Počítače

Akasa Maxwell Pro: celohliníková skříň pro stavbu vlastního pasivního počítače

Na trhu je spoustu malých počítačů v krabičce, které mají pasivní chlazení, jejich výkon je ale většinou velmi nízký, protože mají slabé komponenty. Nová skříň od společnost Akasa umožňuje chlazení i výkonnějších procesorů a navíc je dostupná i samostatně.

Pokud si tedy chcete stavět počítač, který by byl zcela tichý, skříň Akasa Maxwell Pro je jednou ze zajímavých možností. Celá konstrukce je totiž postavena z hliníku a slouží vlastně jako obří chladič, který odvádí teplo od procesoru. Přenos tepla je řešen efektivně pomocí čtyř velkých heatpipe trubic.

Omezením je, že TDP procesoru nesmí být víc než 65 W, což platí jak pro modely od AMD, tak i Intelu (kompatibilita se sockety AM4, LGA115x/LGA1200). Do skříně o rozměrech 28 × 20,9 × 11 cm se vejde pouze základní deska ve formátu Mini-ITX.

Aby uvnitř nevznikalo dodatečné teplo od napájecího zdroje, je možné přikoupit i externí 150W zdroj, který je vybaven i adaptérem pro základní desku. Na přední straně šasi se nachází čtyři porty USB, zapínací tlačítko a infračervený port pro snadné použití coby HTPC k televizi.

A jak výkonný pasivní počítač v takto malé skříni postavíte? TDP 65 W má například ještě osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 3700X. Ten ale nemá integrovanou grafiku, takže je nutné volit ekvivalent v podobě APU nebo podobné řešení od Intelu. Cena zatím nebyla zveřejněna.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft chystá Cloud PC, veškeré aplikace poběží vzdáleně

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Počítače, Skříň, Aka, Procesor, Port, HTPC, AMD Ryzen, Počítač, Akasa, Pro, Základní deska, Teplo, Chlazení, Stolní počítače na Heureka.cz