ajaxWrite - textový editor v okně webového prohlížeče

Mnozí spekulují nad tím, že budoucnost webu patří AJAX aplikacím a že se zejména kancelářský software ze své původní podoby samostatných aplikací může snadno přesunout na web. Je něco podobného vůbec možné a nebo je to jen další šílená myšlenka, která časem zapadne? O tom, co dnešní AJAX aplikace umí, si můžete udělat představu například z této malé recenze jednoho z mnoha projektů, které lze na webu nalézt.

Co je vlastně AJAX?

Než se pustíme do popisu zmiňovaného projektu, pojďme si nejprve ve stručnosti zopakovat, co to vlastně AJAX je. Samotná zkratka značí Asynchronous JavaScript And XML a nejedná se vlastně o žádnou novou "technologii", ale spíše o programátorskou techniku. Kombinuje skriptování na straně klienta (využívá se k tomu zejména JavaScript či JScript), (X)HTML jazyk a kaskádové styly a zejména pak také XMLHttpRequest, což je množina API, kterou mohou právě skriptovací jazyky využít pro komunikaci mezi prohlížečem a webovým serverem pro přenos dat.

Přenášená data jsou nejčastěji ve formátu XML, přičemž k přenosu je využit HTTP protokol. Důležité je zejména to, že tento přenos je možné provádět asynchronně, takže pokud stránka potřebuje aktualizovat jen část informací, které obsahuje, nemusí se znova načítat celá a ze serveru se nahraje jen potřebná část.

AJAX pak má sloužit zejména k vytváření nového moderního typu webových aplikací, které mají svou funkčností i vzhledem připomínat aplikace "standardní". Uživatelům má taková aplikace nabídnout stejnou míru interaktivity, možnost používat klávesové zkratky, přetahování objektů myší, vizuální vzhled jako mají běžné programy a to vše bez neustálého obnovování stránky v prohlížeči. Uživatel by vlastně ani neměl postřehnout, že aplikace vůbec běží v okně prohlížeče.

Aplikací AJAX již existuje celá řada a mnohdy to ani uživatel nepozná, protože ne vždy se musí jednat o kopii uživatelského rozhraní běžných programů. Často je AJAX "pouze" na pozadí a stará se o výměnu dat, zatímco prostředí stránky může vypadat zcela obyčejně. Jednou z nejznámějších AJAX aplikací je kupříkladu Gmail, na AJAXu jsou postaveny i nové Mapy od Seznamu a na webu rostou jednotlivé projekty jako houby po dešti. Některé jsou kvalitnější, jiné méně, ale obliba těchto aplikací roste. Zřejmě není náhoda, že velká část těchto aplikací se snaží do webové podoby přenést klasické kancelářské programy, tedy zejména textový editor a také různé kalendáře a plánovače, obvykle s možností spolupráce více uživatelů a sdílení dat.

Právě takový jednoduchý textový editor, který by pro běžné účely klidně nahradil i Word či jiný "velký" program, si teď představíme. Aplikace ajaxWrite patří spíše mezi ty lepší, které lze na webu najít, i když podobných programů je celá řada. Proto budu rád, pokud se v diskusi podělíte i s dalšími AJAX aplikacemi, které znáte. Toto seznámení tak berte spíše jako předvedení toho, jak může AJAX aplikace vypadat pro ty, kteří na nic podobného zatím nenarazili.

ajaxWrite se představuje

Nejprve několik informací na úvod. Aplikaci můžete spustit z této adresy. Pro svůj běh však vyžaduje prohlížeč Firefox 1.5 a vyšší (aplikace mi však fungovala i na Firefoxu 1.0.7). Je to tak, v tomto konkrétním případě (nejde však o obecné pravidlo AJAX aplikací!) máte s Internet Explorerem smůlu a dokonce vám nepomůže ani Opera. Autoři zkrátka sázejí na Firefox 1.5 a možná i na některé jeho nové vlastnosti. Pochopitelně musíte povolit i JavaScript. Pokud tyto dvě základní podmínky splňujete, můžete se pustit do testování.

