Články z Computeru

Ajťáci zdarma připravili e-shop na dálniční známky, ale proč ho stát nechce? Rozhovor s organizátorem hackatonu

Stát plánuje utratit stovky milionů za e-shop na dálniční známky. Dobrovolníci z řad vývojářů mu na lednovém hackatonu ukázali, že to jde i levněji. Nyní vyšlo najevo, že stát jejich řešení nevyužije.

Po vzoru mnoha dalších zemí plánuje Česká republika zavést elektronické dálniční známky. Původně za e-shop k vinětám měla zaplatit přes 400 milionů korun. To kritizovali mnozí politici i odborníci z IT oboru. Těm se navíc pod vedením Tomáše Vondráčka podařilo uspořádat hackaton, jehož výsledkem bylo řešení, které mohl stát využít zdarma. Ten ho ale odmítl.

„Udělali jsme dílo, které je téměř identické s tím, jak vypadá podobný systém na Slovensku nebo v Maďarsku a státy je tam používají. Bohužel náš stát usiluje o zbytečně složité řešení,“ říká Vondráček. Hrozí podle něj také riziko, že připravovaným systémem bude stát řidiče sledovat. Více už se dozvíte z rozhovoru právě s Tomášem Vondráčkem.

Můžete připomenout, proč jste se vlastně rozhodl v lednu uspořádat hackaton s cílem vyvinout informační systém pro prodej dálničních známek?

Hlavní cíl bylo demonstrovat, že na e-shop pro koupi dálničních známek není zapotřebí rok času a stovky milionů korun. I když jsme věděli, že hackathon není vhodná forma na softwarový vývoj robustního řešení, bylo potřeba udělat gesto, které bude i laické veřejnosti srozumitelné. Jak se nakonec ukázalo, porozuměli tomu snad všichni.

Kdo je Tomáš Vondráček

Tomáš Vondráček je český podnikatel, působí jako CEO v české pobočce reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum, která se specializuje na softwarová řešení. Stojí také za projektem Yachting.com. V lednu se rozhodl uspořádat hackaton s cílem dokázat, že plánovaná státní zakázka na elektronický systém dálničních známek je předražená.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik lidí se jej nakonec zúčastnilo a jak vypadal jeho průběh?

Celkem se účastnilo asi 180 lidí, z toho přibližně 80 vývojářů. Další lidé se zapojili ať již do různých koordinačních aktivit, ale také do přípravy textového obsahu, grafiky, ale i cateringu, právních záležitostí apod.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Meteoglóbus VentuSky se naučil zobrazovat satelitní snímky

Témata článku: eGovernment, Články z Computeru, E-shopy, API, Zdarma, Slovensko, CEO, Cendis, Registr vozidel, Michal Bláha, Tomáš Vondráček, Rozhovor, Česká republika, E-shop, Známka, Zadání, Actum, DAL, Systém, Maďarsko, Zakázka, Ministerstvo dopravy, Hlídač, Řešení, Dálniční známkaDomácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb