Airbnb čelí v Japonsku problému: zmizelo 80 % nabídek ubytování

Pokud v příštích několika týdnech cestujete do Japonska a máte zajištěné ubytování přes Airbnb, zkontrolujte si, zda je vaše rezervace stále platná. Možná totiž budete muset hledat náhradní ubytování. Tisíce nabízených bytů a domů totiž zmizely z nabídky kvůli novému zákonu, informuje Mashable.

Sdílení ubytování v domech a bytech bylo v Japonsku legalizováno teprve v loňském roce. Následná novela japonského zákona, týkajícího se ubytovávání, však přichází se změnou. Každý, kdo se chce zapojit do sdílení ubytovacích prostor (například přes Airbnb), musí příslušnou nemovitost zaregistrovat. Získané licenční číslo je pak povinen uvádět na stránce s nabídkou pronájmu. Lhůta, do které je nutné splnit toto nařízení, se kvapem blíží – vyprší již tento pátek, tedy 15. června.

Nový zákon, který legalizuje sdílení domů v Japonsku, je přinejmenším paradoxní. Měl pomáhat společnostem jako je Airbnb otevřít zemi více návštěvníkům. Namísto toho vede ke ztrátě osmdesáti procent nabízených ubytovacích kapacit a tím i zrušených rezervací. Konkrétně z více než 62 000 nabízených nemovitostí zůstalo na stránkách největšího světového operátora v tomto segmentu jen zhruba 13 800. Výsledkem jsou pochopitelně naštvaní zákazníci.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka ubytování v Japonsku na Airbnb se výrazně ztenčila

Největší rána přišla 1. června, kdy japonská vláda oznámila, že majitelé objektů, které nezískaly povolení, musí zrušit všechny rezervace. Airbnb pronajímatelům oznámilo, že přestane zobrazovat jejich nabídky, pokud se hostitelé neprokážou povolením a potřebnými registračními údaji. K obnovení nabídek dojde až v okamžiku, kdy majitelé zadají příslušné informace.

Situaci komplikují i některá města, která vydala své vlastní vyhlášky, jimiž například zakazují sdílení domů v rezidenčních oblastech anebo limitují maximální počet dnů pronájmu.

Ve čtvrtek 7. června vydal Airbnb prohlášení, ve kterém označuje náhlou změnu jako „překvapení“. Uvádí, že je „v rozporu s pokyny, které předtím obdržel od Japonské agentury pro cestovní ruch (JTA).“ Společnost také oznámila, že vrátí peníze všem zákazníkům, jejichž rezervace byla zrušena.

To ovšem neřeší situaci klientů, kteří již mají naplánované cesty a například zaplacené letenky. Má se jednat řádově o tisíce turistů. I na tuto situaci se Airbnb připravuje a otevírá fond s deseti miliony dolarů, ze kterého hodlá cestovatelům hradit nenadálé výdaje v důsledku zrušení rezervace. Společnost spolupracuje také s japonskou cestovní agenturou a spustila telefonní linku, která poskytuje další pomoc dotčeným zákazníkům.

Jak využívat Airbnb a ohackovat dovolenou:

Diskuze (9) Další článek: MasterCard zvažuje, že by karetní platby ověřoval pomocí blockchainu

Témata článku: Japonsko, Airbnb, Cestování, Sdílená ekonomika, Turistika, Fond, Největší rána, Náhlá změna, Rezervace, Telefonní linka, Cestovní ruch, JTA, Rezidenční oblast, Loňský rok, Příští týden, Mashable, Nový zákon, Maximální počet, Naštvaný zákazník, Dolar, Japonská vláda, Počet dnů, Dotčený zákazník, Ubytování, Sdílení


Určitě si přečtěte

Svobodný RISC-V: Možná za deset let po ARMu neštěkne ani pes. Google a armáda dalších vyvíjejí konkurenční procesor

Svobodný RISC-V: Možná za deset let po ARMu neštěkne ani pes. Google a armáda dalších vyvíjejí konkurenční procesor

**Architektuře RISC už desetiletí vládne britský ARM ** Procesory jeho návrhu najdete v pračce, v routeru i v mobilu ** Ale pozor, o slovo se hlásí svobodný RISC-V

Jakub Čížek | 33

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

** Máte pomalou Wi-Fi? ** Nedosáhne na zahradu nebo na záchod? ** Zopakujeme si základní pravidla optimalizace

David Polesný, Jakub Čížek | 18

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny