Sociální sítě | Airbnb | Ubytování

Airbnb v tichosti využívá sociální sítě k lustrování a blokování problematických zákazníků

Ubytovací platforma Airbnb minulý týden zrušila všechny rezervace ve Washingtonu DC. Cílem tohoto kroku byla snaha zabránit lidem v cestování na inauguraci nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Firma tak reagovala na nepokoje, ke kterým došlo 6. ledna v sídle Kongresu, informuje magazín Engadget.

Provozovatel webu s nabídkou ubytovacích kapacit deklaroval 11. ledna svůj bezpečnostní plán. Jeho cílem je zamezit možnosti ubytování lidem, kteří se aktivně účastnili nepokojů nebo jsou nějakým způsobem napojeni na „nenávistné skupiny“.

Blokování účtů

Firma uvádí, že pokud se potvrdila účast někoho na nepokojích, ať už prostřednictvím médií nebo donucovacích orgánů, prošetřila, zda má dotyčný účet na Airbnb. V případě kladného výsledku ho jednoduše zakázala. Kromě toho také aktivně vyhledávala lidi spojené s „nenávistnými skupinami“, rušila jejich pobyty a pozastavovala jim účty.

Postupy a principy vycházejí z opatření, která Airbnb zavedlo po násilných nepokojích, ke kterým došlo v Charlottesville v roce 2017. Tvrdší postoj vůči krajně pravicovým extremistům zaujaly v nedávné minulosti také další technologické společnosti.

Zásadní otázka, která se v souvislosti s výše uvedenými zprávami může vynořit, zní: odkud Airbnb získává informace o potenciálně problematických zákaznících? Odpověď je svým způsobem až banálně prostá: pro tyto účely využívá monitorování sociálních sítí.

Šmírování na sociálních sítích

Dle webu The Information používá Airbnb fiktivní účty na Facebooku, Twitteru a diskuzních fórech. Pod těmito falešnými identitami identifikuje asi šest zaměstnanců uživatele, kteří mají vazby na nebezpečné skupiny.

Nutno podotknout, že uvedené postupy nejsou nijak nelegální. Zaměstnanci, kteří mají za úkol vyhledávat problematické zákazníky, s nikým aktivně neinteragují. Pouze hledají veřejně přístupné příspěvky a vyhodnocují, zda neobsahují projevy nenávisti.

Práci těchto kontrolorů může ale zjednodušit skutečnost, že mnozí uživatelé propojují své účty na Airbnb s Facebookem. V takovém případě pak lze jednoznačně určit, že daný uživatel vystupuje na sociální síti pod konkrétní identitou.

Od 6. ledna zaujalo Airbnb agresivnější přístup a hodlá zakázat „násilným rasistickým skupinám“ využívání svých služeb. Údajně bylo s tímto zdůvodněním zablokováno už více než sto uživatelských účtů. Nejedná se o první zásah tohoto typu – v roce 2019 firma zablokovala účty šedesáti uživatelům, jejichž e-mailové adresy unikly z neonacistického fóra.

Diskuze (51) Další článek: Pomalu vzniká druhá generace navigační sítě Galileo. Evropská komise podepsala kontrakty

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Twitter, Airbnb, Cestování, Sdílená ekonomika, Ubytování, Zákazníci, Nepokoje, SOČ, Účet, Engadget.com, Lustr, Ticho, Washington DC, Uživatelé, The Information, Magazín Engadget, Blokování, Kongres, Charlottesville, Sociální síť, TIC, Joe BidenSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bodnou vám neomezená data? Kaktus je rozdává tento víkend pro všechny zdarma

Bodnou vám neomezená data? Kaktus je rozdává tento víkend pro všechny zdarma

** Neomezená data zdarma od Kaktusu platí do neděle 24.7. 23:59 ** Využít je může kdokoliv aktivací v mobilní aplikaci či na webu ** Součástí akce je i 3,5 GB volných dat v roamingu v rámci EU

Martin Miksa
Neomezená dataKaktusVirtuální operátoři
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows