Facebook | USA | Cenzura

Algoritmus Facebooku označil text americké Deklarace nezávislosti jako „nenávistný obsah“

Algoritmus Facebooku označil text americké Deklarace nezávislosti jako „nenávistný obsah“

Algoritmy Facebooku rozhodly, že text Deklarace nezávislosti Spojených států amerických, kterým Třináct kolonií deklarovalo svou nezávislost na Velké Británii, porušuje jeho politiky proti nenávistnému obsahu. Na základě toho pak „závadné“ příspěvky, obsahující text klíčového historického dokumentu, bez milosti odstranily.

Šéfredaktor novin The Vindicator Casey Stinnett popsal incident na internetových stránkách: „Někde v odstavcích 27-31 Deklarace nezávislosti napsal Thomas Jefferson něco, co Facebook považuje za urážlivé“. O kauze informoval loni například britský Telegraf, ale i řada dalších renomovaných médií.

Deklarace nezávislosti Facebooku vadila

Lokální deník The Vindicator chtěl svým čtenářům nabídnout kompletní text Deklarace nezávislosti. Ačkoli se jedná o relativně krátký dokument, rozhodli se ho editoři publikovat na sociální síti postupně ve dvanácti příspěvcích. Každé ráno od 24. června do 4. července 2018 tak vystavovali příspěvek s určitou pasáží.

Prvních devět částí bylo publikováno podle plánu, ale desátá část, skládající se z odstavců 27–31, se na stránce neobjevila. Namísto toho The Vindicator obdržel od Facebooku oznámení, že příspěvek „porušuje standardy proti nenávistným projevům “.

Stinnett uvedl, že Facebook nijak nekonkretizoval pasáž, která byla důvodem k zablokování příspěvku. Sám se domníval, že algoritmus vyhodnotil jako závadnou část, kde se o původním americkém obyvatelstvu píše jako o „nemilosrdných indiánských divoších“.

Facebook ustoupil

Facebook později přezkoumal rozhodnutí algoritmu a vydavateli zaslal omluvu: „Vypadá to, že jsme udělali chybu a odstranili něco, co jste zveřejnili na Facebooku, ačkoli to nebylo v rozporu s našimi standardy komunity.“ Tisková mluvčí Sarah Pollack se snažila situaci odlehčit argumentem, že algoritmy zpracovávají miliony zpráv a občas se mohou splést.

Kromě omluvy a opětovné publikace příspěvku zrušil provozovatel největší sociální sítě také všechna opatření, která vůči vydavateli uplatnil. Casey Stinnett nicméně i po této události veřejně vyjadřoval svůj podiv nad tím, jak cenzorské algoritmy mohly zablokovat slova Thomase Jeffersona. Epizoda je pro něj připomínkou toho, že se noviny „staly závislými, možná příliš závislými“ na Facebooku.

Uvedená kauza se stala ukázkovým symbolem toho, jak mechanismy, které technologické společnosti používají k regulaci obsahu – z nichž mnohé zahrnují algoritmy a další automatizované procesy – mohou mít za následek nepříjemné, až trapné chyby.

Diskuze (108) Další článek: Týden Živě: Google I/O, Microsoft Build a další události

Témata článku: Facebook, USA, Velká Británie, Cenzura, Deklarace, CENS, Algoritmus, Příspěvek, Text, Casey, Závislost, Telegraf, Obsah


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11