Agfa ePhoto CL 18 - Obrazová kvalita, referenční snímky

Předem upozorňuji - v tomto případě citelně snižuji laťku měřítka kvality. Ne z důvodu, že bych...

Předem upozorňuji - v tomto případě citelně snižuji laťku měřítka kvality. Ne z důvodu, že bych snad Agfě chtěl nadržovat, ale proto, že u takto konstruovaného fotoaparátu/kamery jednoduše nelze očekávat výsledky souměřitelné s „normálními“ digiťáky. Pro úplnost jen stručně shrnu pár technických údajů: levný, pevně zacloněný fixfocus objektiv, snímač CMOS, absence jakýchkoliv uživatelských zásahů do expozice.

Ploché světlo = ploché fotky

Pravdou je, že fotky jsou ploché, avšak druhá strana mince praví něco o velkém kontrastu. To je jeden z charakteristických rysů snímků pořízených levným CMOS snímačem Agfy. Malý dynamický rozsah čipu prostě neumožňuje zachycení potřebné jasové škály.

Mírné protisvětlo

Tento demosnímek už vykazuje podstatně lepší světelnou atmosféru, ale mírné protisvětlo už vytváří lehký závoj v pozadí. Pochválit přesto musím slušnou práci expozičního systému, který zajistil docela korektně exponovanou fotografii.

Kontrastní osvětlení

Ostré světlo Agfa CL 18 nemá ráda. Ještě více se zdůrazní kontrastní podání a jen ostřílení bardi počítačové grafiky dokážou snímek upravit tak, aby byl ke koukání.

Protisvětlo? Nebrat!

První snímek byl exponovaný mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední tohoto podzimního času a ne za polární záře, jak by se na první pohled mohlo zdát. Středně silné protisvětlo už foťáčku neprospívá - expoziční systém si s ním neporadí. Totální kolaps pak nastává, je-li silný zdroj světla přímo v záběru - druhá fotografie. To už se ani nedá nazvat bloomingem, jako spíš úplným selháním systému.

A jak nám to blejská?

Fotka dětiček u okna snímaných bez blesku sice zachovává světelnou atmosféru, ale jak již bylo několikrát uvedeno - kontrast je velký. Aktivováním vestavěného blesku zajistíme lepší prokreslení stínů, celkové snížení kontrastu a vůbec kvalitativně lepší fotografii. Lze říci, že blesk je optimalizovaný na předmětovou vzdálenost cca 1,5 - 2 metry, kdy už nevypaluje světla a zároveň má dostatečný světelný výkon na optimální expozici.

Video

Nečekejte úroveň miniDV kamkordérů. To, co jsem uvedl na začátku, platí úplně stejně pro statické fotografie i pro videozáznam. Maličkou ukázku (144 kB) si můžete stáhnout zde. Předesílám, že video v ukázce je trhané. To je samozřejmě problém nikoliv Agfy jako mého počítače. „Zaplácaný“ harddisk zkrátka poněkud nestíhal a na defragmentaci deseti gigabajtů dat jsem prostě neměl dost času. Jaké z toho plyne ponaučení? Než se pustíte do experimentování s videozáznamem, dejte si práci s vyčištěním disku od přebytečného balastu, defragmentujte jej a také se ujistěte, že USB pracuje bezchybně. Datový tok sice ani zdaleka není v hodnotách zmíněného DV formátu, ale USB zase není FireWire, přes které se dévéčko do kompjůtru natahuje.

Obrazová kvalita - celkové hodnocení

Mám-li být upřímný, pak musím říci, že mě obrazová kvalita nenadchla. Protože jsem ale v úvodu slíbil hodnocení vztažené k technickým hranicím přístroje, půjdu na kurs 1:1. Vysoký kontrast vyvažuje velmi solidní barevné podání, neschopnost pracovat v extrémních světelných podmínkách přebíjí slušně fungující blesk a expoziční systém korektně pracující při běžných situacích.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Agfa ePhoto CL 18
 Obrazová kvalita: 15 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Cena
Technické parametry

Diskuze (1) Další článek: Krotitelem zvěře

Témata článku: Video, Obrazová kvalita, Polární zář, Celkový čas, Polární záře, Charakteristický rys, Extrémní systém, Atmosféra, Statická fotografie, Blesky


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 34

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny