Video | YouTube | Hudba, filmy, seriály

Algoritmy YouTube doporučují nevhodná videa, tvrdí studie Mozilla Foundation

  • Mozilla Foundation se podívala na doporučování videí na YouTube
  • Zjistila, že nejčastěji vede k nevhodným videím systém doporučení
  • YouTube se brání s tím, že tyto problémy řeší

Možná i vám už se stalo, že jste chtěli zhlédnout jedno video na YouTube a kvůli systému doporučování dalších videí jste u tohoto portálu strávili podstatně delší čas. Nezisková organizace Mozilla Foundation se podívala na to, jak vlastně fungují algoritmy, které mají za úkol vybírat videa, jež zlákají diváky k dalšímu sledování.

Výsledky provedené studie ukázaly, že pokud se při výběru spoléháte na algoritmy, pak spíše než na videa, jež by měla odpovídat vašim zájmům, narazíte na sexuální obsah a nepravdivá tvrzení. Ve studii s více než 37 000 dobrovolníky Mozilla zjistila, že v 71 % případů se účastníci k nevhodným videím dostali přes doporučení.

Algoritmy na YouTube

Dobrovolníci používali rozšíření prohlížeče, které po dobu 10 měsíců sledovalo jejich chování na YouTube. Když označili video jako problematické, rozšíření uložilo informaci o tom, zda na video narazili prostřednictvím doporučení, nebo k němu došli nějakým způsobem sami.

Nejčastěji byla jako nevhodná označována videa „obhajující různé pseudovědy, propagující konspirace o 11. září, ukazující týraná zvířata a podporující nadřazenost bílé rasy“, uvádí Mozilla. Například rodiče desetileté dívky sdělili Mozille, že jejich dcera při vyhledávání tanečního obsahu narazila na videa o extrémních dietách, což ji vedlo k omezení stravovacích návyků.

Co způsobuje, že se taková videa dostávají mezi doporučovaná? Může za to především jejich schopnost stát se virálními. Pokud se videím s potenciálně škodlivým obsahem podaří nasbírat tisíce nebo miliony zhlédnutí, může je doporučovací algoritmus rozšířit mezi uživatele, místo aby jim nabízel obsah dle jejich osobních zájmů.

Odstraňování videí je na hraně

YouTube odstranil 200 videí označených na základě studie a tiskový mluvčí sdělil deníku Wall Street Journal, že „společnost omezila doporučování obsahu, který definuje jako škodlivý, na méně než 1 % zhlédnutých videí“.

Tiskový mluvčí dále uvedl, že YouTube v uplynulém roce spustil 30 změn, které mají tento problém řešit. Jejich součástí je také automatický systém, jež odhalí a odstraní 94 % videí, která porušují zásady YouTube, dříve, než dosáhnou deseti zhlédnutí.

Omezování videí často balancuje na ostří nože. Samozřejmě není důvod polemizovat o mazání videí obsahujících násilí nebo rasistický obsah. Problémy jsou však s dezinformacemi – mnoho takto zaměřených videí proklouzává skrze argumentaci svobodou projevu nebo tvrzením, že slouží pouze k zábavě.

YouTube bohužel odmítá zveřejnit jakékoli informace o tom, jak přesně doporučovací algoritmus funguje, a tvrdí, že je to jeho vlastnictví. Z tohoto důvodu nemůžeme jako spotřebitelé vědět, zda skutečně dělá vše, co je v jeho silách, aby proti takovým videím, která se prostřednictvím algoritmu šíří, bojoval.

Diskuze (39) Další článek: Takhle vypadají první chladiče pro procesory Intel Core 12. generace

Témata článku: Video, YouTube, Hudba, filmy, seriály, Mozilla, Obsah, Algoritmus, Doporučování, Doporučení, Nezisková organizace, Assets, Studie, Mozilla Foundation, Wall Street JournalDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
NÁVOD: Jak nainstalovat Windows 11 (a proč to raději nedělat)
Vladislav Kluska
Windows 11Windows Insider