Airbnb v tichosti využívá sociální sítě k lustrování a blokování problematických zákazníků

Ubytovací platforma Airbnb minulý týden zrušila všechny rezervace ve Washingtonu DC. Cílem tohoto kroku byla snaha zabránit lidem v cestování na inauguraci nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Firma tak reagovala na nepokoje, ke kterým došlo 6. ledna v sídle Kongresu, informuje magazín Engadget.

Provozovatel webu s nabídkou ubytovacích kapacit deklaroval 11. ledna svůj bezpečnostní plán. Jeho cílem je zamezit možnosti ubytování lidem, kteří se aktivně účastnili nepokojů nebo jsou nějakým způsobem napojeni na „nenávistné skupiny“.

Blokování účtů

Firma uvádí, že pokud se potvrdila účast někoho na nepokojích, ať už prostřednictvím médií nebo donucovacích orgánů, prošetřila, zda má dotyčný účet na Airbnb. V případě kladného výsledku ho jednoduše zakázala. Kromě toho také aktivně vyhledávala lidi spojené s „nenávistnými skupinami“, rušila jejich pobyty a pozastavovala jim účty.

Postupy a principy vycházejí z opatření, která Airbnb zavedlo po násilných nepokojích, ke kterým došlo v Charlottesville v roce 2017. Tvrdší postoj vůči krajně pravicovým extremistům zaujaly v nedávné minulosti také další technologické společnosti.

Zásadní otázka, která se v souvislosti s výše uvedenými zprávami může vynořit, zní: odkud Airbnb získává informace o potenciálně problematických zákaznících? Odpověď je svým způsobem až banálně prostá: pro tyto účely využívá monitorování sociálních sítí.

Šmírování na sociálních sítích

Dle webu The Information používá Airbnb fiktivní účty na Facebooku, Twitteru a diskuzních fórech. Pod těmito falešnými identitami identifikuje asi šest zaměstnanců uživatele, kteří mají vazby na nebezpečné skupiny.

Nutno podotknout, že uvedené postupy nejsou nijak nelegální. Zaměstnanci, kteří mají za úkol vyhledávat problematické zákazníky, s nikým aktivně neinteragují. Pouze hledají veřejně přístupné příspěvky a vyhodnocují, zda neobsahují projevy nenávisti.

Práci těchto kontrolorů může ale zjednodušit skutečnost, že mnozí uživatelé propojují své účty na Airbnb s Facebookem. V takovém případě pak lze jednoznačně určit, že daný uživatel vystupuje na sociální síti pod konkrétní identitou.

Od 6. ledna zaujalo Airbnb agresivnější přístup a hodlá zakázat „násilným rasistickým skupinám“ využívání svých služeb. Údajně bylo s tímto zdůvodněním zablokováno už více než sto uživatelských účtů. Nejedná se o první zásah tohoto typu – v roce 2019 firma zablokovala účty šedesáti uživatelům, jejichž e-mailové adresy unikly z neonacistického fóra.

Diskuze (51) Další článek: Pomalu vzniká druhá generace navigační sítě Galileo. Evropská komise podepsala kontrakty

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Twitter, Ubytování, Airbnb, Sdílená ekonomika, Cestování, Engadget.com, Nepokoje, Sociální síť, Uživatelé, Účet, The Information, Ticho, Zákazníci, Kongres, Joe Biden, TIC, Washington DC, Blokování, Charlottesville


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní