ChatGPT

AI bude chytřejší i díky vám. ChatGPT využije miliardy příspěvků z Redditu

Reddit uzavřel licenční dohodu s dalším velkým tvůrcem umělé inteligence, společností OpenAI. Finanční pozadí neznáme, oba partneři pouze zmiňují tři pilíře spolupráce.

OpenAI využije obsah z Redditu pro rozšíření ChatGPT a dalších produktů, spolehne se přitom na API s přístupem k příspěvkům a tématům v reálném čase. Redditoři a moderátoři zase získají nové nástroje, které mají využívat AI technologie, žádné konkrétní ale zpráva nezmiňuje. A nakonec bude OpenAI s Redditem spolupracovat i v oblasti inzerce.

Zahraniční média zmiňují, že OpenAI bude své jazykové modely trénovat na datech Redditu, ale nic takového tisková zpráva ani jedné ze společností nepopisuje. ChatGPT umí pomocí rozšíření pracovat v reálném čase s webovými výsledky například skrz vyhledávač Bing, využití Redditu může probíhat na podobné úrovni. Jakmile zadáte dotaz na cokoliv, tak by budoucí ChatGPT mohl vygenerovat odpověď na základě vlákna, které se na dané téma řešilo na Redditu.

To však není totéž jako na daných datech trénovat neuronovou síť. To ostatně ani nemusí být žádoucí, když příspěvky a komentáře na Redditu mohou být nepřesné či rovnou dezinformativní, případně psané mizerným jazykem.

Zajímavé však je, že Reddit podepsal podobnou dohodu s Googlem již v únoru a u ní se trénink AI specificky zmiňuje. Rovněž toto partnerství má být výhodné pro obě strany. Google získá cenná data, Reddit pak cloudovou kapacitu a vylepšený vyhledávač.

Na Redditu najdeme přes 16 miliard příspěvků a komentářů ve více než 100 tisících komunitách. Každý den jej navštíví 82 milionů uživatelů, jednou týdně pak 306 milionů lidí. Před rokem Reddit upravil podmínky mj. kvůli nedovolenému zneužívání dat pro trénink AI. To vedlo k novému placenému API, přepracování či konci aplikací třetích stran. Uživatelé a moderátoři z toho ovšem nadšení nebyli a reagovali několikadenní stávkou, kdy zablokovali přes šest tisíc subredditů.

Diskuze (7) Další článek: Nejlevnější OLED monitor na trhu stojí pouze 5760 Kč. Má fantastické barvy, ale jen 15,6"

Témata článku: , , , , ,