Navigace | Airbnb | Cestování

Airbnb vsadí na lokalizační systém What3Words. Adresu ubytování tak určí jen tři slova kdekoli za zeměkouli

  • Airbnb vsadí na lokalizační systém What3Words
  • Adresu ubytování dostane host ve formátu tří slov
  • Startuje v Mongolsku, kde si u nomádů můžete pronajmout jurtu

Ubytovací platforma Airbnb bude poskytovat údaje o poloze bytu či domu ve formátu lokalizačního systému What3Words. Pouhá tři slova tak dovedou hosty takřka ke dveřím jejich dočasného příbytku.

V systému What3Words je celá zeměkoule rozdělena na čtverce o rozměrech 3×3 metrů. Každý čtverec pak má jméno, sestávající ze tří slov. Cílem je zjednodušit předávání a sdílení informace o poloze. Ostatně posuďte sami, který z níže uvedených zápisů adresy naší redakce je jednodušší:

Adresy v tomto „formátu“ v současnosti používají k doručování zásilek některé pošty, a to zejména na místech, kde nejsou k dispozici názvy ulic a čísla domů. Díky Airbnb mohou tento systém lokalizace poznat miliony uživatelů, jež o něm dosud neměli ani tušení.

bydlet.budeš.tácy

K odstartování společného projektu si Airbnb vybralo Mongolsko, kde ubytování poskytují kočovní nomádi, pohybující se po různých místech země. Právě odlehlost některých oblastí a neustálé změny polohy v podstatě znemožňovaly takovým hostitelům poskytovat ubytovací kapacity.

S podporou What3Words bude situace jednodušší – hostitel bude sdílet svou aktuální pozici v systému What3Words. Host tak bude přesně vědět, kde na něj čeká tábor s jeho jurtou a objednaným lůžkem.

Samozřejmě uprostřed mongolských stepí nebývá zvykem kvalitní internetové připojení. Hostitelé tedy budou muset udržovat údaje o pozici pomocí prostředníka. Mobilní aplikace pro zjištění adresy funguje i offline a je k dispozici ve 26 jazycích.

Jednou z hostitelských rodin jsou manželé Zorigt a Otgonbayar, kteří říkají: „Rádi hostíme lidi. Turisté poznají oblast, dozvědí se o zdejším životě a pro nás je také zajímavé setkat se s novými lidmi.“

What3Words

Určování polohy podle What3Words může pomoci nejen při sdílení polohy jurty, lodě či domu na stromě. V mnoha městech na světě se nepoužívají názvy ulic, což neznalému turistovi může značně zkomplikovat situaci.

I v civilizované Evropě ve státech s pojmenovanými ulicemi nemusí být adresa v podobě názvu ulice a čísla domu dostatečně jednoznačná. Například v Londýně najdete čtrnáct ulic, které se jmenují Church Road. V Mexiko City je neuvěřitelných 632 Juarez Street. Také v nedaleké Budapešti lze najít různé ulice stejného názvu v několika čtvrtích.

Tradiční adresy jsou také těžko použitelné, když neznáte místní jazyk. Zkuste například do navigace zadat „Tsagannuuur“ nebo „Цагааннуур сум“. Proti tomu „souřadnice“, skládající se ze tří snadno zapamatovatelných slov, dovedou hosta přímo před vchodové dveře.

To jsou důvody, proč stále více hostitelů na Airbnb přidává do informací o poloze umístění ve formátu What3Words. Pokud si pak host nainstaluje mobilní aplikaci (je k dispozici pro Android i iOS), může se nechat navigovat například pomocí Map Google, Waze, Citymapper a dalších programů.

Diskuze (17) Další článek: Jak ušetřit při nákupech na internetu: Není jen Black Friday, jsou i jiné fígle

Témata článku: Google, Mobilní aplikace, Evropa, Android, Navigace, GPS, Ubytování, Mobilní telefon, Brno, Airbnb, Waze, Cestování, Sdílená ekonomika, Mexiko, Lokalizační systém, Mongolsko, Uvedený zápis, TRI, Nový člověk, Londýn, Mexiko City, Prostředník, Church, Formát, Poloha, Navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 34

David Polesný
VánoceNotebooky
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5