Akcionáři Microsoftu už mají zase dvojnásobek akcií

Tak už nám zase rozdělili akcie. Jenomže u akcionářů Microsoftu to není povzdech, ale hlasitý jásot.
Rychlý vzestup akcií největší softwarové firmy (z hodnoty cca 90 dolarů na momentálně rekordních 175 dolarů během pouhých čtyř měsíců!) způsobil, že firma se rozhodla pro další rozdělení akcií, tzv. stock split. Znamená to, že každý akcionář firmy dostane ke každé své akcii ještě jednu; samozřejmě jejich cena klesne na polovinu, takže to momentálně pro akcionáře nebude znamenat bezprostřední zisk. Pro akcionáře to je ale důležitý psychologický moment, protože získají jednak dvojnásobek akcií, a jednak díky poklesu jejich ceny se opět jakoby otevře prostor pro jejich růst. Konečně, akcie po rozdělení jsou náhle dostupnější pro drobné akcionáře (jsou levnější), což znovu vyvolá tlak na jejich další kupování a vzestup.

Je zajímavé, že tento týden byl vůbec ve znamení stock splitů u velkých amerických firem – oznámil jej mimo jiné Intel, America Online, IBM, Xerox a z trošku jiné branže pak McDonald´s. Microsoftu se ovšem nikdo nerovná – firma totiž provedla toto dělení od vstupu na burzu už osmkrát, což znamená, že kdo si před patnácti lety koupil jednu jedinou akcii firmy, za kterou dal pár šupů, má nyní těchto akcií 256 v pěkné úhrnné sumičce 23 000 dolarů. Microsoft bude mít po tomto dělení na trhu celkem pět miliard akcií! Rostoucí kurs akcií samozřejmě znamená i růst majetku, který má Bill Gates v akciích firmy – nyní jsou na úrovni 90 miliard dolarů, což je například násobek hrubého národního produktu některých evropských zemí.

Microsoft současně oznámil investici do britské kabelové firmy NTL ve výši 500 mil. USD; kabelovka má 1.4 miliónu uživatelů. Je to už několikátá investice Microsoftu do kabelové televize, prováděná samozřejmě z jediného důvodu – kvůli Internetu. Potvrzuje to tak víru Microsoftu, že příští budoucnost vysokokapacitního Internetu bude právě v kabelu, a ztotožňuje se s ním stále více firem i nezávislých odborníků.

Váš názor Další článek: SmartSuite R10: Lotus boj nevzdává

Témata článku: Microsoft, Stock, Jediný kabel, McDonald's, Televize online, America Online, Dvojnásobek, Akcie, Nezávislá televize, Online televize, Evropská úroveň, Rekordní hodnota, Split, Akcionář, Moment


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku