Microsoft | Windows 10 | Windows Update

Aktualizace ovladačů již nebudou způsobovat problémy s kompatibilitou, slibuje Microsoft

Microsoft slibuje, že bude lépe vyhodnocovat kvalitu a spolehlivost aktualizací ovladačů systému Windows 10. Dle Windows Report hodlá k tomuto účelu využívat data získaná ze zařízení provozovaných ve dvou různých skupinách zákazníků: od účastníku testovacích programů Windows Insider a Retail Engagement Program.

Microsoft bojuje s nekompatibilitou či špatným fungováním aktualizovaných ovladačů dlouhodobě. Jedním z kroků bylo jejich zařazení v rámci Windows Update mezi volitelné aktualizace – uživatelé si díky tomu mohou zvolit kdy a zda vůbec chtějí novou verzi nainstalovat.

Řešením je lepší analýza

Microsoft distribuuje prostřednictvím služby Windows Update tisíce ovladačů na miliony počítačů. V tomto měřítku může jeden špatně fungující ovladač způsobit potíže desetitisícům uživatelů po celém světě. Proto je před uvolněním velice zásadní důkladné otestování.

Dalším krokem na cestě za kvalitnějšími ovladači bude využívání dat od zákazníků, kteří v rámci testovacích programů poskytují Microsoftu zpětnou vazbu. Firma hodlá tato data lépe vyhodnocovat, přičemž se primárně zaměří právě na kvalitu a spolehlivost aktualizací ovladačů.

Využívat bude údaje ze zařízení, poskytujících informace o hardwaru a softwaru počítače – tedy identifikátory HWID (Hardware Identification), CHID (Computer Hardware ID) a údaj o verzi operačního systému. Bude tak mít k dispozici například informace o výrobci hardwaru, verzi BIOSu či nainstalovaných komponentách.

Zlobivé ovladače neprojdou

Tímto způsobem bude Microsoft schopen identifikovat všechny ovladače, které nesplňují požadavky na kvalitu. V jeho hledáčku se objeví především ty, které způsobují zpomalení či problémy v návaznosti na konkrétní hardware.

Pokud touto cestou dojde k odhalení nějakého problematického ovladače, bude příslušná problematická aktualizace zablokována. Blokace však bude platit pouze pro postižená zařízení, která budou identifikována na základě jejich hardwarového ID, revize a verze operačního systému.

Konečným výsledkem by mělo být, že počítačům se známou nekompatibilitou nebudou přes Windows Update nabízeny aktualizace, u nichž se ukázalo, že by mohly způsobovat potíže. Samozřejmě na reálné výsledky tohoto opatření v praxi si budeme muset nějaký čas počkat.

Diskuze (14) Další článek: Po novém amfetaminu se hubne bez nežádoucích vedlejších účinků

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Aktualizace, BIOS, Windows Insider, Windows Update, Ovladač, Testovací program, Verze, Nekompatibilita, Kompatibilita, Počítač, CHID, Windows Report


Určitě si přečtěte

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 49

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč