AI může změnit i fotbal. Liverpool spolupracuje s Googlem na tom, jak lépe zahrávat rohové kopy | Zdroj: Steffen Prößdorf / Wikipedia

Zdroj: Steffen Prößdorf / Wikipedia

AI může změnit i fotbal. Liverpool spolupracuje s Googlem na tom, jak lépe zahrávat rohové kopy

Počítače při zápasech sledují pozici hráčů i míče, takže umí přesně rozhodnout o ofsajdu nebo překročení brankové čáry. Skauti s nimi analyzují data, aby věděli, koho do týmu potřebují. Lékaři pomocí nich umí lépe sledovat zdraví hráčů a nastavovat zátěž při rekonvalescenci. A využívat by je teď mohli i trenéři. Google se na blogu pochlubil, kterak jeho tým DeepMind přes tři roky spolupracoval s Liverpoolem FC na tom, jak nejlépe zahrávat rohy.

Studii nazvanou TacticAI: AI asistent pro fotbalovou taktiku publikoval časopis Nature. DeepMind analyzoval 7176 zahraných rohů v Premier League v letech 2020 až 2022. AI sledovala videozáznamy všech zápasů a zapisovala si pohyb všech hráčů i míče, z data pak odhadovala i relativní rychlosti. DeepMind pak doplnil informace o fotbalistech (výška, hmotnost, pozice), rozměrech hřiště a typu situace (nahrávka, střela, gól).

Na 80 % rohových kopů se pak AI trénovala, aby zjistila, jak souvisí rozestavení a pohyb hráčů a míče s oněmi následnými situacemi. Vytrénovaná neuronová síť pak mohla vymýšlet vlastní taktiku a k tomu sloužilo zbylých 20 % zaznamenaných rohů. Tvůrci srovnali, jestli je lepší ta, kterou navrhla AI, nebo která se skutečně odehrála na hřišti.

image.pngSkutečné rohy a úpravy rozestavení při bránění navržené pomocí TacticAI

Počítače samozřejmě nedokáží zhodnotit, jestli taktika povede ke gólu, či úspěšné obraně. Ani dvě stejné výchozí situace nemusí skončit stejně, protože lidský faktor 22 hráčů v poli je nepředvídatelný. Proto DeepMind spolupracoval s experty z Liverpoolu, kteří měli posoudit, která z taktik je podle nich lepší. A v 90 % případů ukázali na tu, kterou vymyslela umělá inteligence. To je tak velký rozdíl, že už by jej kouč měl vzít v potaz.

Lepší taktika při bránění nebo útoku ale ve skutečnosti samozřejmě narazí na již zmíněný lidský faktor a s ním spojené chyby. Nebo trenér může hráče učit, jak lépe zvládat dané situace, ale v zápase z mnoha důvodů nedokáže figurky na šachovnici posouvat přesně podle počítače. A pro jeden tým bude AI znamenat výhodu jen do té doby, než AI začne používat i soupeř. Přesto je studie zajímavým příspěvek do postupné „digitalizace“ sportu.

Google je mimochodem jedním ze sponzorů Liverpoolu. A s čerstvými pokořiteli Sparty v Evropské lize už v minulosti spolupracoval, když pomocí AI analyzoval a vyhodnocoval nejlepší možné zahrávání penalt.

Určitě si přečtěte

Články odjinud