Aleš Bartůněk, IBM: jsem zastáncem automobilů s mikropočítačem

Další článek ze série IT Česko přináší rozhovor s Alešem Bartůňkem, generálním ředitelem IBM Česká republika. Přečtěte si zajímavosti o historii IBM v Česku, připomeňte si osobní počítače IBM a operační systém OS/2. V rozhovoru se také dozvíte více o vztahu IBM k Linuxu.

 Aleš Bartůněk

Klepněte pro větší obrázek

Aleš Bartůněk se narodil v roce 1961. Je absolventem Českého vysokého učení technického v Praze, obor strojní inženýr. Svou profesní kariéru začal jako specialista na termodynamiku a analytiku. Do světa informačních technologií vstoupil v roce 1991 jako programátor a analytik České spořitelny. Vzhledem ke své specializaci na databázové systémy se stal v roce 1992 obchodním zástupcem softwarové společnosti VSD, později i ředitelem této firmy. Významnou součástí jeho prodejního a implementačního portfolia byla i databáze Informix, a proto v roce 1995 přijal nabídku na pozici obchodního zástupce české pobočky americké firmy INFORMIX Software. V letech 1997 – 1998 pracoval jako obchodní a marketingový ředitel českého zastoupení společnosti BULL, s.r.o.

Ve společnosti IBM působil od roku 1998, a to v pozici obchodního ředitele. Nejprve byl zodpovědný pouze za státní správu,  postupně se portfolio jeho zákazníků významně rozrostlo.

V lednu 2003 byl jmenován generálním ředitelem společnosti IBM Česká republika.

Aleš Bartůněk je ženatý, má syna Aleše a dceru Evu.

Čím je dnes IBM?

Společnost IBM působí na celosvětovém trhu s informačními technologiemi již několik desítek let a neustále se mění a vyvíjí. V současné době  je IBM největším výrobcem produktů a poskytovatelem služeb IT na světě, s více než osmdesátiletou tradicí v inovacích. Převažující činností IBM v České republice je prodej širokého spektra IT technologií od serverů a systémů pro ukládání dat až po software a IT služby včetně konzultačních.

K našim hlavním cílům patří poskytování komplexních služeb systémového integrátora a prosazování výhod elektronického obchodu do každodenního života firem. Z hlediska svého obchodního obratu, rozsáhlosti své nabídky či počtu zaměstnanců zastává IBM v českém prostředí stejné postavení, jakého dosáhlo na celém světě.

Jak dlouho IBM působí na českém trhu a jaké jsou zde její největší úspěchy?

IBM oslaví v příštím roce již 75 let působení na českém trhu. IBM založilo svou šestou evropskou pobočku v Praze v roce 1932. Následovalo znárodnění v roce 1948 a IBM se do ČSSR vrátilo v roce 1979 v podobě obchodního zastoupení. Samostatná pobočka byla v ČSFR otevřena v roce 1991 a jednalo se o dvacátou pobočku v Evropě. Po rozdělení Československa byla oficiálně ustavena společnost IBM Česká republika, spol. s r.o.

Tím však historie nekončí. Téhož roku bylo v Brně založeno GSDC Brno, které se následně stalo součásti servisní sítě IBM, a roku 2006 zde bylo oficiálně představeno Integrated Delivery Center Brno, které poskytuje zákazníkům nejširší portfolio služeb v oblasti strategického outsourcingu a vzdálené IT správy.

Dalším úspěchem lokálního zastoupení IBM bylo založení pobočky T.J.Watson Research Center v Praze v roce 1995. V současné době zde zaměstnáváme cca 20 výzkumných a vývojových pracovníků v oblasti interakce s počítači, dialogových systémů, rozpoznávání řeči a souvisejících aplikací.

V Brně nabízíte díky IBM GS Delivery Centru příležitost pro mnoho lidí pracovat ve vaší společnosti. Je podle vás práce pro IBM prestižní?

Pracovat u IBM je prestižní a z mého pohledu velmi atraktivní. IBM představuje opravdovou špičku ve svém oboru a zastává i vedoucí pozici z pohledu počtů podaných patentů. Je skvělé být součástí společnosti, která na objevy nečeká, ale sama o ně usiluje.

