Alexa | Siri | Cortana

Alexa a Siri šíří genderové stereotypy, říká UNESCO. Digitální asistenty chce „bezpohlavní“

Hlasové asistentky ženského pohlaví jako je Siri od Applu nebo Alexa od Amazonu pomáhají šířit nebezpečné genderové stereotypy. Tvrdí to UNESCO v nové studii, podle které tyto asistentky navozují fakt, že ženy jsou povolné, snadno potěšitelné a mají rády oslovování lechtivými jmény. Nejlepší by podle UNESCO bylo, aby hlasoví asistenti byli zcela bez pohlaví. 

Studie, nazvaná Closing Gender Divides in Digital Skills Through Education (Uzavírání genderových rozdílů v digitálních dovednostech prostřednictvím vzdělávání), je přímo adresovaná společnostem jako Apple, Google, Amazon a Microsoft, které hlasové asistentky vytváří. Všechny totiž až na Google mají asistentky ženského pohlaví. 

V případě Googlu je to Google Asistent, který jako jediný vytváří efekt jakési bezpohlavnosti. V minulosti se rovněž snažil hlasy pojmenovat „červený“ a „oranžový“ místo „mužský“ a „ženský“, čímž navodil neutrální prostředí. 

„Protože hlasy většiny hlasových asistentek jsou ženské, vytváří to signál, že ženy jsou povolné, přehnaně ochotné, mohou se přetrhnout a že jsou dostupné jen pomocí doteku nebo strohého hlasového příkazu Hej a Ok,“ popisuje zpráva. Problém je podle agentury natolik vážný, že to může v některých komunitách skutečně podporovat genderové stereotypy. 

Z velké míry za to podle UNESCO může fakt, že za asistentkami stojí převážné mužské inženýrské týmy. Že jsou asistentky ženského pohlaví, navíc napomáhá tomu, že s nimi lidé mluví sexuálně - i inženýr Microsoftu z týmu Cortany přiznal agentuře, že „podstatná část prvotních dotazů se týkala sexuálního života asistentky“.

„Svět si musí dávat větší pozor na to, jaké pohlaví přisuzuje technologiím s umělou inteligencí a kdo toto pohlaví přisuzuje,“ upozorňuje ve studii Saniye Gülser Coratová, šéfka UNESCO pro genderovou rovnost. 

Problematika je podle agentury důležitá i proto, že míra vyhledávání pomocí hlasových příkazů neustále roste. Očekává se, že do roku 2020 bude činit až 50 procent z celkového počtu vyhledávání na webu. Je tak třeba zajistit, že hlasové asistentky nebo asistenti budou co nejméně závadní ve všech směrech. 

Diskuze (39) Další článek: Američtí filmaři žalují populární pirátské doupě YTS, ale stejně to nepomůže

Témata článku: Google, Microsoft, Google Asistent, Alexa, Siri, Cortana, Ženské pohlaví, Pohlaví, Unesco, Siri od Applu, Asistentka, Amazon a Microsoft, Hlasový příkaz, Stereotypy


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor