Agfa ePhoto CL 18 - Obrazová kvalita, referenční snímky

Předem upozorňuji - v tomto případě citelně snižuji laťku měřítka kvality. Ne z důvodu, že bych...

Předem upozorňuji - v tomto případě citelně snižuji laťku měřítka kvality. Ne z důvodu, že bych snad Agfě chtěl nadržovat, ale proto, že u takto konstruovaného fotoaparátu/kamery jednoduše nelze očekávat výsledky souměřitelné s „normálními“ digiťáky. Pro úplnost jen stručně shrnu pár technických údajů: levný, pevně zacloněný fixfocus objektiv, snímač CMOS, absence jakýchkoliv uživatelských zásahů do expozice.

Ploché světlo = ploché fotky

Pravdou je, že fotky jsou ploché, avšak druhá strana mince praví něco o velkém kontrastu. To je jeden z charakteristických rysů snímků pořízených levným CMOS snímačem Agfy. Malý dynamický rozsah čipu prostě neumožňuje zachycení potřebné jasové škály.

Mírné protisvětlo

Tento demosnímek už vykazuje podstatně lepší světelnou atmosféru, ale mírné protisvětlo už vytváří lehký závoj v pozadí. Pochválit přesto musím slušnou práci expozičního systému, který zajistil docela korektně exponovanou fotografii.

Kontrastní osvětlení

Ostré světlo Agfa CL 18 nemá ráda. Ještě více se zdůrazní kontrastní podání a jen ostřílení bardi počítačové grafiky dokážou snímek upravit tak, aby byl ke koukání.

Protisvětlo? Nebrat!

První snímek byl exponovaný mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední tohoto podzimního času a ne za polární záře, jak by se na první pohled mohlo zdát. Středně silné protisvětlo už foťáčku neprospívá - expoziční systém si s ním neporadí. Totální kolaps pak nastává, je-li silný zdroj světla přímo v záběru - druhá fotografie. To už se ani nedá nazvat bloomingem, jako spíš úplným selháním systému.

A jak nám to blejská?

Fotka dětiček u okna snímaných bez blesku sice zachovává světelnou atmosféru, ale jak již bylo několikrát uvedeno - kontrast je velký. Aktivováním vestavěného blesku zajistíme lepší prokreslení stínů, celkové snížení kontrastu a vůbec kvalitativně lepší fotografii. Lze říci, že blesk je optimalizovaný na předmětovou vzdálenost cca 1,5 - 2 metry, kdy už nevypaluje světla a zároveň má dostatečný světelný výkon na optimální expozici.

Video

Nečekejte úroveň miniDV kamkordérů. To, co jsem uvedl na začátku, platí úplně stejně pro statické fotografie i pro videozáznam. Maličkou ukázku (144 kB) si můžete stáhnout zde. Předesílám, že video v ukázce je trhané. To je samozřejmě problém nikoliv Agfy jako mého počítače. „Zaplácaný“ harddisk zkrátka poněkud nestíhal a na defragmentaci deseti gigabajtů dat jsem prostě neměl dost času. Jaké z toho plyne ponaučení? Než se pustíte do experimentování s videozáznamem, dejte si práci s vyčištěním disku od přebytečného balastu, defragmentujte jej a také se ujistěte, že USB pracuje bezchybně. Datový tok sice ani zdaleka není v hodnotách zmíněného DV formátu, ale USB zase není FireWire, přes které se dévéčko do kompjůtru natahuje.

Obrazová kvalita - celkové hodnocení

Mám-li být upřímný, pak musím říci, že mě obrazová kvalita nenadchla. Protože jsem ale v úvodu slíbil hodnocení vztažené k technickým hranicím přístroje, půjdu na kurs 1:1. Vysoký kontrast vyvažuje velmi solidní barevné podání, neschopnost pracovat v extrémních světelných podmínkách přebíjí slušně fungující blesk a expoziční systém korektně pracující při běžných situacích.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Agfa ePhoto CL 18
 Obrazová kvalita: 15 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Cena
Technické parametry

Diskuze (1) Další článek: Krotitelem zvěře

Témata článku: Video, Polární záře, Statická fotografie, Lehký závoj, Polární zář, Blesky, Atmosféra, Extrémní systém, Charakteristický rys, Obrazová kvalita, Celkový čas


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí