Airbnb čelí v Japonsku problému: zmizelo 80 % nabídek ubytování

Pokud v příštích několika týdnech cestujete do Japonska a máte zajištěné ubytování přes Airbnb, zkontrolujte si, zda je vaše rezervace stále platná. Možná totiž budete muset hledat náhradní ubytování. Tisíce nabízených bytů a domů totiž zmizely z nabídky kvůli novému zákonu, informuje Mashable.

Sdílení ubytování v domech a bytech bylo v Japonsku legalizováno teprve v loňském roce. Následná novela japonského zákona, týkajícího se ubytovávání, však přichází se změnou. Každý, kdo se chce zapojit do sdílení ubytovacích prostor (například přes Airbnb), musí příslušnou nemovitost zaregistrovat. Získané licenční číslo je pak povinen uvádět na stránce s nabídkou pronájmu. Lhůta, do které je nutné splnit toto nařízení, se kvapem blíží – vyprší již tento pátek, tedy 15. června.

Nový zákon, který legalizuje sdílení domů v Japonsku, je přinejmenším paradoxní. Měl pomáhat společnostem jako je Airbnb otevřít zemi více návštěvníkům. Namísto toho vede ke ztrátě osmdesáti procent nabízených ubytovacích kapacit a tím i zrušených rezervací. Konkrétně z více než 62 000 nabízených nemovitostí zůstalo na stránkách největšího světového operátora v tomto segmentu jen zhruba 13 800. Výsledkem jsou pochopitelně naštvaní zákazníci.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka ubytování v Japonsku na Airbnb se výrazně ztenčila

Největší rána přišla 1. června, kdy japonská vláda oznámila, že majitelé objektů, které nezískaly povolení, musí zrušit všechny rezervace. Airbnb pronajímatelům oznámilo, že přestane zobrazovat jejich nabídky, pokud se hostitelé neprokážou povolením a potřebnými registračními údaji. K obnovení nabídek dojde až v okamžiku, kdy majitelé zadají příslušné informace.

Situaci komplikují i některá města, která vydala své vlastní vyhlášky, jimiž například zakazují sdílení domů v rezidenčních oblastech anebo limitují maximální počet dnů pronájmu.

Ve čtvrtek 7. června vydal Airbnb prohlášení, ve kterém označuje náhlou změnu jako „překvapení“. Uvádí, že je „v rozporu s pokyny, které předtím obdržel od Japonské agentury pro cestovní ruch (JTA).“ Společnost také oznámila, že vrátí peníze všem zákazníkům, jejichž rezervace byla zrušena.

To ovšem neřeší situaci klientů, kteří již mají naplánované cesty a například zaplacené letenky. Má se jednat řádově o tisíce turistů. I na tuto situaci se Airbnb připravuje a otevírá fond s deseti miliony dolarů, ze kterého hodlá cestovatelům hradit nenadálé výdaje v důsledku zrušení rezervace. Společnost spolupracuje také s japonskou cestovní agenturou a spustila telefonní linku, která poskytuje další pomoc dotčeným zákazníkům.

Jak využívat Airbnb a ohackovat dovolenou:

Diskuze (9) Další článek: MasterCard zvažuje, že by karetní platby ověřoval pomocí blockchainu

Témata článku: Japonsko, Cestování, Sdílená ekonomika, Airbnb, Turistika, Maximální počet, Sdílení, Ubytování, Fond, Loňský rok, Největší rána, Telefonní linka, Dolar, Náhlá změna, Naštvaný zákazník, Nový zákon, Mashable, Dotčený zákazník, Rezervace, Příští týden, Cestovní ruch, JTA, Rezidenční oblast, Japonská vláda


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?