Alík - další web pro děti

Na Internetu se objevil Alík, který je po Majácích druhým webem pro děti. Hned při první návštěvě mě zaujal svojí grafikou, která je celá motivována psem Alíkem.
Na Internetu se objevil Alík, který je po Majácích druhým webem pro děti. Hned při první návštěvě mě zaujal svojí grafikou, která je celá motivována psem Alíkem. Web mě tedy uvítal stejně radostně, jako mě doma vítá můj pes. Registrace je poměrně jednoduchá, vyžaduje minimum údajů a umožňuje i přezdívku s diakritikou. Alík nám může připomínat svátky a narozeniny rodičů a kamarádů.

Celý web je přehledně členěn do několika oblastí. Oblast „Domeček“ je určena pro nejmenší a například v rubrice Poznání je opravdu dobrý Alíkův slabikář, dále pak povídání o ročních obdobích, děti se zde mohou naučit hodiny a nechybí různé drobné zajímavosti. V domečku najdou děti i hry, hádanky, pohádky, omalovánky a Alíkův počítač nabízející zajímavé tapety, které je možno si dát na plochu svého počítače.

Další oblast „Kamarádi“ je určena už starším dětem. Tady je klubovna se stoly. Je to chat, kde se můžete posadit k některému ze současných 20 stolů, nebo si založit svůj vlastní stůl a povídat si se svými kamarády. Stručně řečeno, to, co je na jiných chatech nazýváno místnost, se tady jmenuje stůl. Vedle klubovny je zde i nástěnka, což je diskusní fórum, kde je možno si založit vlastní diskusní skupiny. Z Alíka je možné zasílat i pohlednice k narozeninám nebo za vysvědčení a podobně. Tady ale asi bude nějaký problém, protože jsem poslal pohlednici k narozeninám kamarádovi Davidovi. Když mu nedošla ani třetí den, vyzkoušel jsem pohlednici znova a poslal jsem ji sám sobě za vysvědčení. Ani ta zatím nedorazila. Od tvůrců jsem zjistil, že na odstranění problému se pilně pracuje. Pod ikonkou Tví kamarádi jsem se dozvěděl, že na Alíkovi je již přes 200 registrovaných dětí. Dá se zde zjistit, i kdo je právě přítomný. S přítomnou kamarádkou se mi ale nepodařilo navázat kontakt a pozvat ji do chatu na kus řeči.

Mezi „Tipy“ jsem našel recenze na časopisy, hračky, filmy, knížky, multimédia, CD a kazety, televizní programy, divadelní představení, výstavy a Internet. Bohužel některé jsou zatím prázdné, ale ve většině už příspěvky jsou. Nabídky výrobků a recenze postupně přicházejí. Jak jsem to pochopil, recenze můžeme do Alíka napsat i my sami.

Mezi „Soutěžemi“ jsem našel dvě soutěže. Jedna je v psaní zábavného zážitku ze školy a druhá je v malování.

Velmi zajímavé jsou odkazy „Internet“ na stránky na Internetu. Těch je zde už 1856. Jsou členěny do několika oblastí. Je možno si sem dát i odkaz na vlastní osobní stránku, což jsem udělal. Zařazení odkazu bohužel není on-line jako na některých rozcestnících, ale je provedeno do 1 až 2 týdnů.

Na to, že web běží zatím krátkou dobu (dva týdny), je tam toho pro nás děti dost. Alík je určen pro děti od 4 do 12 let. Připadá mi škoda toho omezení věku ze shora a myslím, že by stálo za úvahu Alíka rozšířit alespoň do 15 let. Dětí v tomto věku totiž myslím chodí na Internet podstatně více. K tomu ale stejně myslím přirozeně časem dojde. Už teď tam chodí i starší děti.

Protože ze samotných stránek se toho dá sice vyčíst dost, ale já byl zvědavější, položil jsem pár otázek Davidovi Formánkovi, majiteli a řediteli firmy SILCOM Multimedia, která Alíka naprogramovala a spravuje ho.

Jak se jmenuje firma, která Alíka naprogramovala, a čím se jinak ještě zabývá?

SILCOM Multimedia - zabýváme se tvorbou dětských multimediálních CD-ROMů. Naše tituly patří mezi nejprodávanější v ČR a daří se nám již pronikat i do zahraničí (např. Polsko, Rusko, Německo, Francie).

Proč jste se rozhodli provozovat Alíka?

Protože mi přišlo rozumné pustit se i do on-line aktivit vzhledem k postupnému rozvoji Internetu. A protože děláme věci pro děti, udělali jsme dětský web.

Jak je Alík financován?

Prozatím ze zisku z našich CD-ROMů, v budoucnu doufáme, že se nákladově osamostatní a začne vydělávat svými vlastními aktivitami.

Jak je Alík propagován?

Vydali jsme tiskové zprávy, ty už vyšly na známých zpravodajských serverech, dále již byly články na některých specializovaných webech (www.rodina.cz, www.zavinac.peterka.cz, www.lupa.cz, www.chip.cz), do krabic s našimi CD-ROMy vkládáme samolepky s Alíkem, zasíláme samolepky i našim registrovaným uživatelům (a že jich je :-)

Spolupracuje ještě někdo na Alíkovi?

Na Alíkovi dělali v podstatě všichni od nás (tj. 5 lidí) a cca 12 externistů (externisti jsou hlavně redaktoři, ale také ilustrátor, PHP programátor, Java programátor).

Doufám, že k větší návštěvnosti Alíka napomůže i tento článek, protože Alík opravdu stojí za to. Děti zde mají možnost psát autorům své názory a připomínky a tím se podílet na vývoji stránek. To je myslím výborná věc, protože nás to učí užívat Internet aktivně. Doufám, že se přidají další firmy a podobných webů pro nás děti bude brzy víc.

Diskuze (10) Další článek: Ftp2Mail: Stahujte programy e-mailem

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Děti, Kamarád, Nejmenší plocha, Divadelní představení, Dítě, Třetí den, Druhý web, Televizní grafika


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF