Sdílená ekonomika | Airbnb | Ubytování

Airbnb hodlá zakázat nepovolené večírky. Kdo zákaz poruší, dostane v aplikaci ban

Airbnb zakazuje nabídky nemovitostí na pořádání párty a podobných akcí. Reaguje tak na událost ze 31. října, kdy v průběhu halloweenského večírku zemřelo pět lidí a několik dalších bylo zraněno během střelby. Nemovitost přitom byla původně pronajata přes Airbnb pro rodinnou akci, nicméně díky publikování události na sociálních sítích se nakonec na místě sešlo kolem stovky účastníků.

Během akce začal přinejmenším jeden z účastníků střílet do ostatních – pět jich zemřelo, další byli zraněni. Generální ředitel Airbnb Brian Chesky v reakci na nešťastnou událost oznámil, že firma podnikne kroky proti pořádání nepovolených párty v pronajímaných nemovitostech.

Technologie na hledání podezřelých pronájmů

V sérii tweetů Chesky uvedl, že služba okamžitě zakazuje nabídky „párty domů“ a podnikne další kroky proti nežádoucímu chování hostů. Jejich součástí má být i důkladnější manuální prověřování potenciálně rizikových rezervací, pro které Airbnb používá vlastní technologii.

Dalším krokem bezpečnostních iniciativ je sestavení nového týmu, jehož úkolem bude dohlížet na rezervace nemovitostí. Vedením byla pověřena viceprezidentka Margaret L. Richardson. Veškerá opatření by měla být zavedena do praxe během pouhých deseti dnů.

Uživatelům, kteří přes zákaz uspořádají v pronajatém domě či bytě večírek, bude bez milosti zablokován účet na Airbnb. Nejnovější kroky sice nutně nezabrání zneužívání nemovitostí k jiným než stanoveným účelům, ale mohou odradit potenciálně problematické hosty.

Nešťastný případ, který to způsobil

Zpočátku nic nenaznačovalo, že by se pronajatá nemovitost měla stát centrem masakru. Dům si rezervovala uživatelka s tím, že v něm hodlá uspořádat setkání se svou rodinou, čítající celkem dvanáct členů. Dle některých zdrojů byla majiteli – zejména s ohledem na termín halloweenu – výslovně upozorněna na zákaz pořádání jakýchkoli akcí.

Později se na sociálních sítích objevila veřejná pozvánka na párty v této nemovitosti, na kterou zareagovalo zhruba sto lidí. Před jedenáctou hodinou večerní si sousedé stěžovali na hluk majiteli, který přivolal policii. Než muži zákona přijeli, došlo ke střelbě. Zdroje se rozcházejí v tom, zda byl někdo zatčen, uvádějí jen to, že se na místě údajně našly dvě zbraně.

V jednom z prvních tweetů po nešťastné události Brian Chesky napsal: „Co se stalo ve čtvrtek v noci v kalifornské Orindě bylo hrozné. Soucítím s rodinami a sousedy zasaženými touto tragédií – pracujeme na jejich podpoře.“

Diskuze (8) Další článek: Češi dobývají svět s mobilem pro nevidomé. Vyzkoušeli jsme ho na vlastní oči

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,