Články z Computeru

Ajťáci zdarma připravili e-shop na dálniční známky, ale proč ho stát nechce? Rozhovor s organizátorem hackatonu

Stát plánuje utratit stovky milionů za e-shop na dálniční známky. Dobrovolníci z řad vývojářů mu na lednovém hackatonu ukázali, že to jde i levněji. Nyní vyšlo najevo, že stát jejich řešení nevyužije.

Po vzoru mnoha dalších zemí plánuje Česká republika zavést elektronické dálniční známky. Původně za e-shop k vinětám měla zaplatit přes 400 milionů korun. To kritizovali mnozí politici i odborníci z IT oboru. Těm se navíc pod vedením Tomáše Vondráčka podařilo uspořádat hackaton, jehož výsledkem bylo řešení, které mohl stát využít zdarma. Ten ho ale odmítl.

„Udělali jsme dílo, které je téměř identické s tím, jak vypadá podobný systém na Slovensku nebo v Maďarsku a státy je tam používají. Bohužel náš stát usiluje o zbytečně složité řešení,“ říká Vondráček. Hrozí podle něj také riziko, že připravovaným systémem bude stát řidiče sledovat. Více už se dozvíte z rozhovoru právě s Tomášem Vondráčkem.

Můžete připomenout, proč jste se vlastně rozhodl v lednu uspořádat hackaton s cílem vyvinout informační systém pro prodej dálničních známek?

Hlavní cíl bylo demonstrovat, že na e-shop pro koupi dálničních známek není zapotřebí rok času a stovky milionů korun. I když jsme věděli, že hackathon není vhodná forma na softwarový vývoj robustního řešení, bylo potřeba udělat gesto, které bude i laické veřejnosti srozumitelné. Jak se nakonec ukázalo, porozuměli tomu snad všichni.

Kdo je Tomáš Vondráček

Tomáš Vondráček je český podnikatel, působí jako CEO v české pobočce reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum, která se specializuje na softwarová řešení. Stojí také za projektem Yachting.com. V lednu se rozhodl uspořádat hackaton s cílem dokázat, že plánovaná státní zakázka na elektronický systém dálničních známek je předražená.

98534ae8-46b0-45d6-b9ca-8b0a4ea3330c

Kolik lidí se jej nakonec zúčastnilo a jak vypadal jeho průběh?

Celkem se účastnilo asi 180 lidí, z toho přibližně 80 vývojářů. Další lidé se zapojili ať již do různých koordinačních aktivit, ale také do přípravy textového obsahu, grafiky, ale i cateringu, právních záležitostí apod.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Meteoglóbus VentuSky se naučil zobrazovat satelitní snímky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,