Několik zaměstnanců GS Delivery Centra si mi postěžovalo, že jejich práce je nezajímavá, nudná, ale „za ty peníze“ ji budou dělat, protože „nic lepšího se u nás sehnat nedá“. Co byste k tomu řekl? Opravdu přeplácíte své zaměstnance za nudnou práci?

Převážná většina spokojených pracovníků IDC Brno nás přesvědčuje o tom, že je jejich práce motivuje. Nicméně k Vašemu dotazu je nutno podotknout, že odměňování pracovníků IBM je odvislé od náplně a náročnosti jejich práce. IBM si chce v rámci své platové politiky udržet konkurenční pozici na daném trhu práce. Naši pracovníci jsou odměňováni na základě individuálního výkonu a osobních výsledků. IBM se navíc snaží včas podchytit situace, kdy zaměstnanec nenaplňuje nastavené pracovní cíle a očekávání, které na něho naše společnost má.

Připomeňte našim čtenářům, proč se IBM zbavilo PC produktů, které jsou nyní pod značkou Lenovo? Řada uživatelů to jistě má IBM za zlé a nové značce možná až tolik nevěří.

Je pravda, že prodej PC divize společnosti IBM firmě Lenovo je častí trhu i uživatelů vnímán s rozpaky, zvláště když IBM stálo u zrodu fenoménu PC (právě nedávno jsme si připomněli 25. výročí uvedení PCček naší společnosti na trh). My však vidíme budoucnost IBM ve službách s vysokou přidanou hodnotou pro naše zákazníky, v budování vyspělé, spolehlivé IT infrastruktury, systémové integrace a outsourcingu a v dalších podobných projektech včetně finančních služeb. PC technologie budeme jako součást svých řešení i nadále poskytovat, nemusíme však proto vlastnit či spravovat počítačovou společnost zabývající se výrobou osobních počítačů, naopak jsme takto schopni poskytnout našim klientům tuto technologii od výrobce, který se na tuto oblast plně soustředí. 

Nová společnost Lenovo je celosvětově vysoce konkurenceschopná. IBM neuvažuje o tom, že by znovu vstoupilo na spotřebitelský trh osobních počítačů, avšak Lenovo plánuje investovat, rozrůst se a získat dominantní postavení ve všech segmentech tohoto trhu. Produkty Lenova s logem IBM sjíždějí ze stejných linek a navrhují je stejní návrháři a výzkumné týmy jako předtím. Není důvod domnívat se, že přijdou o svou kvalitu.

IBM svého času odepsalo operační systém OS/2. Nyní se snažíte podporovat a prosazovat Linux. Myslíte si, že je Linux lepší, než byla třeba OS/2?

Operační systém OS/2 byl v historickém kontextu nejvíce implementován jako serverový operační systém pro platformu Intel, dále jako tzv. „embedded“ systém (například jako součást bankomatu, terminálu) a v neposlední řadě také jako operační systém pro koncové uživatele.

Trh operačních systémů, kterému dlouhodobě vévodil operační systém Microsoft Windows, získal v posledních letech "konkurenta" v podobě open source operačních systémů. Nejvýraznějším operačním systémem se stal Linux, který v rámci své open source strategie podporuje i společnost IBM. A orientace na open source systémy a vůbec na obecně přijaté standardy v softwarových informačních technologií je klíčovou součástí strategie IBM.

V oblasti softwaru nabízíme infrastrukturní software (WebSphere, Lotus, Tivoli, Rational, Data management SW) na širokém spektru platforem a operačních systémů bez preference pouze jediného dodavatele OS, případně pouze jediného OS. Linux je navíc portován i na všechny hardwarové platformy IBM.

Vidí IBM v Linuxu i jinou výhodu než dostupnost na mnoha platformách?

Ano. Strategií IBM je snaha o perfektní zaintegrování nových komponent do stávajícího řešení, se kterým může být zákazník jinak plně spokojený, a nenutit zákazníky k celkovému přechodu na nové řešení. Linux do této strategie skvěle zapadá svojí podporou otevřených standardů a prokazatelně nižšími celkovými náklady na vlastnictví. Řešení (HW, SW + služby) na Linuxu postavená jsou proto většinou finančně výhodnější. Díky široké technické podpoře Linuxu si zase zákazníci mohou dohodnout podporu přímo v místě, kde podnikají. Z technického pohledu Linux v kombinaci s IBM HW dobře snáší vysoké provozní zatížení a přitom je schopen udržet vysokou bezpečnosti zákazníkových dat.

