS Institute, která se zabývá firemními aplikacemi pro podporu rozhodování (business intelligence). Rovněž si ho všimli na University of Tokyo, kde hodlají z tohoto systému vytvořit 64uzlový masivně paralelní systém, který má mít podle předběžných odhadů vyšší výkon, než podobný systém s tisíci jinými procesory.

Pro Internet
Server DS20 přichází jako „Internet-Energised“ (nabit energií pro Internet), optimalizovaný pro aplikace webového serveru, s výbavou softwaru pro Internet, a to včetně softwaru Netscape Enterprise Server, s webovým softwarovým serverem Apache, s aplikacemi pro server elektronické pošty a s aplikacemi pro news-server.

Linux na přání
Společnost Compaq rovněž připravila zvláštní konfigurace systémů Compaq AlphaServer DS20 a AlphaServer 800 pro použití s operačním systémem Linux. To proto, aby bylo možno vyhovět specifickým přáním zákazníků, kteří požadují systémy AlphaServer, aby běžely pod touto mutací Unixu. Zákazník na ně obdrží tříletou záruku od společnosti Compaq a servis na hardware.

Dostupnější ceny
Firma Compaq rovněž ohlásila značné snížení cen, a to až o 43 % v celé produktové řadě počítačů AlphaServer, takže ji učinila opět dostupnější.

Vstupní cena za AlphaServer DS20 se 128MB operační pamětí a 4GB diskem (společně se systémem Tru64 UNIX nebo OpenVMS) činí 19 900 dolarů(1). Systémy jsou rozšiřitelné až na 4GB paměti VLM (Very Large Memory). Konfigurace, připravené pro práci s operačním systémem Linux (Linux-ready), jejichž cena začíná na 15 tisících dolarů.

Vysoké cíle
Firma Compaq rovněž přejmenovala Digital UNIX na Tru64 UNIX a vyjádřila tím, jak velkou touhu měla vstoupit mezi elitářskou společnost těch, kteří dodávají své systémy nejnáročnějším zákazníkům — společně s počítači Tandem dnes má Compaq hned tři operační systémy pro tuto kategorii (Tru64 UNIX, OpenVMS, Tandem) a s Windows NT na 64bitových procesorech Alpha jako jednou ze strategických vývojových platforem pro Microsoft se firma Compaq stává s vlastními procesory vedle IBM téměř nezranitelnou.
Váš názor Další článek: Windows 98: důchod odložen?

Témata článku: Internet, Linux, Vera, Předběžný název, Nejnáročnější zákazník, Business cena, University of Tokyo, Citroen, Legendární počítač, Tokyo, Nejnáročnější použití, Alpha, Značné snížení, Compaq, Tandem


Určitě si přečtěte

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 69

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66