Alchemy GIF Animator 2.4: Animace pro Internet snadno a rychle

S animovanými obrázky se na Internetu můžete setkat na mnoha místech v takřka nekonečném množství podob. Pojďme se společně podívat na program Alchemy GIF Animator, s jehož pomocí si můžete takové obrázky vyrobit i vy.
Klepněte pro větší obrázekS animovanými obrázky se na Internetu můžete setkat na mnoha místech v takřka nekonečném množství podob. Patrně nejčastějším způsobem využití této technologie jsou reklamní bannery. Pojďme se společně podívat na program Alchemy GIF Animator, s jehož pomocí si můžete takové obrázky vyrobit i vy.

V první řadě budete potřebovat grafický editor, ve kterém vytvoříte jednotlivé snímky (rámečky/framy) animace. Pro základní potřeby vystačíte s Malováním dodávaným společně s operačními systémy Windows, náročnějším uživatelům pak jistě nemusíme představovat profesionálnější produkty, jako je PaintShop nebo Adobe Photoshop.

Po přípravě jednotlivých snímků animace budete potřebovat program, který ji složí do jednoho souboru. K těmto účelům se používá formát označovaný jako "animovaný GIF". Kromě mnoha dalších programů dokáže tento typ souborů produkovat Alchemy GIF Animator – ten si krátce představíme.

Co umí?

Základní charakteristiky Alchemy GIF animatoru jsme shrnuli do několika bodů:
  • vytvářet obrázky ve formátu GIF 89a (kromě jiného dovoluje tento formát nastavení "průhledné barvy").
  • nastavovat vlastnosti a pořadí jednotlivých rámečků.
  • vytvářet jednou, několikrát nebo nekonečně se opakující animace.
  • nastavovat a měnit prodlevu mezi zobrazením jednotlivých rámečků.
  • konvertovat obrázky z a do formátu BMP.

Klepněte pro větší obrázek

Jak se s programem pracuje?

Jak jsme si řekli na začátku, nejprve si budete muset vytvořit sadu obrázků, ze kterých chcete skládat animaci. Poté se můžete pustit do práce s GIF Animatorem.

V prvním kroku postupně vyberete jednotlivé snímky – to lze provést například přes tlačítko Add image to Gif. Podporovány jsou formáty BMP, JPG, GIF, ICO, WMF a EMF. Kladně hodnotím zobrazování zmenšených náhledů všech obrázků v dané složce. Jednotlivé snímky jsou zobrazovány v levé části okna programu, kde lze přetahováním myší nebo pomocí tlačítek na panelu nástrojů měnit jejich pořadí v animaci, případně je odstraňovat.

Přímo v programu si přes tlačítko Animate můžete v náhledu kdykoli prohlédnout, jak bude vypadat výsledek vaší práce.

Chcete-li změnit počet opakování animace, použijte menu Looping (pokud chcete obrázek s nekonečným opakováním, stačí aktivovat zatržítko Infinite). Taktéž je možné nastavit dobu zobrazení v milisekundách, a to jak zvlášť pro každý rámeček, tak pro všechny rámečky současně.

Optimalizujeme obrázky pro web

Jestliže vytváříte obrázky pro web, je vhodné zredukovat jejich velikost na nejmenší možnou míru, aby jejich přenos na pomalejších linkách netrval příliš dlouho. Toho lze dosáhnout hned několika způsoby – jednak nastavením kvality (například snížením počtu rámečků, snížením počtu barev atp.) a dále vytvářením menších obrázků (pokud například máte obrázek, ve kterém se pohybuje pouze menší část, je vhodnější vložit jej zvlášť jako statickou část a samostatně animovanou část). V dalších verzích GIF Animatoru se uživatelé mohou těšit na možnost optimalizace barevné palety, která by měla přinést další zmenšení výsledných souborů.

Další nástroje a funkce

Součástí programu je i jednoduchý grafický editor podobný svými vlastnostmi jednoduché aplikaci Malování. S jeho pomocí můžete vytvářet nebo upravovat jednotlivé snímky.

U každého snímku je možné nastavit velikost, barvu, která má být nastavena jako průhledná, měnit jednotlivé barvy palety a určit, zda má být obrázek uložen jako "prokládaný". Někdo možná využije rovněž možnost vkládání komentáře k jednotlivým rámečkům.

Za povšimnutí rozhodně stojí možnost exportu animace do formátu AVI nebo do sekvence souborů BMP či JPG a schopnost importu formátu AVI pro další úpravy.

Hezky česky!

Na závěr příjemné překvapení pro všechny, kdo dávají přednost programům s lokalizovaným uživatelským rozhraním: v menu Help-Language najdete 22 (!) jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština. Lokalizováno je naprosto vše s výjimkou nápovědy.

Hodnocení

Alchemy GIF Animator je velice praktický nástroj, který nesporně bude vyhovovat mnoha webmasterům. Přináší patrně vše, co byste od aplikace na vytváření animované grafiky čekali, v příjemném a snadno pochopitelném uživatelském rozhraní, jehož komfort ještě zvyšuje česká lokalizace. Pokud byste přesto tápali, jistě najdete odpovědi na své případné otázky v podrobně propracované nápovědě.

Novinky ve verzi 2.4

Jestliže znáte nebo používáte starší verzi tohoto produktu, jistě vás bude zajímat, jaké novinky můžete čekat. Aktuální verze 2.4 přináší především editor "klikacích map" a vyšší rychlost integrovaného editoru obrázků.
Licence: Shareware, registrační poplatek činí 35 USD
Webová stránka
Download, Velikost: 1,08 MB
Váš názor Další článek: Doporučené ceny nových iPaqů

Témata článku: Internet, GIF, Jednotlivý snímek, Rámeček, Praktický nástroj, Zmenšený náhled, Alchemy, Základní mapa, Animovaný GIF, Jednotlivý soubor, Animace, Jednotlivé verze


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 20

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5