"Spuštění" aplikace vlastně představuje pouze zadání příslušné adresy. V tomto konkrétním případě není nutné se nikde registrovat ani přihlašovat, můžete ihned začít pracovat. Používání aplikace je zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

I webová aplikace má svůj "splashscreen" během načítání

Samotný editor se vám otevře do nového okna prohlížeče a po načtení všech prvků vypadá na první pohled téměř k nerozeznání od běžné aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Od klasického programu skoro k nerozeznání

V horní části okna nalezneme menu, které se chová zcela identicky jako u programů "klasických" a samozřejmě není problém ani víceúrovňové menu. V rámci aplikace lze použít i klávesové zkratky. Hned pod hlavní nabídkou vidíte toolbar s ikonami nejčastěji používaných funkcí. Na rozdíl od klasických aplikací zde nelze jednotlivé nástrojové lišty přesouvat a upravovat podle vlastních preferencí.

Klepněte pro větší obrázek

Menu také identické s běžným programem

Hlavní část okna pak tvoří již samotná plocha pro psaní textu. Pokud máte otevřeno více souborů, je každý otevřen v samostatném panelu, takže v rámci jednoho okna editoru lze pracovat velmi snadno i s více soubory současně.

Funkce

Když už máme představu o vzhledu, pojďme se blíže podívat na funkce editoru. Ve srovnání například s Wordem sice nenabízí některé pokročilé funkce, ale můžete běžným způsobem upravovat text, měnit typ a velikost písma, jeho barvu, pozadí a zarovnání.

Do textu lze vkládat obrázky i tabulky a aplikace umí i číslované a nečíslované seznamy. Samozřejmostí je pak možnost vkládat hypertextové odkazy. Dokument je možné samozřejmě i vytisknout a v menu jsou připraveny i položky pro vyhledávání a kontrolu pravopisu. Bohužel alespoň v mém případě byly tyto položky nedostupné, což je možná dáno i tím, že se jedná stále o betaverzi.

To nejdůležitější jsem si pak nechal na konec. Dokument lze vytvořit zcela od nuly jako nový soubor, ale můžete jej samozřejmě i načíst z lokálního disku a nebo jej na něj také ukládat. V tom případě jsou důležité hlavně formáty, které program podporuje. Zde si dal autor záležet, neboť najdete podporu většiny používaných formátů, konkrétně Microsoft Word, OpenOffice, RTF, PDF a běžný text. Zejména na formát PDF jsem byl zvědavý a export do něj skutečně funguje. Načíst však soubor PDF do editoru bohužel nelze. S formáty Wordu či OpenOffice nebyl problém.

Klepněte pro větší obrázek

Podpora nejzákladnějších formátů

Program má samozřejmě k dokonalosti daleko. Pokročilé funkce komplexních nástrojů jako je MS Office či OpenOffice.org samozřejmě nemůže nabídnout javascriptový program, který má zhruba 300 kB. Nicméně aplikace naznačuje, kam se možná bude ubírat vývoj. Webové aplikace mají mnoho výhod - nemusí se nic instalovat, nezáleží na operačním systému (ale pouze na prohlížeči), aplikace je dostupná odkudkoliv, kde je Internet a hlavně se nemusíte starat o nové verze, protože vždy pracujete s tou nejaktuálnější.

Dočkáme se tak jednou v budoucnu stavu, kdy bude většina aplikací dostupných online na webu, takže při sobě budeme nosit pouze data (např. na USB disku)? Zatím se zdá, že alespoň u jistého typu aplikací je podobný scénář velmi reálný.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Ajax, Pokročilý editor, Obecné pravidlo, Textový editor, TeX, Prohlížeč, Běžná aplikace, Podobný typ

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 130

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje