Airbnb | Cestování | Navigace

Airbnb vsadí na lokalizační systém What3Words. Adresu ubytování tak určí jen tři slova kdekoli za zeměkouli

  • Airbnb vsadí na lokalizační systém What3Words
  • Adresu ubytování dostane host ve formátu tří slov
  • Startuje v Mongolsku, kde si u nomádů můžete pronajmout jurtu

Ubytovací platforma Airbnb bude poskytovat údaje o poloze bytu či domu ve formátu lokalizačního systému What3Words. Pouhá tři slova tak dovedou hosty takřka ke dveřím jejich dočasného příbytku.

V systému What3Words je celá zeměkoule rozdělena na čtverce o rozměrech 3×3 metrů. Každý čtverec pak má jméno, sestávající ze tří slov. Cílem je zjednodušit předávání a sdílení informace o poloze. Ostatně posuďte sami, který z níže uvedených zápisů adresy naší redakce je jednodušší:

Adresy v tomto „formátu“ v současnosti používají k doručování zásilek některé pošty, a to zejména na místech, kde nejsou k dispozici názvy ulic a čísla domů. Díky Airbnb mohou tento systém lokalizace poznat miliony uživatelů, jež o něm dosud neměli ani tušení.

bydlet.budeš.tácy

K odstartování společného projektu si Airbnb vybralo Mongolsko, kde ubytování poskytují kočovní nomádi, pohybující se po různých místech země. Právě odlehlost některých oblastí a neustálé změny polohy v podstatě znemožňovaly takovým hostitelům poskytovat ubytovací kapacity.

S podporou What3Words bude situace jednodušší – hostitel bude sdílet svou aktuální pozici v systému What3Words. Host tak bude přesně vědět, kde na něj čeká tábor s jeho jurtou a objednaným lůžkem.

Samozřejmě uprostřed mongolských stepí nebývá zvykem kvalitní internetové připojení. Hostitelé tedy budou muset udržovat údaje o pozici pomocí prostředníka. Mobilní aplikace pro zjištění adresy funguje i offline a je k dispozici ve 26 jazycích.

Jednou z hostitelských rodin jsou manželé Zorigt a Otgonbayar, kteří říkají: „Rádi hostíme lidi. Turisté poznají oblast, dozvědí se o zdejším životě a pro nás je také zajímavé setkat se s novými lidmi.“

What3Words

Určování polohy podle What3Words může pomoci nejen při sdílení polohy jurty, lodě či domu na stromě. V mnoha městech na světě se nepoužívají názvy ulic, což neznalému turistovi může značně zkomplikovat situaci.

I v civilizované Evropě ve státech s pojmenovanými ulicemi nemusí být adresa v podobě názvu ulice a čísla domu dostatečně jednoznačná. Například v Londýně najdete čtrnáct ulic, které se jmenují Church Road. V Mexiko City je neuvěřitelných 632 Juarez Street. Také v nedaleké Budapešti lze najít různé ulice stejného názvu v několika čtvrtích.

Tradiční adresy jsou také těžko použitelné, když neznáte místní jazyk. Zkuste například do navigace zadat „Tsagannuuur“ nebo „Цагааннуур сум“. Proti tomu „souřadnice“, skládající se ze tří snadno zapamatovatelných slov, dovedou hosta přímo před vchodové dveře.

To jsou důvody, proč stále více hostitelů na Airbnb přidává do informací o poloze umístění ve formátu What3Words. Pokud si pak host nainstaluje mobilní aplikaci (je k dispozici pro Android i iOS), může se nechat navigovat například pomocí Map Google, Waze, Citymapper a dalších programů.

Diskuze (17) Další článek: Jak ušetřit při nákupech na internetu: Není jen Black Friday, jsou i jiné fígle

Témata článku: Google, Android, Evropa, Mobilní aplikace, Airbnb, Mobilní telefon, Brno, Waze, GPS, Cestování, Navigace, Mexiko, Sdílená ekonomika, Hostitel, Neustálá změna, Celá zeměkoule, Nový člověk, Budapešť, Nomád, Doručování zásilek, TSA, Ubytování, Uvedený zápis, Adresa, Ubytovací kapacita, Navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

** Let Virgin Atlantic z Los Angeles do Londýna vzbudil rozruch ** Dle webu na sledování leteckého provozu překonal rychlost zvuku ** Skutečnost je ale trochu jiná, neboť všechno je relativní

Karel Kilián | 22

Huawei představil ohebný Mate X. Působí ještě lépe, než Galaxy Fold od Samsungu

Huawei představil ohebný Mate X. Působí ještě lépe, než Galaxy Fold od Samsungu

Jan Láska, Martin Chroust, Vladislav Kluska, Martin Miksa | 57

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 37

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66