Agfa ePhoto CL 18 - Funkce a vlastnosti

Vzhledem k jednoduchosti fotoaparátu je pochopitelné, že i vybavení funkcemi bude velmi skromné....

Vzhledem k jednoduchosti fotoaparátu je pochopitelné, že i vybavení funkcemi bude velmi skromné. V režimu snímání má uživatel možnost výběru pouze u blesku. Všechno ostatní je takříkajíc napevno, což se samozřejmě týká i monofokálního fixfocusu, tedy objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností, zaostřeného na hyperfokální vzdálenost. Stejně tak není možné jakkoliv ovlivňovat expozici, což mě už celkem mrzí. Obyčejná korekce EV by zachránila mnoho zkažených snímků. Hmm, asi toho chci po aparátu této třídy moc. Fotoaparát nedisponuje ani žádnou indikací podexpozice, neboli nikdy nevíme jistě, zdali nebude snímek v důsledku dlouhého času závěrky rozmazaný. Protože je foťáček malý a lehký, hrozí toto nebezpečí o to více, takže lokty hezky pevně k tělu, nadechnout a nedýchat...

Vraťme se tedy ke zmíněnému blesku. Na výběr jsou pouze dvě volby: automatický provoz nebo vypnutý blesk. Chybí jak redukce jevu červených očí, tak možnost aktivovat blesk nuceně. Červené oči mi zase tak nevadí, stejně to nikdy dokonale nefunguje, ale mít šanci zapnout blesk i v případech, kdy by jej automatika neaktivovala se docela hodí. Například pro dosvětlování při focení ve stínu.

Fotoaparát nemá výměnné paměťové médium, ale pouze pevnou paměť o objemu 2 MB. Bohužel musím konstatovat, že by si zasloužil alespoň dvakrát tolik. Při daném stavu pořídíte něco kolem 35 - 40ti snímků, což se mi zdá vcelku málo.

Agfa CL18 sice nemá barevný LCD monitor, ale zato má konektor pro připojení k TV. Káblík je ve výbavě, takže pojďme na to. Proč tuto jinak běžnou vlastnost digitálních fotoaparátů tak vyzdvihuji? Divili by jste se, ale Agfa je mezi svými soukmenovci příslovečnou bílou vránou. AV výstup se prostě u low-end digiťáků nenosí, což je podle mého názoru právě z důvodu absence LCD displeje hloupý zvyk. Televizi má doma každý, televizory jsou ve firmách, po školách, a my přece chceme vidět co jsme nafotili. Vím, i počítače jsou slušně rozšířené (i když by to mohlo být mnohem lepší), ale budete u kamaráda instalovat ovladač, aby jste se mohli podívat na snímky ze včerejšího mejdanu?
Připojená televize také umožňuje mazání jakéhokoli snímku, což “bez obrazu“ jaksi dost dobře nejde. Tedy ono to jde, ale musíte si jednotlivé fotky pamatovat. Jen pro úplnost dodávám, že mazat lze také celý obsah vestavěné paměti najednou.

A jak je funkční druhá tvář Agfy - pohyblivé obrázky? Z hlediska obsluhy jde o záležitost jednoduchou. Připojíte USB kabel a spustíte potřebný software. Z foťáku můžete také kliďánko vytáhnout baterie, protože napájení obstarává zmíněný USB kabel, což je řešení nadmíru praktické a elegantní. Veškeré ovládání přístroje přebírá používaný program, i když na druhou stranu je třeba říci, že se vlastně jedná jen o zapínání a vypínání záznamu. Žádné jiné hodnoty (vyvážení bílé, expozice apod.) ovlivnit nelze, což je trošku škoda, protože konkurence (Kodak EZ 200) je v tomto směru o kus dál. I přesto ale hodnotím možnost videozáznamu nebo využití v podobě webové kamery jako podstatné zvýšení užitné hodnoty tohoto „dualbandu“. Omrzí-li vás jedno i druhé, můžete foťáček používat třeba jako průmyslovou kameru. Budete si ale rozhodně muset koupit delší USB kabel, ale o tom více v části Standardní vybavení. Zde se také dozvíte docela zajímavé informace o dodávaném programu pro střih videa.

Rychlost fotoaparátu

Agfa CL18 se chová jako běžný klasický kompaktní foťák. Žádné prodlevy autofokusu vzhledem k jeho absenci jaksi nehrozí, malý datový objem fotek také není brzdou, dokonce i nabíjení blesku je téměř okamžité, takže z hlediska rychlosti nemám výhrad.

Energetická náročnost

Byla-li v předchozím odstavci řeč o vestavěném blesku, pak lze doplnit, že je to v podstatě výhradně on, kdo se rozhodující mírou na spotřebě energie podílí. I když ale blejskáte hodně, spotřeba energie je v porovnání s „běžnými“ digitálními fotoaparáty mizivá. Nevlastníte-li dobíjecí tužkové akumulátory, není Agfa CL18 rozhodně důvodem k jejich koupi. Na kvalitních alkalických tužkovkách prostě nezkrachujete. Navíc jak již bylo uvedeno, ve roli kamery není třeba mít v přístroji baterie vůbec, neboť napájení obstarává přes USB kabel počítač. To stejné pak platí i pro stahování fotografií do počítače. Kdyby tak byly konstruované všechny digiťáky...

Komunikační rozhraní

Je pravda, že mnoho starších počítačů USB rozhraní nemá. Na sériové si ovšem musíme nechat zajít chuť. Mohl by to být důvod ke kritice, ale zde musím Agfu bránit. Je třeba si uvědomit, že videozáznam, byť v malém rozlišení, snímkové frekvenci a bez zvuku, potřebuje přesto slušný datový tok.

Funkce a vlastnosti - hodnocení

Bolí mě absence jakékoliv možnosti ovlivnit expozici (třeba jen tím vynuceným bleskem), hřeje mě rychlost a nenáročná spotřeba. Režim kamery je přínosný a preview na televizoru taktéž. Hodnotím proto něco málo nad polovinou.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Agfa ePhoto CL 18
 Funkce a vlastnosti: 13 bodů (max. 20)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Krotitelem zvěře

Témata článku: Digitální fotoaparáty recenze, Škola paměti, Běžný střih, Okamžité vypnutí, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Absence, Blesky, Funkce, Vestavěná kamera, Kompaktní digitální fotoaparáty recenze, Vlastnost, USB kabely, Mejdan, Malý objem, Jednoduchý střih, VLA


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20