Agresivní JPG komprese od českých autorů

Chcete velmi účinně zkomprimovat grafiku do JPG souborů s možností ovládat více parametrů a současně podpořit české autory za mírnou cenu?
Z dílny firmy 3Droad vychází několik utilit pro úpravu grafických souborů. Zaměřují se především na korekce obrazu a jejich zvětšování. Utilitou, která existuje i v sharewarové variantě, je PhotoCLAMP. Tento program je jednoduchým, ale účinným konvertorem grafiky do velmi komprimované podoby.

Na trhu existuje celá řada programů pro ukládání ve formátu JPG, čím je tedy PhotoCLAMP jiný? Není to jen české prostředí (nebo slovenské či anglické). Hlavní smysl je ve schopnosti nastavovat u komprese i takové parametry, ke kterým nemáte obvykle přístup.

Samotná aplikace je poměrně jednoduchá, nečekejte popravdě žádný velký komfort. Jako vstupní obrázek jsou podporovány RGB formáty JPG, BMP, TIFF, PCX, TGA a PNG. Navíc zde je také vlastní formát ePIC s příponou PIC. Po otevření obrázku máte zdrojový obraz v levé polovině a vpravo jeho dle aktuálního nastavení komprimovanou podobu. Můžete snadno změnit rozměry výstupního obrázku a zvětšit si zobrazení grafiky pro pečlivější analýzu vlivu komprese na kvalitu.

Klepněte pro větší obrázek

Nezávisle na sobě můžete nastavovat chrominanci a luminanci, přičemž chrominance má vliv na barvy ve snímku a luminance na kvalitu komprese hran a mozaikování. Lze přepnout i do škály šedé pro odstranění barevné informace. Volit můžete ze čtyř variant vzorkování, přičemž upřímně řečeno není důvod měnit výchozí 4:1:1 horizontálně i vertikálně. Ostatní by měly dle návodu pomoci u komprese obrázků se vzorkem, nicméně z mého pohledu spíše kvalitu snižují než zlepšují.

V praxi tak budete nastavovat dvěma šoupátky potřebnou kvalitu obrazu, sledovat udávanou velikost souboru. Až jste spokojeni s kompromisem mezi velikostí a kvalitou, soubor uložíte.

Zde končí sharewarová část. Po zaplacení plné verze (199 Kč) dostanete navíc možnost ukládání do formátu ePIC, který při stejné kvalitě poskytuje o zhruba deset procent účinnější kompresi a navíc je možné obrázky chránit heslem. Dekomprese ePIC souborů je také rychlejší než u formátu JPG. ePIC ovšem není zrovna rozšířeným formátem, ve Photoshopu jej neotevřete, ale třeba ACDSee jej podporuje. Obrázky je také možné chránit heslem, pak je otevřete jen v PhotoCLAMPu.

Klepněte pro větší obrázek

Porovnání zvětšených výřezů po komprimaci. Vlevo je PhotoCLAMP, vpravo je výsledek z Photoshopu. Výsledná velikost obrázku je 11,2 kB u Photoshopu a 11,3 u PhotoCLAMPu. U PhotoCLAMPu je vidět barevné ustřelení na špičce nosu a větší komprese bílého kroužku na dudlíku.

Kvalita komprese je na velmi slušné úrovni, nicméně pokud to srovnám s výstupem pro web ve Photoshopu (vím, že je to cenově úplně o něčem jiném), Photoshop vyhrává. I přes výrazně jednodušší nastavení ve Photoshopu je výsledný obrázek při stejné velikosti souboru bez výraznějších barevných artefaktů a s čistšími liniemi. PhotoCLAMP je ale proti němu zdarma a tento rozdíl je patrný jen u vyšších stupňů komprese.

Pokud hledáte kvalitní účinný komprimátor do formátu JPG a chcete dosahovat co nejmenších velikostí za co nejmenší cenu, PhotoCLAMP jde využít. Navíc podpoříte české autory. Placenou verzi s podporou formátu ePIC využijete, pokud chcete šifrovat obrázky. Za menší velikost souborů ePIC zaplatíte v podobě menší kompatibility formátu a to nemusí určitě každému vyhovovat.

Program si můžete stáhnout od DTP studia nebo přímo ze stránek 3Droad. Plná verze stojí 199 Kč, k dispozici je i krabicová verze za 299 Kč (ceny jsou bez DPH). Registraci či krabičku si můžete objednat u DTP Studia, které nám také ostrou verzi půjčilo na testování.

Diskuze (3) Další článek: Změna pojmenování IEEE1394 na Firewire?

Témata článku: Epic, Český autor, Komprese, Stejná kvalita, Photoshop, Výsledný obraz, Komp, Nejmenší procento, Velký komfort, Acdsee, Autor, Barevná varianta, Jpg


Určitě si přečtěte

Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní