Airbnb v tichosti využívá sociální sítě k lustrování a blokování problematických zákazníků

Ubytovací platforma Airbnb minulý týden zrušila všechny rezervace ve Washingtonu DC. Cílem tohoto kroku byla snaha zabránit lidem v cestování na inauguraci nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Firma tak reagovala na nepokoje, ke kterým došlo 6. ledna v sídle Kongresu, informuje magazín Engadget.

Provozovatel webu s nabídkou ubytovacích kapacit deklaroval 11. ledna svůj bezpečnostní plán. Jeho cílem je zamezit možnosti ubytování lidem, kteří se aktivně účastnili nepokojů nebo jsou nějakým způsobem napojeni na „nenávistné skupiny“.

Blokování účtů

Firma uvádí, že pokud se potvrdila účast někoho na nepokojích, ať už prostřednictvím médií nebo donucovacích orgánů, prošetřila, zda má dotyčný účet na Airbnb. V případě kladného výsledku ho jednoduše zakázala. Kromě toho také aktivně vyhledávala lidi spojené s „nenávistnými skupinami“, rušila jejich pobyty a pozastavovala jim účty.

Postupy a principy vycházejí z opatření, která Airbnb zavedlo po násilných nepokojích, ke kterým došlo v Charlottesville v roce 2017. Tvrdší postoj vůči krajně pravicovým extremistům zaujaly v nedávné minulosti také další technologické společnosti.

Zásadní otázka, která se v souvislosti s výše uvedenými zprávami může vynořit, zní: odkud Airbnb získává informace o potenciálně problematických zákaznících? Odpověď je svým způsobem až banálně prostá: pro tyto účely využívá monitorování sociálních sítí.

Šmírování na sociálních sítích

Dle webu The Information používá Airbnb fiktivní účty na Facebooku, Twitteru a diskuzních fórech. Pod těmito falešnými identitami identifikuje asi šest zaměstnanců uživatele, kteří mají vazby na nebezpečné skupiny.

Nutno podotknout, že uvedené postupy nejsou nijak nelegální. Zaměstnanci, kteří mají za úkol vyhledávat problematické zákazníky, s nikým aktivně neinteragují. Pouze hledají veřejně přístupné příspěvky a vyhodnocují, zda neobsahují projevy nenávisti.

Práci těchto kontrolorů může ale zjednodušit skutečnost, že mnozí uživatelé propojují své účty na Airbnb s Facebookem. V takovém případě pak lze jednoznačně určit, že daný uživatel vystupuje na sociální síti pod konkrétní identitou.

Od 6. ledna zaujalo Airbnb agresivnější přístup a hodlá zakázat „násilným rasistickým skupinám“ využívání svých služeb. Údajně bylo s tímto zdůvodněním zablokováno už více než sto uživatelských účtů. Nejedná se o první zásah tohoto typu – v roce 2019 firma zablokovala účty šedesáti uživatelům, jejichž e-mailové adresy unikly z neonacistického fóra.

Diskuze (51) Další článek: Pomalu vzniká druhá generace navigační sítě Galileo. Evropská komise podepsala kontrakty

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Twitter, Ubytování, Airbnb, Sdílená ekonomika, Cestování, Účet, Nepokoje, Uživatelé, Zákazníci, Sociální síť, The Information, Washington DC, Engadget.com, Blokování, Kongres, Charlottesville, TIC, Joe Biden, Ticho


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní