Microsoft | Windows 10 | Windows Update

Aktualizace ovladačů již nebudou způsobovat problémy s kompatibilitou, slibuje Microsoft

Microsoft slibuje, že bude lépe vyhodnocovat kvalitu a spolehlivost aktualizací ovladačů systému Windows 10. Dle Windows Report hodlá k tomuto účelu využívat data získaná ze zařízení provozovaných ve dvou různých skupinách zákazníků: od účastníku testovacích programů Windows Insider a Retail Engagement Program.

Microsoft bojuje s nekompatibilitou či špatným fungováním aktualizovaných ovladačů dlouhodobě. Jedním z kroků bylo jejich zařazení v rámci Windows Update mezi volitelné aktualizace – uživatelé si díky tomu mohou zvolit kdy a zda vůbec chtějí novou verzi nainstalovat.

Řešením je lepší analýza

Microsoft distribuuje prostřednictvím služby Windows Update tisíce ovladačů na miliony počítačů. V tomto měřítku může jeden špatně fungující ovladač způsobit potíže desetitisícům uživatelů po celém světě. Proto je před uvolněním velice zásadní důkladné otestování.

Dalším krokem na cestě za kvalitnějšími ovladači bude využívání dat od zákazníků, kteří v rámci testovacích programů poskytují Microsoftu zpětnou vazbu. Firma hodlá tato data lépe vyhodnocovat, přičemž se primárně zaměří právě na kvalitu a spolehlivost aktualizací ovladačů.

Využívat bude údaje ze zařízení, poskytujících informace o hardwaru a softwaru počítače – tedy identifikátory HWID (Hardware Identification), CHID (Computer Hardware ID) a údaj o verzi operačního systému. Bude tak mít k dispozici například informace o výrobci hardwaru, verzi BIOSu či nainstalovaných komponentách.

Zlobivé ovladače neprojdou

Tímto způsobem bude Microsoft schopen identifikovat všechny ovladače, které nesplňují požadavky na kvalitu. V jeho hledáčku se objeví především ty, které způsobují zpomalení či problémy v návaznosti na konkrétní hardware.

Pokud touto cestou dojde k odhalení nějakého problematického ovladače, bude příslušná problematická aktualizace zablokována. Blokace však bude platit pouze pro postižená zařízení, která budou identifikována na základě jejich hardwarového ID, revize a verze operačního systému.

Konečným výsledkem by mělo být, že počítačům se známou nekompatibilitou nebudou přes Windows Update nabízeny aktualizace, u nichž se ukázalo, že by mohly způsobovat potíže. Samozřejmě na reálné výsledky tohoto opatření v praxi si budeme muset nějaký čas počkat.

Diskuze (14) Další článek: Po novém amfetaminu se hubne bez nežádoucích vedlejších účinků

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Aktualizace, Windows Insider, Windows Update, BIOS, Windows Report, Počítač, Alt + Tab, Kompatibilita, Nekompatibilita, Slib, CHID, Verze, Testovací program, OvladačOhromující růst Realme o 4104 procent. Značka už je v TOP 4 v Česku, Řecku i ve Slovinsku

Ohromující růst Realme o 4104 procent. Značka už je v TOP 4 v Česku, Řecku i ve Slovinsku

Producent chytrých mobilních telefonů realme pokračuje v úspěšném tažení. Za 12 měsíců od vstupu na český trh se vypracoval do TOP 4 nejdodávanějších značek u nás a dle dat výzkumné společnosti Canalys vykázal ohromující meziroční nárůst o 4104 procent. Značce realme se daří i v Řecku a ve Slovinsku.

tisková zpráva
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vaše domácí síť čelí každý den tisícům útoků. Už roky je analyzuje český Turris

Vaše domácí síť čelí každý den tisícům útoků. Už roky je analyzuje český Turris

** Vaše síťové krabičky skenují roboti z Číny i Ameriky ** Analyzuje je systém Turris Sentinel ** Popovídali jsme si šéfem projektu Turris

Jakub Čížek
TurrisRouter