Články z Computeru

Ajťáci zdarma připravili e-shop na dálniční známky, ale proč ho stát nechce? Rozhovor s organizátorem hackatonu

Stát plánuje utratit stovky milionů za e-shop na dálniční známky. Dobrovolníci z řad vývojářů mu na lednovém hackatonu ukázali, že to jde i levněji. Nyní vyšlo najevo, že stát jejich řešení nevyužije.
Ajťáci zdarma připravili e-shop na dálniční známky, ale proč ho stát nechce? Rozhovor s organizátorem hackatonu

Po vzoru mnoha dalších zemí plánuje Česká republika zavést elektronické dálniční známky. Původně za e-shop k vinětám měla zaplatit přes 400 milionů korun. To kritizovali mnozí politici i odborníci z IT oboru. Těm se navíc pod vedením Tomáše Vondráčka podařilo uspořádat hackaton, jehož výsledkem bylo řešení, které mohl stát využít zdarma. Ten ho ale odmítl.

„Udělali jsme dílo, které je téměř identické s tím, jak vypadá podobný systém na Slovensku nebo v Maďarsku a státy je tam používají. Bohužel náš stát usiluje o zbytečně složité řešení,“ říká Vondráček. Hrozí podle něj také riziko, že připravovaným systémem bude stát řidiče sledovat. Více už se dozvíte z rozhovoru právě s Tomášem Vondráčkem.

Můžete připomenout, proč jste se vlastně rozhodl v lednu uspořádat hackaton s cílem vyvinout informační systém pro prodej dálničních známek?

Hlavní cíl bylo demonstrovat, že na e-shop pro koupi dálničních známek není zapotřebí rok času a stovky milionů korun. I když jsme věděli, že hackathon není vhodná forma na softwarový vývoj robustního řešení, bylo potřeba udělat gesto, které bude i laické veřejnosti srozumitelné. Jak se nakonec ukázalo, porozuměli tomu snad všichni.

Kdo je Tomáš Vondráček

Tomáš Vondráček je český podnikatel, působí jako CEO v české pobočce reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum, která se specializuje na softwarová řešení. Stojí také za projektem Yachting.com. V lednu se rozhodl uspořádat hackaton s cílem dokázat, že plánovaná státní zakázka na elektronický systém dálničních známek je předražená.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik lidí se jej nakonec zúčastnilo a jak vypadal jeho průběh?

Celkem se účastnilo asi 180 lidí, z toho přibližně 80 vývojářů. Další lidé se zapojili ať již do různých koordinačních aktivit, ale také do přípravy textového obsahu, grafiky, ale i cateringu, právních záležitostí apod.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Články z Computeru, eGovernment, E-shopy, Zdarma, Slovensko, API, CEO, Tomáš Vondráček, E-shop, Ajťák, Řešení, Česká republika, Maďarsko, Hlídač, Ministerstvo dopravy, Actum, DAL, Zadání, Známka, Zakázka, Michal Bláha, Systém, Dálniční známkaTakhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

** Internet ze satelitů Starlink bude globálně dostupný v srpnu ** Oznámil to Elon Musk na veletrhu Mobile World Congress ** K pokrytí celého světa tak dojde minimálně o měsíc dříve

Karel Kilián
StarlinkPřipojení k internetuElon Musk
Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
39 klávesových zkratek, které se budete muset naučit, abyste si zamilovali Windows 11

39 klávesových zkratek, které se budete muset naučit, abyste si zamilovali Windows 11

** Windows 11 přinášejí některé nové funkce – třeba widgety ** Upravené rozhraní můžete ovládat dotyky a grafickými tlačítky ** Na klasickém PC a laptopu ale budou stejně nejrychlejší klávesové zkratky

Jakub Čížek
Windows 11Operační systémy