Jak konkrétně probíhá podpora Linuxu ze strany IBM?

IBM v roce 2005 investovalo do rozvoje Linuxu zhruba 100 milionů USD. Tyto investice šly částečně přímo do distribucí Red Hat a Suse, částečně na vývoj softwaru a hardwaru IBM. Konkrétně jde například o investice do metodiky SOA, podpora ECLIPSE a CloudScape, vývoj celé produktové řady softwaru pro spolupráci Workplace, Lotus Notes pro Linux a další. IBM také v minulém roce uvolnila 500 technologických patentů týkajících se budoucnosti Linuxu, a tím nepřímo uvolnila ruce řadě projektů. Jsme rádi, že investice přímé i nepřímé pokračují i v letošním roce.

Jak moc jsou v Česku úspěšné softwarové produkty z řady Lotus?

Softwarové produkty Lotus představují jeden ze stěžejních pilířů softwarového portfolia IBM. Našimi nejrozšířenějšími a nejúspěšnějšími technologiemi jsou produkty rodiny Lotus Domino/Notes. Podle nezávislých analytických společností patříme k vedoucím dodavatelům na trhu tzv. groupwarových řešení. Do perspektivních oblastí portfolia Lotus patří portálová řešení a především technologie Workplace se zaměřením na sektorová řešení a manažerská řešení na podporu rozhodování. Právě v této oblasti vidí IBM velký potenciál a prostor pro růst a rozvoj brandu Lotus, zvláště s ohledem na vysokou bezpečnost, kterou implementace těchto produktů svým uživatelům nabízí.

Rozšíření Lotusu určitě napomůže i to, že je nyní dostupný i z prostředí zákazníků SAP.

Jak si Lotus Notes rozumí s Linuxem, který IBM tedy podporuje?

Velmi dobře. Linux je certifikovanou a plně podporovanou platformou pro servery již několik let – společně s partnery ji úspěšně implementujeme od roku 2000. Naši zákazníci již  nějakou dobu volali po možnosti používat linuxovou stanici s Lotus Notes, a proto nás velmi těší, že jsme právě v srpnu 2006 mohli toto přání splnit. Dá se říci, že Lotus Notes a Linux jsou velmi dobrá kombinace z pohledu bezpečnosti i z pohledu strategie.

Máte nějaké zajímavé novinky na poli serverů? V polovině léta jste například představili nejvýkonnější server na světě…

Představili jsme novinky v oblasti vysoce výkonných serverů IBM System p (dříve IBM eServer pSeries), kde jsme dosáhli s modelem IBM System p5 595 nového výkonnostního rekordu 4,033,378 tpmC (databázových transakcí za minutu). Díky dalšímu rozšíření funkcí virtualizace, která v sobě například zahrnuje i technologii zúčtování využité výpočetní kapacity, tyto nové servery s procesory Power5+ nabízejí našim klientům ideální platformu pro konsolidaci IT prostředí. Virtualizace spolu s vysokým výkonem systému tak umožní našim zákazníkům zjednodušit IT infrastrukturu a současně uspořit významný objem finančních prostředků v porovnání s ostatními systémy. Tato technologie byla rovněž zpřístupněna uživatelům s výrazně nižšími nároky na výkon systému. Dokážeme tak nabídnout velmi zajímavé řešení i pro malé a střední firmy.
Mezi zajímavé novinky jistě také patří na trh uvedená řada serverů IBM System x s procesory AMD, které nabízejí velmi zajímavou alternativu k systémům s procesory Intel.

V těchto dnech si bude jistě nejenom IBM připomínat významné výročí: na začátku září uplyne padesát let od vzniku diskových systémů, které svou historii odvozují od systému RAMAC vyvinutého IBM. Ačkoli v obecné historii padesát let neznamená mnoho, v poměrně krátkých dějinách informačních technologií se jedná o dlouhou řádku let. RAMAC představuje jeden z jejích milníků – díky inovativnímu konceptu magnetického disku dokázalo toto zařízení ukládat na stejnou plochu 50 000 000 (padesátmilionů) krát více informací než předchozí systémy.

Kde je provozován nejvýkonnější server od IBM v České republice a který to je?

Společnost IBM instalovala v České republice celou řadu velmi výkonných serverů téměř ve všech oblastech průmyslu. Nejvýkonnější servery řady IBM System p5 595 využívá v České republice celá řada klientů. Jako příklad mohu jmenovat společnost Tesco, která tímto serverem řídí veškerou logistiku zásobování všech svých obchodů v Čechách a na Slovensku.

IBM je dnes sice v očích mnoha lidí spojena hlavně s počítači, ale věrna svému názvu dodává také pokladní systémy. Ty, které jsou dostupné, na našem trhu, vyhovují zákonu o registračních pokladnách?

Pokladní systémy z nabídky IBM vyhovují zákonu o registračních pokladnách a byly certifikovány příslušným odborem ministerstva financí. Naším pravidlem je vždy nabízet produkty a služby, které splňují veškeré legislativní a technické podmínky pro daný trh.

V roce 1991 jste začínal jako programátor České spořitelny. Už o rok později jste působil jako obchodní ředitel v jiné společnosti. Je podle vás dobře, když programátor vymění jedničky a nuly za širší paletu cifer a začne působit jako obchodník? Není to jen česká specialita?

V mém případě to bylo určitě dobře. Myslím si, že jsem určitě lepší obchodník než programátor. Mám sice technické vzdělaní, vždy jsem měl velice blízko k matematickým disciplínám a k fyzice, ale programátorem jsem se stal v podstatě z nutnosti. Začátkem devadesátých let nastal takový boom v oblasti IT technologií, že programoval v podstatě každý, minimálně tedy z mé generace, a o mladších ani nemluvě. A každý si navíc myslel, že být programátorem je naprosto skvělé. Co se týče poslední části otázky, rozhodně si nemyslím, že by takový přesun byl českou specialitou. V zahraničním managementu naší firmy je mnoho kolegů, kteří prošli podobnou praxí jako já a přitom v současnosti zastávají vysoké manažerské pozice v oblasti obchodu, marketingu nebo tzv. general managementu. Například moji kolegové z Ruska nebo Polska jsou toho příkladem.

Kdy jste programoval naposledy a v čem?

Naposledy jsem pravděpodobně programoval tak v roce 1992. Používal jsem v té době programovací prostředí pro databázové aplikace 4GL a části programů jsem psal v programovacím jazyku PASCAL a C++. A musím říci, že mě programování velice bavilo, ačkoliv – jak jsem již uvedl – určitě jsem nepatřil k programátorské špičce.

Jaký hardware používá Aleš Bartůněk ke své práci?

Notebook ThinkPad T42 – ještě z provenience IBM, vybavený všemi možnými technologiemi pro připojení do IBM sítě, mobilní telefon Nokia 9300 a služební vůz Audi A6 quattro.

Jste zastáncem propojování dříve ryze mechanických automobilů s elektronikou řízenou počítačem nebo ne? Proč?

Ano, jsem zastáncem automobilů vybavených řídící jednotkou s mikropočítačem. Vždyť při dnešní složitosti motorů a převodového ústrojí jiná možnost ani není. Co však může být diskutabilní, je počítačem řízený pohon kol  4x4, případně systémy ASR a podobně. Samozřejmě takovéto vymoženosti oceňuji, protože jsem přesvědčen o jejich prospěšnosti možná v 95% situací, chtěl bych mít ale vždy možnost takovýto systém vypnout - právě kvůli těm 5% případů, ve kterých jeho požití může jízdní vlastnosti zhoršit.

Diskuze (70) Další článek: Počítačový pirát si odsedí nejdelší trest v historii

Témata článku: Linux, Open source, Automobily, IBM, Pokladní systémy, Technický ředitel, Celá historie, Vysoká bezpečnost, Stejná strategie, Výkonnostní rekord, Lotus, Audi, Zajímavý trh, Delivery, Obchodní ředitel, Nejvýkonnější server, Jízdní vlastnost, Rozšíření funkcí, Součást, Lotus Notes, Notes, Významná součást, Softwarová platforma, Bull, Red Bull


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11