Aktivní webové stránky mají budoucnost

Přehled technologií pro tvorbu aktivních webových stran.
První stránky s dynamicky generovaným obsahem se objevily v polovině tohoto desetiletí. A zdaleka ještě nešlo o stránky, jejichž obsah se vytvářel ve spolupráci s nějakým databázovým systémem. Dnes je situace jiná – mnohé ze stránek, se kterými se na webu setkáte, jsou generovány z databáze. Komunikace může být řešena buď přímo výrobcem databázového serveru či rozšířením HTLM (i od třetích stran).

Dynamika není složitá …
Dynamicky vytvářené stránky mají mnoho výhod – především je aktualizace jejich obsahu nepoměrně snazší než v případě ručního přepisování kódu HTML (ať již v sebevíce kvalitnějším editoru WYSIWYG). A co teprve aplikace například obchodních domů nebo rezervačních systémů? Ty přímo vybízejí k použití databázových technologií. Aktivní stránky umožňují data nejen zobrazovat, ale také je vkládat, měnit a mazat. Stačí se naučit pár zvláštních konstruktů (či spíše značek rozšiřujících množinu HTML) a zbytek napíšete pomocí standardních příkazů jazyka SQL. Navíc značnou část aplikační logiky můžete přesunout přímo na databázový server – aktivní stránky jsou pouze jednou z forem používaného uživatelského rozhraní (ve stavu vývoje jsou i podnikové informační systémy, které budou jako klienty využívat pouze webové prohlížeče).

Tento trend souvisí i s rostoucím zájmem o segment trhu s mobilní výpočetní technikou. V kanceláři budete používat například klienta napsaného v MS Visual C++ a na služební cestě si prostě spustíte webový prohlížeč a v práci budete pokračovat. Stále větší pozornost si také v souvislosti s Javou zaslouží rozhraní JDBC.

Pokud jde o poměr stránek se statickým a dynamickým obsahem, hovoří se o vyrovnaném stavu jedna ku jedné (případně o mírné převaze dynamicky generovaných stránek). Doba, kdy stačilo měnit obsah stránek jednou týdně, je nenávratně pryč. Staré známé pravidlo říká, že informace se k uživateli musí dostat včas, jinak ztrácí na své ceně.

Přehnaná aktivita neškodí:

Active Server Pages
Technologie ASP od společnosti Microsoft je k vidění na mnoha českých (pochopitelně nejen) serverech, zejména pak ve spojení s databází v systému MS Access. Při vytváření ASP-stránek si můžete vybrat mezi jazyky VBScript, JScript či Perl (výběr je pochopitelně širší, stačí dodat podporu do aplikačního serveru), navíc je k dispozici celá řada dalších komponent Active-X (například pro zobrazování jiného obrázku při novém natažení stránky). Někdy je stránkám vytvářeným pomocí ASP přisuzován nižší výkon. Ono to tak v praxi i může vypadat – primárně však záleží na použitém databázovém serveru, ASP je sama o sobě dostatečně rychlou technologií – databáze MDB se svými vlastnostmi nemůže být považována za všespasitelnou. Nevýhodu bych spíše viděl v obtížné přenositelnosti na jiné platformy (můžete se prostě dostat do situace, kdy budete potřebovat přejít na nějaký highendový unixový server, a aplikaci budete muset vytvořit znovu).

K dispozici téměř všude: PHP3 na databáze nezapomíná
PHP (autorem je kolektiv vedený Rasmusem Lerdorfem) využívá, obdobně jako ASP, specializovaný skriptovací jazyk. Nemusíte mít obavy, není nijak složitý a svojí koncepcí je podobný unixovým shellům. V současné době je aktuální verze PHP3 s propracovanou podporou celé řady databázových a operačních platforem. Navíc je PHP3 k dispozici zdarma. Asi nejčastější použití je v kombinaci s webovým serverem Apache a databázovým serverem MySQL na Linuxu. Přestože zde PHP3 uvádím v souvislosti s přístupem k datům uloženým v databázi, jeho funkčnost je mnohem širší – podporovány jsou například i protokoly pro práci s poštou (SMTP, IMAP, …).

Jde to i jinak …
Nemusíte využít ani jedné z výše uvedených možností. Nic vám nebrání v používání CGI-skriptů. Můžete je používat takřka na všech platformách a příliš nezáleží na tom, jaký jazyk pro jejich tvorbu použijete. Budete se však muset pravděpodobně spokojit s nižším výkonem (což v případě komunikace s databází je velmi závažný problém). Tuto metodu tedy využijete zejména v případě, kdy nemůžete (například vám to neumožní váš správce serveru) nainstalovat PHP3 či ASP.

Nebo můžete sáhnout po některém z dalších produktů dostupných na trhu. Jako příklad slouží česká firma Corpus, která vyvinula produkt SQW (tomuto produktu byl věnován prostor v Computeru 13–14/98). Zajímavostí SQW je také editor napsaný v Javě. Pokud je vám zkratka SQW povědomá, možná jste už zavítali na stránky Obchodního rejstříku www.justice.cz, který je vytvořen právě v tomto prostředí.

Konkrétní řešení nabízejí také tvůrci databázových serverů. Jejich nevýhodou je svázání se zcela konkrétní databázovou platformou, mezi výhody pak patří především vyšší rychlost a bezpečnost.

Jaká bude budoucnost?
Předvídat cokoli je složité. Ještě složitější je to v oblasti internetových technologií. Osobně se domnívám, že období největšího nárůstu mají aktivní stránky již za sebou (poměr oproti stránkám se statickým obsahem bude neustále růst, ale už ne s takovou intenzitou, jako tomu bylo ještě před rokem). Nicméně v budoucnu již z našich webů nikdy nezmizí. Navíc lze očekávat zvýšení počtu vývojových nástrojů (třeba i těch, co jsou dodávány od tvůrců databázových serverů), které budou umět aktivní stránky vytvářet stejně snadno, jako například Delphi umí vytvářet formuláře. Nedokáži však odhadnout, zda převládne ASP, PHP3 či způsoby svázané s nějakou konkrétní platformou. To vše teprve ukáží nejbližší léta.

Podpora PHP
Databázové platformy

Adabas D, dBase, Empress, FilePro, Informix, InterBase, mSQL, MySQL, Oracle, PostgreSQL, Solid, Sybase, Velocis, Unix dbm, ODBC

Operační systémy

Linux, FreeBSD, SGI IRIX, Solaris, Digital Unix, HP-UX, MS Windows 9x, MS Windows NT
Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Vypnutí přístupu do registru

Témata článku: Software, Budoucnost, Programování, Unixový shell, Rasmus Lerdorf, Složité pravidlo, Akt, Generovaný obsah, Ruční výběr, Aktivní web, Str


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF